Adam Pernal medycyna sportowa
Adam Pernal medycyna sportowa
Temat: Cytryniec chiński
Agnieszka StencelZnacie może tę roślinkę? Stosujecie? Pomaga Wam? Jeśli stosujecie, to tylko owoce czy tez inne części rośliny?
18.09.2012, 12:33
Ach, więc nie znacie... A szkoda, bo udało mi się uzyskać niewielkie plony we własnym ogródku już kolejny rok. Nieśmiało spożywamy czerwone kuleczki wierząc, że to rzeczywiście lecznicza roślina. Mam trochę informacji z książek ale co własne doświadczenie, to własne.
8.10.2012, 13:50
Anna Kasprzak
Agnieszko słyszałam, że wspaniała jest herbata z suszonych owoców. Można ją parzyć jak zwykłą herbatę bądź też też zalać wrzątkiem i gotować na małym ogniu około 10 min.
Jak się hoduje roślina? Jest mocno wymagająca? Czy masz może jakąś sadzonkę by się podzielić?
Super, że udało się już mieć mały bo mały ale własny plon :), ja jezcze zachorowałam na krzew goji, mam nadzieję, że się przyjmie i będzie owocowała. Chętnie się podzielę jeśli mi się uda :)
pozdrowionka
21.10.2012, 18:44
Diana Pogodna
Mam trochę informacji z książek ale co własne doświadczenie, to własne
:)
Ja tez tylko ze slyszenia znam :)
Prawdopodobnie (wedlug "legend" rosyjskich) owoce zwiększają zdolności do pracy umysłowej i fizycznej, usuwają zmęczenie, poprawiają ostrość widzenia w ciemności.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cytryniec_chi%C5%84ski
Zawiera duzo witaminy C i E. Ale tym widzeniem w ciemnosci czuje sie zaskoczona :)
Daj znac jakie efekty u siebie zaobserwowalas :)
A jeszcze mi sie przypomnialo, ze ponoc nalewka z Cytrynowca jest doskonala w smaku :)
edit: Znalazlam w necie przed chwilká:
W Chinach cytryniec zwany jest „u- wej – czy” co oznacza „owoc o pięciu smakach” gdyż pokrywa owocu jest słodka, miąższ jest kwaśny, nasiona gorzkie i cierpkie, a wyciąg z owoców nabiera słonawego smaku.
http://www.dobrenasiona.pl/allegro/zdjecia_kup_teraz/0... Pogodna edytował(a) ten post dnia 28.10.12 o godzinie 22:51
Adam Pernal medycyna sportowa
Temat: Cytryniec chiński
Agnieszka StencelNapisałam się, napisałam i zamknęło mi przeglądarkę. Spróbuje jeszcze raz...
Na suszenie owoców w tym roku za późno, bo już przygotowałam z owoców wywar i przechowuję w lodówce. Rok temu podawałam taki wywar po łyżeczce mężowi, którego nerki nie były w dobrym stanie a i do wątroby lekarze mieli jakieś zastrzeżenia. Nie zaszkodziło. Mój "doświadczalny królik" nie umarł :) a wyniki badań nerek na tyle się poprawiły, że dano mu na razie spokój. Ale oczywiście, mogę stwierdzić tylko to właśnie, że owoce nie zaszkodziły, bo nie były to jakieś badania naukowe, nie znam odpowiednich metod a i próbka była zbyt mała :)), nie było próby kontrolnej itd, itp..
W tym roku było kilka gronek więcej i znowu przygotowałam wywar, tylko od razu ze wszystkich owoców, bojąc się, że tak jak rok temu część owoców zmarnuje się leżąc w lodówce bez obróbki. A na następne trzeba czekać cały rok! Dodaję taki wywar do herbaty zamiast cytryny. Jeśli nie dodam za dużo, to nawet gorzki smak nie jest dokuczliwy. Zresztą jeśli się wierzy, że coś jest zdrowe, to i więcej można znieść. :)
Krzaczek nie jest wymagający poza tym, że chyba nie lubi wysychać na pieprz, więc choć już dawno nie szalałam w ogródku jeśli chodzi o pielęgnowanie roślin, to o tym krzaczku czasami sobie przypominałam i wylewałam na niego trochę wody.
Nie wykluczam, że dałoby się pobrać sadzonki, bo oprócz pędów wsadzonych przeze mnie widzę tez jakieś inne wyrastające obok pierwotnej sadzonki. Zawsze można spróbować, więc zapraszam.
Nie przeszkadza cytrynowcowi bliskie sąsiedztwo dwóch innych roślin i choć częściowo przegrał walkę o dominację, nadal owocuje.
Chętnie tez przyjmę inne ciekawe sadzonki. :)
przedwczoraj 23:55
Adam Pernal medycyna sportowa
Temat: Cytryniec chiński
Zawiera duzo witaminy C i E. Ale tym widzeniem w ciemnosci czuje sie zaskoczona....Widzenie w ciemnościach to efekt min. "wrzeciona" -to taka energia w czaszce która omiata mózg w ruchu okrężnym [w obu kierunkach - w zależności od pory księzycowej].
