Dorota Urbanowska

Dorota Urbanowska Centrum Edukacyjne
Bezpieczna Żywność

Temat: Cztery miliardy euro na inwestycje energetyczne

EuroparlPress - Redakcja polska
Komunikat prasowy

*Energia*

* *

*Cztery miliardy euro na inwestycje energetyczne *

*06.05.2009*
*Prawie cztery miliardy euro z planu odbudowy gospodarczej przeznaczone zostanie na rozwój infrastruktury elektroenergetycznej i gazowej, morskie siłownie wiatrowe i instalacje przechwytywania i składowania dwutlenku węgla. Parlament Europejski zatwierdził uzgodniony z państwami członkowskimi projekt rozporządzenia, które przewiduje finansowanie wybranych projektów w dziedzinie energetyki, w tym kilku inwestycji w Polsce. *

Europejski Plan Odbudowy Gospodarczej przewiduje wykorzystanie 5 miliardów euro w roku 2009 i 2010 na inwestycje w energetykę, rozwój szerokopasmowych łączy internetowych i na działania związane z reformą Wspólnej Polityki Rolnej.

Zgodnie z politycznym porozumieniem wynegocjowanym przez Parlament
Europejski z czeską prezydencją 3,98 miliarda euro sfinansuje następujące projekty inwestycyjne:

- w infrastrukturę elektroenergetyczną i gazową (2.365 mln euro),

- w morskie farmy wiatrowe (565 mln euro),

- w instalacje do przechwytywania i składowania CO2 (1.050 mln euro)

Ze środków Unii Europejskiej sfinansowana zostanie połowa kosztów inwestycji w infrastrukturę i w budowę nowych elektrowni wiatrowych. Instalacje do przechwytywania dwutlenku węgla będą mogły uzyskać aż do 80% dofinansowania z pieniędzy Wspólnoty.

*UE dofinansuje inwestycje dla Polski*

Wśród projektów, które uzyskają dofinansowanie ze środków uruchomionych w ramach tej inicjatywy znalazło się kilka, które w całości lub częściowo realizowane będą w Polsce.

*Terminal gazowy w Świnoujściu*. Budowa terminala do odbioru skroplonego gazu (LNG) w Świnoujściu zostanie wsparta środkami w wysokości 80 mln euro.

*Modernizacja gazociągów*. 80 mln euro przeznaczone zostanie na inwestycje w modernizacje infrastruktury przesyłowej gazu w takich krajach jak Austria, Bułgaria, Czechy, Estonia, Grecja, Węgry, Litwa, Łotwa, Polska, Portugalia, Rumunia i Słowacja. Inwestycje mają pozwolić m.in. na odwrócenie kierunku przepływu gazu w istniejących gazociągach w przypadku nagłych, krótkotrwałych przerw w dostawach gazu.

*Łącznik między systemami gazowymi Polski i Słowacji*. Budowa interkonektora łączącego sieci gazowe Polski i Słowacji zostanie wsparta 20 milionami euro.

*Park wiatrowy Kriegers Flak na Bałtyku*. Na Bałtyku, u wybrzeży Szwecji powstanie największy w tej części Europy park wiatrowy, który będzie dostarczał energie elektryczna do Szwecji, Polski, Niemiec i Danii. UE przeznaczy na ten projekt 150 milionów euro.

*Instalacja CCS w Elektrowni Bełchatów*. W Bełchatowie uruchomiona zostanie jedna z pierwszych instalacji przechwytywania i składowania pod ziemia dwutlenku węgla. Budowa dwunastu projektów demonstracyjnych została zatwierdzona przez Parlament Europejski w grudniu 2008 roku, kiedy przyjęto pakiet energetyczno-klimatyczny. Bełchatów otrzyma na inwestycje 180 milionów euro z Unii Europejskiej.

*Gazociąg z Norwegii i Danii do Polski*. Inwestycją, która potencjalnie mogła uzyskać znaczne (w skali dofinansowania innych projektów) - sięgające kwoty 150 milionów euro - dofinansowanie był projekt budowy gazociągu 'Skanled', którymi gaz z Norwegii miał być transportowany do Szwecji, Danii i Polski. Jednak 29 kwietnia br. konsorcjum, które miało zbudować gazociąg podjęło decyzję o zawieszeniu prac na tym projektem z powodu zmiany warunków makroekonomicznych oraz braku możliwości zapewnienia dostaw surowca.

*Gazociąg Nabucco*

Program przewiduje 200 milionów euro na dofinansowanie budowy gazociągu Nabucco, którym do UE transportowany będzie gaz z regionu Morza Kaspijskiego.

*Niewykorzystane środki na poprawę efektywności energetycznej i źródła odnawialne*

Komisja Europejska będzie monitorowała wykorzystanie środków z programu i każdego roku składała sprawozdanie wraz z propozycja budżetu na rok następny. Posłowie zaproponowali, aby środki, które nie zostaną wykorzystane na określone cele, mogły zostać przeznaczenie na inwestycje zmierzające do poprawy efektywności energetycznej lub w rozwój odnawialnych źródeł energii.

Eugenijus *MALDEIKIS* (UEN, LT)

*Program wspomagania naprawy gospodarczej poprzez przyznanie pomocy
finansowej Wspólnoty na projekty w dziedzinie energetyki*