Tomasz
N.
Praktyk i nauczyciel
Tai Chi Chuan,
Visual artist, autor
...
Temat: Szermierka Tai Chi
Andrzej Kalisz:
Jak juz pisałem, szermierka lub san shou, bez podstawowej biegłosci, przynosi wiecej szkody niz pozytku.
To zależy. W odpowiednich warunkach (nauczyciel, który wie jak to robić i zaawansowani partnerzy treningowi), wcześnie wprowadzone próby sparingu doskonale służą na przykład lepszemu uświadomieniu uczniowi, jak bardzo jeszcze musi pracować nad podstawami i mobilizują do pracy nad nimi.
Dokładnie tak.
Ponieważ Jarek, chociaż nie ma żadnego doświadczenia ani praktycznego ani teoretycznego z treningami szermierczymi w naszej szkole. To jednak, wiele wypowiedzi w tym temacie odnosi do naszej szkoły i uprawianej w niej szermerki. Zaczął na przykład, od komentarza do zamieszczonego przeze mnie filmu.
Dlatego też do wypowiedzi Andrzeja chciałbym dodać, że w naszym przypadku, do treningu szermierki nie tylko w parach ale również w indywidualnych formach, zapraszani są tylko ludzie zaawansowani.
Wcześniej przygotowani przez praktykę Tai Chi pustych dłoni. Są to ludzie po wieloletniej praktyce Tai Chi i umiejący na wymaganym poziomie realizować zasady Tai Chi zarówno w formach indywidualnych jak i w tuishou.
Nie zdarza się, żeby nastąpiło to wcześniej niż po kilku latach (najczęściej, średnio od siedmiu do dziesięciu) intensywnej, zaangażowanej praktyki.
Nie prowadzimy kursów szermierki Tai Chi, ani form Tai Chi z mieczem i innymi rodzajami białej broni dla początkujących w Tai Chi.
Sparingi w szermierce Tai Chi są tak samo potrzebne jak w każdym innym rodzaju szermierki.
Podobnie, jak do pełnego rozwoju w Tai Chi pustych dłoni niezbędne jest ćwiczenie tuishou z partnerem. Tuishou na różnych poziomach od podstaw aż do różnych form wolnego sparringu.Tomasz Nowakowski edytował(a) ten post dnia 07.12.11 o godzinie 00:33