Powoduje podwyższony stan energii -aż do "świecenia" wokół głowy .
Miałem takie doswiadczenie dokładnie związane z owocami dojrzewajacymi wiśniami i czeresni -
na Słowacji w dzikim sadzie - pod namiotami ograniczylismy dietę do owoców ,szklanki herbaty i kilku bułek -
po kilku dniach wyszedłem w pole i w środku nocy przy nowiu - zobaczyłem kilkanascie metrów wokół - jak w dzień -
pewnie i po cytryńcu efekt może być podobny.
Także "wydolność" ogółnie się poprawiła - kilkunastokilometrowe spacery były jak w transie - bez zmęczenia .
Po zmianie diety na "zwykłą" - efekty się zmniejszyły -tj wzrok wrócił do normy w nocy.
Adam Pernal medycyna sportowa
Temat: Cytryniec chiński
Niestety nie wiem jak zmienić temat, więc w temacie zostanie błędna nazwa.. Oczywiście powinna być cytryniec chiński-tak można przekopiować - jako moderator
tylko zdjęcia autorów się nie wklejają .
Adam Pernal medycyna sportowa
Temat: Cytryniec chiński
Agnieszka StencelNiestety nie wiem jak zmienić temat, więc w temacie zostanie błędna nazwa.. Oczywiście powinna być cytryniec chiński
-tak można przekopiować - jako moderator - nazwa jest już jak trzeba
tylko zdjęcia autorów się nie wklejają .
Adam Pernal medycyna sportowa
Temat: Cytryniec chiński
http://gotuj-sam.blogspot.com/2011/11/nalewka-z-cytryn...Adam Pernal medycyna sportowa
Temat: Cytryniec chiński
Wieloletnie pnącze o właściwościach leczniczych. Zwane również jagodami Wu Wei Zi, Shizandrą, Magnolia wine. Osiąga wysokość do 12 metrów (1m rocznie). Kwiaty drobne, białe, czasem o odcieniu różowym lub kremowym, ukazują się na przełomie maja i czerwca. Cytryniec jest rośliną rozdzielnopłciową, co oznacza, że na tej samej roślinie występują kwiaty żeńskie i męskie. Owocuje od połowy sierpnia do połowy września, pokrywając się gronami czerwonych jagód. Łodygi Cytryńca osiągają średnicę 1-2 cm, wspinając się obrastają drzewa i krzewy lub ścielą się po ziemii. Jest to roślina odporna na mrozy wytrzymująca do ponad -30 stopni. Preferuje jednak stanowiska słoneczne i osłonięte, żyzne i wilgotne gleby. Po upływie 2 lat od posadzenia rośliny powinno się wybrać kilka pędów i podwiązać je pionowo do podpór. Trzeba też rozpocząć nawożenie. Doskonale nadaje się na pergole i ściany budynków. Jest odporny na choroby i szkodniki.Cytryniec Chiński to jedno z najważniejszych ziół w chińskiej medycynie tradycyjnej. Jego jagody stosowane od czasów najwcześniejszych dynastii były cenione dzięki zdolności do przedłużenia zdrowego i młodego wyglądu. Chińczycy uważają, że w ciągu 100 dni stosowania Schizandry, krew zostaje oczyszczona, powraca młodzieńczy wygląd i ostrość wzroku. Wszystko to dzięki specyficznemu wpływowi Wu Wei Zi na detoksyfikację i regenerację wątroby.
Owoce zawierają witaminę E, schizandrynę (substancję tonizującą i wzmacniającą), żelazo, miedź, nikiel, mangan, molibden, tytan, cynk, magnez, fosfor oraz potas. Mogą być spożywane na surowo albo po przetworzeniu w postaci suszu, soków, naparów, nalewek. Lecznicze działanie mają również liście, nasiona i kora. Suszone liście zalane wrzątkiem przypominają zieloną herbatę z cytryną.
Regularne picie herbaty z jagód ma wywierać bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, poprawiając samopoczucie, wzrost energii i ostrość myślenia.
Adam Pernal medycyna sportowa
Temat: Cytryniec chiński
Herbata z suszonych jagód cytryńca ma wspaniały aromatyczny smak, można ją parzyć w termosie; 4 - 5 łyżeczek jagód zalać ( na ok. 15 min) dwoma szklankami wrzątku lub przygotować wywar wg. starej Chińskiej metody, czyli 2 do 4 łyżek stołowych jagód zalać wodą ( 2 szklanki) i doprowadzić do wrzenia, kontynuować gotowanie na zmniejszonym ogniu do 12 minut. Jagody można używać kilkakrotnie dopóki nie stracą koloru i smaku.http://www.sadowniczy.pl/product-pol-54611-Cytryniec-c...
Agnieszka
S.
W pracy inspektor, z
zamiłowania
fotografik