Wypowiedzi
-
Witam wszystkich,
Zapraszam wszystkich, którzy zmagają się z problemami integracji liczników mediów (woda, ciepło, chłód, energia elektryczna, gaz) z systemami BMS do naszego sklepu internetowego.
Mamy kompletną (przetestowaną!) ofertę liczników, służymy wsparciem technicznym.
http://www.hvac4u.pl/liczniki-i-analizatory,110.html
Pozdrawiam,
Grzegorz Sałdan -
Witam wszystkich,
Zapraszam wszystkich, którzy zmagają się z problemami integracji liczników mediów (woda, ciepło, chłód, energia elektryczna, gaz) z systemami BMS do naszego sklepu internetowego.
Mamy kompletną (przetestowaną!) ofertę liczników, służymy wsparciem technicznym.
http://www.hvac4u.pl/liczniki-i-analizatory,110.html
Pozdrawiam,
Grzegorz Sałdan -
Dostępne od 01.06.2009
Mieszkanie ciche i słoneczne (płd-wsch), zlokalizowane na rogu 3 piętrowego budynku. Idealne dla rodzin z dziećmi, w pobliżu bloku zamknięty plac zabaw, sklepy, apteka, IKEA, MAKRO, komunikacja.
Przedpokój: dwie zabudowy stałe, bardzo pojemne.
Łazienka: wanna, zabudowa stała pod umywalką, blat marmurowy, pralka.
Kuchnia: pełna zabudowa, na wyposażeniu lodówka i zmywarka w zabudowie, płyta ceramiczna z poszerzonymi polami grzewczymi, piekarnik w zabudowie, zlew granitowy, barek. Kuchnia częściowo połączona z pokojem dziennym.
Pokój mały: zabudowa stała na całej ścianie (garderoba).
Balkon: duży, 6m2, wysokiej jakości gres.
Bezpieczeństwo: drzwi antywłamaniowe, rolety antywłamaniowe w każdym oknie, alarm z powiadamianiem. Parter jest wysoki!
Media: wszystkie olicznikowane, własna kotłownia w budynku (niższe opłaty niż z MPEC).
Instalacje: internet szerokopasmowy (30 zł/m-c), instalacja pod telefon stacjonarny, TV-SAT, domofon. Możliwość podłączenia do Wi-Fi.
Niski czynsz: 83 zł/m-c.
W cenie do dyspozycji również bezpieczna komórka lokatorska ok 4m2 oraz duża wózkownia (drzwi obok).
Preferowane osoby pracujące.
Kontakt 0600800958
biuro@econtrols.pl -
Czy mam założyć coś nt. LON-a?
-
Inteligentny budynek (również inteligentny dom, system
zarządzania budynkiem) - określenie wysoko zaawansowanego technicznie budynku.
Wziąłem to z encyklopedii, sam nie pisałem z braku czasu. A duży kolega to niech się lepiej sam zarejestruje w goldenline!!! :)))
Albo może my go zarejestrujemy? -
ORCA - firmy Delta Controls. Szczegóły tutaj: http://www.deltacontrols.pl/products/products.html
-
Inteligentny budynek (również inteligentny dom, system zarządzania budynkiem) - określenie wysoko zaawansowanego technicznie budynku.
Inteligentny budynek posiada system czujników i detektorów oraz jeden, zintegrowany system zarządzania wszystkimi znajdującymi się w budynku instalacjami. Dzięki informacjom pochodzącym z różnych elementów systemu, budynek może reagować na zmiany środowiska wewnątrz i na zewnątrz, co prowadzi do maksymalizacji funkcjonalności, komfortu i bezpieczeństwa oraz minimalizacji kosztów eksploatacji i modernizacji. System inteligentnego budynku nie może wpływać negatywnie na ludzi znajdujących się w jego środowisku. -
Na początek parę zdań wprowadzenia dla początkujących:
Czym jest BACnet?
BACnet jest protokołem komunikacyjnym przeznaczonym do sieci automatyki budynkowej. Został stworzony pod auspicjami Amerykańskiego Związku Inżynierów HVAC ASHRAE. Powodem utworzenia BACnet było stworzenie standardu w komunikacji pomiędzy urządzeniami różnych producentów i systemów. Protokół jest wspierany i zarządzany przez Komitet Standaryzacyjny 135.
Jakie są zalety BACnet?
