Temat: Styl Yang Tai Chi Chuan, odmiana Cheng Man-ching'a
Piotr W.:
Styl Czeng Man Chinga często jest nazywany stylem uproszczonym Yang. Nie znam zbyt dobrze pełnej wersji formy Yang (108 ruchów), ale czy nie byłoby zasadne określania formy CMC jako formy skróconej, zamiast uproszczonej?
Wiadomo przecież, że skrócenie formy 108 ruchów było podstawowym założeniem CMC. Czy uproszczenie jej też było jego zamiarem? Jeżeli tak to na czym polega uproszczenie? I nie mam tu na myśli uproszczeń wynikających z ograniczeń wieku samego CMC czy też wynikających z jego indywidualnych preferencji (czyli z jego osobistych doświadczeń płynących z praktyki). Mam na myśli uproszczenia płynące z pierwotnych założeń podczas tworzenia nowej formy.
Forma Cheng Man-ching'a jest formą skróconą z tradycyjnej długiej formy stylu Yang opracowanej przez Yang Cheng-fu.
Własciwie trudno tu nawet mówić o jednej formie Yang Cheng fu, ponieważ, nauczyciel Cheng Man-ching'a sam wprowadzał pewne zmiany techniczne w zależności od poziomu zaawansowania swoich uczniów a także własnych badań nad zasadami tai chi i metodyką uczenia.
Jego forma rozwijała się i podlegała zmianom tak jest to w przypadku każdego dobrze praktykującego Tai Chi.
Uczniowie Yang Cheng fu poznawali różne wersje formy w zależności od tego w jakim okresie się od niego uczyli i jaki reprezentowali poziom zaawansowania.
Jest to jedna z przyczyn dlaczego dziś mamy tak wiele interpretacji formy Yang Cheng fu.
Cheng Man-ching skrócił formę swojego nauczyciela jak sam twierdził w swoich artykułach i książkach eliminując potwórzenia form.
Jest to tylko część prawdy, ponieważ, wyeleminował też niektóre kroki (pojedyńcze formy) które w jego formie nie występują.
Wprowadził też pewne własne zmiany w interpretacji niektórych przejść między pozycjami i w samych pozycjach.
Jednak rozmawiamy tu bardziej o technicznej stronie formy a nie o jej głębszym sensie. Mam na myśli metody pracy z formą i jej wykorzystanie w metodyce stylu.
Przy wszystkich tych zmianach jakich dokonał, udało mu się jednocześnie uchwycić wiele aspektów wewnętrznej pracy z formą jakich nauczył się od Yang Cheng fu.
Stąd w metodyce stylu Cheng Man ching'a, podobnie jak w stylu jego nauczyciela jest zachowanych wiele bardzo ciekawych metod pracy ze strukturą i jej równowagą, z koordynacją ruchu zewnętrznego i wewnętrznego, koordynacją umysł-ciało i wiele innych aspektów które są wymogami do spełnienia w Tai Chi Chuan. A które są częściowo zawarte w tzw. „Diesięciu punktach" Yang Cheng fu.
Wymagania te nie zostały wymyślone przez Yang Cheng fu. Jedynie przez niego podane jako najważniejsze wskazania do praktyki i zostały zapisane przez jego ucznia Chen Wei Ming'a, przyjaciela Cheng Man-ching'a z czasu studiów u Yang Cheg fu.
Dzisiaj poziom spełnienia tych wymagań jest jednym z kryteriów oceny czy idywidualna interpretacja stylu konkretnego człowieka może być zaliczana do stylu Yang.
Choć nie tylko, wymagania te są skróconym opisem zasad charakterystycznych również dla innych stylów wewnętrznych i mają bardziej uniwersalny charakter. Chociaż różnie, w różnych stylach bywają definiowane i opisywane.
Generalnie Cheng Man-ching'owi w jego interpretacji, mimo skrócenia formy udało się w dużym stopniu zachować esencję stylu.
Dlatego dziś mówi się zamiennie o stylu Cheng Man-Ching'a lub o stylu Yang w odmianie lub interpretacji Cheng Man-ching'a.
Wiele osób praktykujących jego styl na dobrym zaawansowanym poziomie nie ma najmniejszego problemu z bardzo szybkim nauczeniem się jednego ze standardów formy Yang Cheng fu.
W drugą stronę działa to jeszcze szybciej. Każdy kto dobrze zna formę Yang Cheng fu, w bardzo krótkim czasie jest w stanie rozpoznać różnice techniczne i nauczyć się formy Cheng Man-ching'a.
Jeśli zaś chodzi o pracę wewnętrzną w formie, czy całym stylu i rozumienie i praktyczną realizację zasad na dobrym, zaawansowanym poziomie też, nie ma z tym specjalnych problemów.
Dlatego też, w zasadzie bardziej powinno się mówić o skróceniu formy a nie o jej uproszczeniu.
Dokładnie tak jak sugerujesz.
Tomasz N. edytował(a) ten post dnia 19.04.13 o godzinie 13:00