Temat: PASS wrogiem wychowania i problemy oddzielonego dziecka -...

25 kwietnia 2008 roku odbyło się spotkanie w Krakowie poświęcone PASS oraz problemom oddzielonego dziecka (Miejska Biblioteka Publiczna ul. Rajska).
Na spotkaniu obecni byli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Poszanowania Dzieci i Rodziny "Ojcowie z Trójmiasta", pracownica Interwencyjnej Placówki Wychowawczej dla Dziewcząt oraz goście z Gdańska, Warszawy i Krakowa.
Wśród obecnych gości przeważały osoby identyfikujące siebie z ruchami na rzecz praw ojca, choć wykład wygłoszony przez Macieja Wojewódkę dotykał problematyki alienacji obojga rodziców.
Sam osobiście nie jestem ojcem, tym niemniej mogę zwrócić uwagę na niektóre poruszone w wykładzie problemy.
Maciej Wojewódka poruszył szczególnie jedną interesującą mnie kwestię, choć nie do końca napawającą optymizmem. Odnosząc się m.in. do swojego wcześniejszego referatu pt. Prawo rodzinne, a przyszłość cywilizacji , http://www.emiddle-east.com/index.php?option=com_conte...,
zwrócił uwagę na fakt, że w starzejącej się Europie występuje zjawisko dyskryminacji w życiu rodzinnym ojców, podobnie jak w kręgu kultury zachodniej.
Tymczasem w ramach kultury muzułmańskiej spotykamy się z faktem dyskryminacji matek. Przytoczono hipotezę, że kolejnym pokoleniom grozi zalew ludności muzułmańskiej w Europie, także możliwych zmian w prawie rodzinnym.
Z drugiej strony chciałbym się także odnieść do wypowiedzi pracownicy z Interwencyjnej Placówki Wychowawczej dla Dziewcząt. Wspomniała ona, że w ich placówce przebywają dziewczęta w wieku lat 11-18, skierowane tam na mocy postanowienia sądowego - rodzinnego. Głównymi powodami to m.in. brak uczęszczania na zajęcia lekcyjne, alkoholizm i przemoc w rodzinie etc. Zwróciła ona uwagę na fakt, że dziewczęta faktycznie cierpią na syndromy związane z problemami oddzielonego rodzica, ojca czy to matki. Może to na ogół wywoływać większą agresję u dziewcząt, wpływać na zachowania destrukcyjne, niską samoocenę danej osoby, czy nawet nasilać tendencje samobójcze. Często także wyalienowane dziecko jest przekonane o nieomylności swoich sądów.
Ponadto dochodzą do tego problemy seksualne, włącznie z powiększoną pobudliwością płciową już w młodym wieku. Podano przykład dziewczyny, która urodziła dziecko w wieku już 13 lat.

Na zakończenie warto przypomnieć o raporcie Transparency International, dotyczącym polskiego sądownictwa, w tym sądów rodzinnych, w którym zwrócono uwagę na szerzenie się korupcji w tym sektorze.
Agnieszka Nocoń

Agnieszka Nocoń psycholog,
terapeutka

Temat: PASS wrogiem wychowania i problemy oddzielonego dziecka -...

Przedstawione przez Maćka idee zaczynają znajdować akceptację. 3 maja w "Tygodniku Polskim" w Telewizji Info (dawna TVP 3) także zauważono problem kurczenia się Europy w kontekście rozrastającej się społeczności świata islamu. Brr... brr... nie chciałabym być kolejną żoną czy mieć kolejne rywalki do mojego mężczyzny jako pierwsza.

2 maja premier Donald Tusk poruszając temat solidarności pokoleniowej w swoim orędziu wspomniał o swoim zainteresowaniu problemem przemocy wobec dzieci. Jestem ciekawa czy w przygotowywanym dla niego raporcie zostaną uwzględnione zjawiska PA i PAS, czy dalej będzie okrywać je kurtyna milczenia i udawane niezauważanie problemu?

We wtorkowych "Wiadomościach" o 19.30 (TVP 1) przedstawiając programowanie przez matkę dziecka i fałszywe oskarżenia ojca i jego rodziny o molestowanie seksualne tegoż dziecka nic nie wspomniano o tym, że to są zachowania będące elementem zjawiska PAS tylko przedstawiono wypowiedzi o nieokreślonych manipulacjach i nieokreślonym konflikcie rodzicielskim.

A im coś jest bardziej nieokreślonego w funkcjonowaniu prawa - tym łatwiej pojawiają się lewe pieniądze.Agnieszka Nocoń edytował(a) ten post dnia 07.05.08 o godzinie 16:43

Następna dyskusja:

"Obiektywne dobro dziecka"




Wyślij zaproszenie do