Temat: Oddech w Tai Chi
Jarosław Jodzis:
mało kto tez rozumie co to jest chansijin. Dla wiekszosci kojarzy sie to z prostymi krazeniami w zestawie chansi gong.
Sugerujesz, że wewnętrzni uczniowie CXW należą do tej większości i nie wiedzą o czym mówią?
Te krazenia ktore u was robicie, ja tez od lat robie na swoich zajeciach jako warianty roznych krazen chansigong. dwa podstawowe
Znów wypowiadasz się na temat czegoś, czego nie ćwiczyłeś i nie znasz w taki sposób, jakbyś poznał to bardzo dobrze.
koła w kilku kombinacjach daje 8 wariantów.
mam jeszcze kilka własnych połaczen przejsc pomiedzy tymi krazeniami.
Mówiłem o zupełnie innych ćwiczeniach - to, o którym mówisz, ma zupełnie inny cel.
Ale choc słuzy to rozwijaniu chansijin, istota nie lezy w kresleniu kolek ani znakow yin/yang.
To oczywiste.
chansijin powinno byc obecne w kazdym ruchu.
J.w.
Dawac efekt zjednoczenia i kumulacji. oczywiscie w wielu stylach sie takie efekty uzyskuje, czasem przypadkiem czasem dzieki 'inteligencji' ciała i czucia wewnetrznego ruchu.
A znowuż czasem nie jest to przypadek, bo służy temu konkretna metoda treningowa, konkretne założenia i umiejętności. Wydawało mi się, że w Chen też tak jest, ale Ty piszesz o przypadku.
Tylko we chenie jest opisana metoda i podkreslana waga tego zagadnienia.
Tylko o Chenie wiesz. A to jest różnica. Przykładowo w ILC jest to jedna z najbardziej podstawowych koncepcji. Należy do "sześciu punktów fizycznych", gdzie nazwana jest "spiralną mocą koordynacji", choć owo "spiralne" jest zamienne ze "spinning", które oznacza też "przędzenie" i odnosi się do tego samego, co w Chen po angielsku jest chyba nazywane "reeling". Uczymy tego od pierwszych treningów, począwszy od tego, jak ruch ten rozpoczyna się w stopach i co się z nim dzieje aż do punktu kontaktu, gdzie przekazywany jest na ciało przeciwnika i do czubka głowy. Swoją drogą, pamiętam jak twierdziłeś, że ming men nie odgrywa jakiejś szczególnej roli w tym procesie, bez czego nie potrafię sobie wyobrazić chansijin (zresztą moi znajomi z Chen obalili Twoją tezę). U nas proces przemian między dan tien i ming men jest bardzo dokładnie opisany. Również "krótki Fa Jing" uczony jest w ILC w zgodzie z zasadami chansijin. W związku z tym, że praktyka podstawowych ćwiczeń w ILC przechodzi do spontanicznego zhan zhuang w ruchu (podobnie jak w Yiquan), zawierającego krążenia ramion, uderzenia, kroki, kopnięcia itp., zasada jest eksplorowana w każdym możliwym ruchu. Następnie jest przenoszona do form, a później na tui shou.
A i to wiele osob chwyta sie zewnetrznych kolek i uwaza ze to jest to.
Jest wewnętrzne koło i zewnętrzne koło. Najwyraźniej Jarku nie chcesz przyjąć do wiadomości, że to, o czym mówisz swoim uczniom, że stanowi "sekretny przekaz" i esencję nauk, której uczy tylko Chen, jest powszechnie znane i wiadome we wszystkich w miarę sensownych szkołach. Ciekawe czemu tak unikasz przyznania tego, skoro również dla Twoich kolegów z rodu jest to tak oczywiste.
Bartosz S. edytował(a) ten post dnia 27.12.11 o godzinie 20:29