Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Medytacja - Praktyka

Medytacja - Praktyka

wg: http://zen.pl/

Tradycyjnie w Chinach i Korei tylko mnisi praktykowali Zen. Ale kiedy Zen przybył na zachód zaczęli praktykować go ludzie świeccy. To zmieniło charakter praktyki Zen. Obecnie nasze nauczanie jest o Zen w życiu codziennym. Nieustanne siedzenie w Zen jest dla osób świeckich niemożliwe. Zen życia codziennego znaczy uczenie się siedzenia umysłem. Siedzenie umysłem znaczy umysł nieporuszony. Jak utrzymywać nieporuszony umysł? Porzuć swoje opinie, warunki i sytuacje z chwili na chwilę.Gdy coś robisz, to po prostu rób. To jest zen codziennego życia. Dla ludzi świeckich bardzo ważne jest nauczanie wielkiej miłości, wielkiego współczucia i wielkiej drogi Bodhisattwy. Aby to osiągnąć należy utrzymywaćnieporuszony umysł, następnie właściwą sytuację, właściwą funkcję, właściwa relacja pojawi się sama przez się w codziennym życiu. Są różne formy medytacji. Każda technika ma specjalny wpływ naumysł. Rozpatrzymy poniżej różne techniki

Techniki Medytacji

Praktyki te są sednem medytacji. Mają różny wpływ na umysł. Również prędkość pojawiania się efektu może różnić się w zależności od techniki. Przy wszystkich technikach medytacji bardzo ważnyjest oddech. Aby uspokoić i wyciszyć ciało pomocne jest zaczerpnięcie kilki głębokich oddechów na początku medytacji. Oddychaj przeponą i centrum brzucha. Powinno to być zrelaksowane, naturalne i ciche - oddech powinien tobą oddychać.

· Technika 1. Utrzymywanie pytania
Jest to praktyka najważniejsza. Tradycyjnie nazywa się "hwa tou". Jeżeli masz pytanie, to pytanie pomoże Ci praktykować. Jeżeli pytanie jest wystarczająco duże i intensywne (zwykle pytanie to : Kim jestem?, czym jest życie? ...). Ono będzie ciebie praktykować i da Ci umysł nie wiem przed myśleniem. Porzuć całe myślenie, opinie, pożądanie i kontynuuj powracanie do umysłu pytającego.

· Technika 2. Praktyka mantry
Jedną z technik stosowaną przez studentów Zen do wyciszenia umysłu i wzmocnienia centrum jest użycie mantry. Zasadniczą różnicą między mantrami jest ich długość i kierunek. Ogólnie im bardziej nieustające jest myślenie, tym krótsza mantra. Zwykłą praktyką jest nieustanne recytowanie mantry, skupiając na niej całą swoją uwagę i pozwalając innym myślą odpłynąć. Potrzeba na to trochę praktyki, ponieważ bardzo łatwo pozwolić jest jednej części mózgu "powtarzać mantrę" podczas gdy druga część zajmuje się myśleniem o objedzie czy wyjściu do kina. Jeżeli to się dzieje, delikatnie naprowadź umysł z powrotem na mantrę, bez żadnego osądzania. Najczęściej stosowane mantry dla początkujących to wypisane poniżej.

Czysty umysł, czysty umysł, czysty umysł, nie wiem
Mantra ta jest zwykle polecana początkującym w połączeniu z ćwiczeniem oddechów. Przy wdechu powtarzaj "Czysty umysł, czysty umysł, czysty umysł". Wydychaj dwa razy wolniej mówiąc "Nie wiem". Wydech powinien zawsze być dwa razy dłuższy niż wdech.

Kwan Seum Bosal
Jest to koreańskie imię Bodhisattwy Współczucia Awalokiteśwary. Mantra ta jest powszechnie zalecana dla osób, które nie mogą uspokoić umysłu nawet na minutę lub nie potrafią koncentrować się przez dłuższy czas. Ponieważ jest krótka można ją powtarzać wielokrotnie(zwykle używając różańca do odliczania). Zwykle propozycja jest od 3000 do 10000 razy dzienni dla kogoś, kto naprawdę chce oczyścić umysł z danego problemu. Jest także stosowana przez wiele osób podczas siedzenia, jako podstawowa, codzienna technika.

· Technika 3. Praktyka konganów
Praktyka konganów jest pradawną formą pytania i odpowiedzi. Dosłownie kongan oznacza "zapis publiczny". Kongany są to więc zapisy publiczne dawnych Mistrzów Zen. Odpowiedzi są zakorzenione w rzeczywistości, która znajduje się poza czasem i przestrzenią, poza lubieniem i nielubieniem, lecz właśnie taką jaka jest. Jedną z funkcji konganów jest dać tobie Wielki Pytanie, jeżeli go nie masz. Inną jest wyeliminować "haczyki" z umysłu. Każdy kongan posiada pętlę i jeżeli nie możesz jej rozwiązać, to dlatego, że haczyki w twoim umyśle złapały się w pętlę konganu. Siedzenie utrzymując kongan jako pytanie jest jedną z głównych praktyki Zen.

· Technika 4. Medytacja czystego umysłu.
Ta forma medytacji wymaga tylko siedzenia i bycia świadomym tego, co się dzieje w danym momencie. Jest to umysł z chwili na chwilę. Słyszy on ptaki na drzewach, przejeżdżające samochody, dzieci bawiące się na zewnątrz. Dla czystego umysłu nie ma takiej rzeczy jak "hałas", to po prostu właśnie jest tak. Nie jest to technika wstępna, wynika z wcześniejszych medytacji.

Pozycja w medytacji:

Połóż poduszkę na macie i usiądź w wybranej pozycji.
Trzymaj kręgosłup prosto, barki cofnięte do tyłu i rozluźnione. Czubek głowy przesuń odrobinę do przodu, cofnij swój podbródek lekko do tyłu. Oczy powinny być otwarte do połowy a wzrok skieruj pod kątem 45% w kierunku podłogi.
Twoje ręce powinny być ułożone w Maha Mudrę.

http://zen.pl/Marcin Nowak edytował(a) ten post dnia 22.02.10 o godzinie 15:41
Przemysław S.

Przemysław S. Business Unit
Controller

Temat: Medytacja - Praktyka

Warto by dopisac, ze powyzsze dot. konkretnie zenu wg tradycji koreanskiej (czyli dosc dobrze usystematyzowane).
Marcin Nowak

Marcin Nowak Handel B2B

Temat: Medytacja - Praktyka

Witam!

Powyższy system praktyki zen wywodzi się pierwotnie z tradycji chińskiego Chan, który z kolei jest swego rodzaju mixem różnych tradycji lokalnych i napływowych. Ale zasady są podobne jak i w japońskim zen i w innych systemach medytacyjnych wschodu i zachodu ( modlitwa jezusowa prawosławna, praktyka kontemplacyjna kamedułów, czy też inne chrześcijańskie, praktyki sufickie w Islamie, praktyki medytacyjne hinduistyczne, czy różne szkoły buddyjskie ).

Praktyka zen to coś pierwotnego, bez przynależności religijnej czy kulturowej....

Marcin

Następna dyskusja:

Alkohol a medytacja...




Wyślij zaproszenie do