Maciej
Wojewódka
analityk, manager,
badacz, organizator,
uhonorowany za kr...
Temat: Paradoks rozstania
Izrael był uważany za śmiertelnego wroga przez wszystkie państwa arabskie. Po wojnie z Egiptem zajął Półwysep Synaj. Bez jego zwrotu nie możliwy był pokój pomiędzy tymi dwoma państwami. Jednakże Żydzi bali się, że w przypadku stacjonowania wojsk egipskich na tym terytorium zawsze będą łatwym celem. Wyglądało, że już tak pozostanie. Jednak rozwiązanie sytuacji okazało się niezwykle proste. Izrael zgodził się oddać półwysep, a Egipcjanie zrezygnować ze stacjonowania tam broni ciężkiej. Bardzo często podczas negocjacji dochodzi do takiej sytuacji, że jedna strona dostaje za dużo. Wtedy automatycznie druga czuje się pokrzywdzona.Ustawodawca, w założeniu kierowania się dobrem dziecka, uchwalił przepisy mówiące, że podczas rozstania rodziców dziecko zazwyczaj zostaje przy jednym z nich, najczęściej z matką. Drugi, najczęściej ojciec, ma prawo do ograniczonych kontaktów i obowiązek alimentowania. Niezależnie od obiektywizmu rozstrzygnięcia sądowego i badania przeprowadzonego przez biegłych, których opinia ma znaczny wpływ na wyrok lub postanowienie, czuje się przegrany, tym bardziej, że alimenty ma wpłacać na ręce wygranego rodzica.
Jednocześnie obniża się więź emocjonalna (lub nawet zostaje zniszczona) z rodzicem, który mieszka osobno. Wpływa to również osłabiająco na motywację do alimentowania.
Obniża się poziom życia dziecka i możliwości jego optymalnego rozwoju z powodu braku częstego kontaktu z drugim rodzicem, najczęściej ojcem. Ponadto wraz z obniżeniem się statusu materialnego matki często obniża się standard traktowania przez nią własnego dziecka. Poczucie miłości i obowiązku powodują, że zazwyczaj ojciec płaci alimenty, chociaż nie jest to regułą. Jednocześnie ojciec odczuwa silny dysonans związany z sytuacją. Taka sama sytuacja występuje w odwrotnym przypadku, gdy sporadycznie ojciec otrzymuje prawa do opieki nad dzieckiem.
W efekcie mamy do czynienia z domagającymi się częstszych kontaktów ojcami i większych lub w ogóle otrzymywanych alimentów matkami.
Konflikt pomiędzy rodzicami nie tylko nie wywołuje korzystnej sytuacji dla rozwoju dziecka, a nawet więcej - psychika dziecka często podlega manipulacji, w celu osiągnięcia korzyści do których zmierza jedno z rodziców. Dziecko w takiej sytuacji często jest narażone na problemy emocjonalne i psychiczne, mogące nawet zakończyć się samobójstwem, zwłaszcza gdy jej efektem jest zespół alienacji rodzicielskiej (zjawisko PAS) lub alienacja rodzicielska (PA). Ich skutki niejednokrotnie nie ustępują nawet w dorosłym życiu.
Rozwiązanie problemu utrudnia także fakt, że w praktyce sprawy sądowe o uregulowanie kontaktów pomiędzy rodzicami, a dzieckiem, z wyjątkiem procesów separacyjno - rozwodowych, są oddzielone od spraw sądowych o alimenty i stąd niedostatek badań wiążących zespół alienacji rodzicielskiej (zjawisko PAS), wzlędnie alienację rodzicielską (PA) z walką rodziców o alimenty.
Ponadto dziecko będące pod stałą opieką tylko jednego rodzica jest narażone na negatywne sytuacje rozwojowo - emocjonalne, spowodowane, w takiej sytuacji, a których nie doświadczałoby będąc pod opieką obojga rodziców lub doświadczałoby ich w znacznie mniejszym stopniu.
Prawa autorskie zastrzeżone © 2007 - 2008 Maciej WojewódkaMaciej Wojewódka edytował(a) ten post dnia 09.09.08 o godzinie 11:19