BACnet pozwala użytkownikom instalacji na maksymalną elastyczność instalacji przy jednoczesnej redukcji kosztów. Możliwe jest to dzięki utworzeniu systemu w pełni zintegrowanego, choć mogącego składać się z urządzeń różnych producentów. BACnet umożliwia pełną współpracę takich podsystemów budynkowych jak HVAC/R, oświetlenie, PPOŻ, kontrola dostępu, SSWiN. Właściciel instalacji decydując się na standard BACnet zyskuje możliwość wyboru najlepszej w danym momencie dla niego oferty producenta i nie jest skazany na kontynuowanie rozbudowy systemu przez jednego producenta sprzętu. BACnet umożliwia również używanie jednej stacji roboczej do zarządzania systemem złożonym z urządzeń wielu producentów, co znacznie wpływa na obniżenie kosztów instalacji.
Dlaczego stworzono BACnet?
Przed stworzeniem standardu BACnet, każdy producent używał swojego własnego protokołu do komunikacji pomiędzy urządzeniami. Za każdym razem, gdy zaistniałą potrzeba wymiany informacji pomiędzy dwoma różnymi systemami, należało napisać specjalne oprogramowanie (driver). To nie tylko było kosztowne, ale zabierało dużo czasu.
Jak stworzono BACnet?
BACnet został stworzony przy współpracy profesjonalistów z branży automatyki budynkowej, producentów sprzętu, inżynierów-konsultantów, użytkowników systemów BMS, instytucji rządowych a także środowisk akademickich. Standard został opublikowany w 1995 r. jako standard ANSI/ASHRAE 135-1995. Prace nad nim zajęły dziewięć lat.
Czy BACnet został zaadoptowany jako standard międzynarodowy?
Tak. BACnet został ogłoszony jako standard amerykański (ANSI), jako pre-standard europejski (CEN) oraz jako standard światowy (ISO). W chwili obecnej na świecie znajdują się tysiące instalacji BACnet w ponad osiemdziesięciu krajach.
Na czym polega kompatybilność urządzeń BACnet?
Możliwość współdziałania urządzeń BACnet różnych producentów polega na używaniu przez urządzenia tych samych reguł komunikacyjnych i struktury danych. Dzięki temu możliwa jest wymiana informacji i wykonywanie rozkazów pomiędzy urządzeniami.
W jakich budynkach najlepiej sprawdzi się BACnet?
BACnet może być zastosowany w każdym budynku, niezależnie od jego wielkości. System BACnet może być stosowany w bardzo małych instalacjach, składających się z kilku urządzeń jak również w bardzo dużych, skomplikowanych instalacjach.
Czy BACnet odnosi się do wszystkich poziomów systemu?
Tak. Od stacji roboczych, poprzez kontrolery sieciowe i routery, kontrolery wykonawcze, aż po czujniki BACnet jest skalowalny i dostarcza rozwiązań niezależnie od urządzenia i wielkości instalacji.
W jakich sieciach ma zastosowanie BACnet?
BACnet specyfikuje sześć rodzajów sieci: Ethernet (IEEE 802.3/ISO 8802-3), ARCNET (ANSI/ATA 878.1), master slave z przekazywaniem wskaźnika (MS/TP, para skręcona RS-485 stworzona przez BACnet), point-to-point (PTP, również stworzona przez BACnet) i LonTalk. Szósta opcja, BACnet/IP, została dodana później, aby umożliwić łączenie sieci BACnet poprzez Internet oraz inne sieci WAN wykorzystujące adres IP.
Na czym polega zgodność z BACnet?
Urządzenie zgodne z BACnet posiada dane i komunikuje się z innymi urządzeniami według ściśle określonych reguł zdefiniowanych w BACnet. Takie urządzenie może zostać podłączone do innych urządzeń BACnet bez konieczności stosowania gateway'ów lub driwerów komunikacyjnych, które tłumaczyłyby komendy BACnet na inne, charakterystyczne dla danego producenta. Przykładem może być tu użycie kontrolera wykonawczego np. VAV oraz kontrolera sieciowego. Zgodność obu kontrolerów z BACnet zapewni pełną współpracę tych dwóch urządzeń nawet wtedy, gdy pochodzą od dwóch różnych producentów.
Jakie są zalety zgodności z BACnet?
System zgodny z BACnet na każdym poziomie zapewnia spójność i pewność prawidłowej współpracy wszystkich urządzeń. System nie posiada dodatkowych gateway'ów lub driwerów komunikacyjnych znacznie spowalniających pracę całości systemu a także ograniczających wymianę informacji pomiędzy wybranymi segmentami systemu. Zastosowanie BACnet zapewnia użytkownikowi pełną wymianę komunikacyjną na wszystkich poziomach systemu i chroni go przed uzależnieniem od jednego producenta sprzętu w przyszłości. Niestosowanie gateway'ów oraz niezależność użytkownika znacznie wpływają na obniżenie kosztów obsługi systemu.
Czy jest sens stosować gateway w instalacjach BACnet?
