Grzegorz Blondzik

Radca prawny,

Wypowiedzi

  • Grzegorz Blondzik
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Dokumenty z Wielkiej Brytanii potwierdzajace brak podstaw...
    16.03.2012, 09:22

    Witam, szukam informacji jakie dokumenty wystawione dla podmiotu mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii, zgodnie z par. 4 rozprządzenia w sprawie rodzaju dokumentów jakich może żądać zamawiający od wykonawców, powinno się złożyć w celu potwierdzenia, że podmiot nie podlega wykluczeniu , tj. interesuje mnie czy w Wielkiej Brytanii wydaje się takie dokumenty, czy tez wystarczajace jest złożenie oświadczenia, o którym mowa w pkt 3 rozporządzenia.
    Z góry dziękuję

  • Grzegorz Blondzik
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Dokumenty potwierdzające niezaleganie z urzędu skarbowego
    19.11.2009, 15:32

    moim zdaniem Zamawiający bezzasadnie wezwał do przedłożenie dokumentów dotyczących poszczególnych wspólników Spółki Jawnej. Potwierdza to także opinia zamieszczona na stronie UZP, która stwierdza m.in.
    "Wykonawca będący spółką jawną w celu potwierdzenia, iż nie zalega z uiszczaniem podatków powinien przedstawić odpowiednie zaświadczenie wydane przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego odnoszące się do samej spółki jawnej, a nie jej wspólników."
    Poniżej link do opinii

    http://www.uzp.gov.pl/zagadnienia-merytoryczne/prawo-p...

  • Grzegorz Blondzik
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie terminy do wniesienia protestu - 180 ust. 3
    13.08.2009, 14:07

    Najczęściej o postępowaniu można się dowiedzieć dopiero po publikacji ogłoszenia w DUUE więc w przypadku, gdy Zamawiający zamieszcza treść SIWZ na stronie internetowej w chwili wysłania ogłoszenia, wykonawcy nie wiedzą o wszczęciu postępowania oraz o zamieszczeniu SIWZ na stronie Zamawiającego, a według części przedstawionych tutaj poglądów termin na wniesienie protestu na treść SIWZ już biegnie(w opisanej sytuacji od 4 dni). Powoduje to skrócenie ustawowego terminu na wniesienie protestu, dlatego moim zdaniem termin na wniesienie protestu na treść SIWZ powinno się liczyć dopiero od publikacji ogłoszenia.
    Pozdrawiam

  • Grzegorz Blondzik
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Zdolność kredytowa
    25.04.2009, 16:04

    Gdyby bank zamiast pisać "że wykonawca posiada zdolność do spłaty kredytu w okresie na który został on udzielony" oświadczył, że wykonawca posiada zdolność kredytową i podał w jakiej konkretnej wysokości to nie byłoby żadnego problemu i żadnej wątpliwości. Moim zdaniem jednak obecny zapis informacji banku też wskazuje jaką zdolność kredytową posiada wykonawca.
    Niemniej jednak żeby sobie nie robić kłopotów to wykonawca wystąpi do banku po inny dokument, który jednoznacznie wskaże wysokość środków lub jego zdolność kredytową.Grzegorz Blondzik edytował(a) ten post dnia 25.04.09 o godzinie 16:05

  • Grzegorz Blondzik
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Zdolność kredytowa
    24.04.2009, 15:10

    Dołączę swój problem ze "zdolnością kredytową" do tego wątku:

    Do oferty zostało dołączone zaświadczenie z banku „o zdolności kredytowej” wskazujące, iż wykonawca korzysta z kredytu w rachunku bieżącym (w wysokości kilkukrotnie przekraczającej kwotę wymaganą przez zamawiającego) i na dzień sporządzenia opinii stan wykorzystanych środków wynosi 0,00 zł. Ponadto w treści zaświadczenia bank oświadczył, że wykonawca posiada zdolność do spłaty kredytu w okresie na który został on udzielony.
    Zamawiający zakwestionował to zaświadczenie.
    Moim zdaniem bezzasadnie, gdyż:
    1.bank oświadczył jednoznacznie, że wykonawca posiada środki w postaci udzielonego i niewykorzystanego kredytu, co potwierdza iż znajduje się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia,
    2.oświadczenie banku, że wykonawca posiada zdolność do spłaty kredytu w okresie na który został on udzielony potwierdza, iż posiada on zdolność kredytową, gdyż zgodnie z art. 70 ust. 1 zdanie 2 prawa bankowego „Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie.”
    Jakie jest wasze zdanie w powyższej sprawie, czy załączone zaświadczenie jest prawidłowe, czy też nie?
    Protestować na bezzasadne wezwanie do uzupełnienia dokumentu, czy też wystąpić do banku o nowy dokument.

  • Grzegorz Blondzik
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Oryginał pełnomocnitwa dla lidera Konsorcjum
    20.03.2009, 13:55

    Dziękuję za pomoc. Wpisałem w treści odwołania, że oryginał pełnomocnictwa dla Lidera Konsorcjum znajduje sie w ofercie i załączyłem kopię. Zobaczymy co się wydarzy przed KIO.

  • Grzegorz Blondzik
    Wpis na grupie Zamówienia publiczne w temacie Oryginał pełnomocnitwa dla lidera Konsorcjum
    18.03.2009, 11:19

    Witam serdecznie:)
    Konsorcjum wykonawców składa odwołanie do Prezesa UZP. Proszę o pomoc i wyjaśnienie, czy do odwołania muszę dołączyć oryginał pełnomocnictwa dla Lidera konsorcjum do reprezentowania Konsorcjum (Lider miał tylko 1 egzemplarz pełnomocnictwa w oryginale i dołączył go do oferty), czy też mogę dołączyć kopię wraz z adnotacją, iż oryginał znajduje się w ofercie. KIO i tak będzie miała możliwość zapoznania się z oryginałem pełnomocnictwa, gdy Zamawiający udostępni jej dokumentację przetargową, w tym ofertę – z takim sposobem rozwiązania tej kwestii zetknąłem się w jednym z postępowań odwoławczych w których uczestniczyłem (Zespół Arbitrów rozpatrujący wówczas to odwołanie nie zakwestionował takiego rozwiązania).
    Oczywiście dołączam do odwołania oryginał pełnomocnictwa rodzajowego dla pełnomocnika Lidera Konsorcjum do korzystania ze środków ochrony prawnej (takie mam).
    Pozdrawiam
    Grzegorz

Dołącz do GoldenLine

Oferty pracy

Sprawdź aktualne oferty pracy

Aplikuj w łatwy sposób

Aplikuj jednym kliknięciem

Wyślij zaproszenie do