W wyjątkowych wypadkach zastosowanie gateway'a który tłumaczyłby polecenia systemu niezgodnego z BACnet na polecenia BACnet, może okazać się celowe. Przykładem może być rozbudowa systemu niezgodnego z BACnet o dodatkową instalację BACnet. Innym przypadkiem może być stosowanie podsystemu, który nie jest jeszcze zdefiniowany przez BACnet - np. systemy PPOŻ. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń zapewniających współpracę pomiędzy urządzeniami BACnet a innymi systemami.
Co to jest PICS?
PICS stands for Protocol PICS to skrót od Protocol Implementation Conformance Statement (potwierdzenie zgodności zastosowania protokołu). Jest to szczegółowy opis dla danego urządzenia BACnet potwierdzający jego zgodność ze standardem. System BACnet musi być skalowalny, a urządzenia muszą spełniać jego wymogi niezależnie od tego czy zastosowane zostały w małym systemie ( np. kilka kontrolerów aplikacyjnych), czy też w dużej skomplikowanej instalacji ( wraz ze stacjami roboczymi). Potwierdzenie PICS daje projektantom i inżynierom pewność, że zastosowane urządzenie będzie prawidłowo pracować w każdym rodzaju instalacji BACnet.
Co to jest BIBB?
BIBB to skrót od BACnet Interoperability Building Block ( Bloki funkcjonalne BACnet). BIBB reprezentuje za pomocą bloków funkcjonalnych wymianę danych pomiędzy urządzeniami. Zostały one stworzone dla uproszczenia opisu wymagań dotyczących współdziałania urządzeń BACnet. Do tej pory bloki te zostały umieszczone w pięciu grupach logicznych: wymiana danych, zarządzanie alarmami i zdarzeniami, harmonogramy, wykresy, zarządzanie urządzeniami i siecią.
Gdzie można uzyskać więcej informacji na temat specyfikacji standardu BACnet?
Informacje te zawiera dokument Narodowego Instytutu Technologii i Standardów (National Institute of Standards and Technology - NIST) zatytułowany "Internal Report 6392, GSA Guide to Specifying Interoperable Building Automation and Control Systems Using ANSI/ASHRAE Standard 135-1995, BACnet". Raport dostępny jest na stronie http://bacnet.org
Czym zajmuje się Związek Producentów BACnet (BACnet Manufacturers Association - BMA)?
Założona pod koniec 1999 roku, BMA jest organizacją non-profit zrzeszającą producentów i instalatorów urządzeń BACnet. W skład organizacji wchodzi wielu producentów, którzy chcą aby ich urządzenia były wzajemnie zgodne.
Jaki jest cel BMA?
BMA ma za zadanie rozpowszechnianie i popularyzację BACnet w systemach automatyki budynkowej poprzez wykonywanie testów zgodności, programy edukacyjne i promocyjne.
Czym zajmuje się BTL (BACnet Testing Laboratory)?
Laboratorium Testów BACnet zostało powołane przez BMA w celu przeprowadzania testów zgodności sprzętu. Produkty oznaczone symbolem BTL są w pełni zgodne ze standardem BACnet.
Dlaczego testy zgodności z BACnet są ważne ?
Zgodność z BACnet potwierdza, że urządzenie prawidłowo będzie współpracować z dowolnym innym urządzeniem z symbolem BTL.
Dlaczego produkty zgodne z BACnet publikowane są przez BMA?
Produkty zgodne z BACnet posiadają logo BTL a informacje o nich publikowane są na stronie BMA. Pomaga to inżynierom i użytkownikom końcowym w wyborze urządzenia i zapewnia, że wybrane produkty będą ze sobą właściwie współpracować.
Czy BMA jest organizacją międzynarodową?
Członkami BMA są obecnie firmy z Ameryki Północnej. Członkostwo w BMA nie jest jednak ograniczone geograficznie. Europejskim odpowiednikiem BMA jest BIG-EU (BACnet Interest Group - Europe), która również zajmuje się promocją BACnet na rynku europejskim. W chwili obecnej organizowane jest centrum testów zgodności z BACnet dla producentów europejskich. BMA i BIG-EU dążą do stworzenia wspólnego programu testowania urządzeń BACnet.
Gdzie mogę uzyskać więcej informacji na temat BACnet?
Związek producentów BACnet
(BACnet Manufacturers Association) http://bacnetassociation.org
Komitet BACnet ASHRAE
(ASHRAE BACnet committee) http://bacnet.org
Północnoamerykańska Grupa BACnet
(North American BACnet Interest Group) http://big-na.org
Europejska Grupa BACnet
(European BACnet Interest Group) http://big-eu.org
Publikacje (również o standardzie BACnet) http://ashrae.org