Jarosław
Jodzis
Nauczyciel
Taijiquan,
akcesoria do
treningu (import z
Chin)
Temat: Oddech w Tai Chi
Krzysztof Operacz:
1. Czy w koordynacji ruchu z oddechem, dopasowujecie oddech do ruchu, czy ruch do oddechu ?
I tak i nie. Ideałem jest dostosowanie ruchu do oddechu wszak forma zewnętrza to rzecz niejako wtórna.
Jesli mowa o dopasowywaniu, to jest jakies załozenie, coś dopasowujemy.
Jakie dopasowanie? jaki ruch dopasowujesz do wdechu/wydechu?
Starasz sie zeby np pchniecia były z wydechem, a podnoszenie rak z wdechem?
Jaka jest koncepcja?
początkujących uczy się formy dopasowywując oddech do ruchu bo tak łatwiej zapamiętać.
oddech do ruchu, czyli co, wstrzymujesz oddech, az ruch dojdzie do momentu gdzie powinien byc z nim zwiazany wydech?
praktyk oddechowo-ruchowych przyzwyczajamy się pracować bardziej nad wnętrzem (oddech, Dan Tien, prowadzenie i generowanie siły (spiranej a jakże ). Forma zewnętrzna/ruch wynika (tj powinno wynikać) z tych elementów.ponownie ta sama kwestia, "rozne praktyki ruchowo oddechowe" to przewaznie formy qi gong o bardzo prostych otwierajaco-zamykajacych ruchach.
konia z rzedem temu co pospina oddech z ruchem w skomplikowanej formie ruchowej jaka sa formy taijiquan
2. I czy sa wg was jakies zasady tej koordynacji; typu ruch ramion w gore wdech, w dol wydech, lub odwrotnie ?
Z grubsza tak. Od dawna się na tym nie zastanawiałem. I znów początkującemu mówi się o takowych zasadach tak aby miał w ręku jakieś narzędzie do własnej pracy z formą i mógł się sam doskonalić. Do siebie wdech od siebie wydech i takie tam. Ale potem pojawiają się wyjątki a potem to nie ma znaczenia. A jeszcze potem oddechem reaguje na sytuację.
3. A moze jeszcze inne; faza ruchu yang wydech/wdech faza yin - odwrotnie ?
I tu muszę zastrzec żaden ze mnie ticzer/specjalista ot poprostu ćwiczę. Ja tam nie wiem gdzie jest faza yin a gdzie yang. To dla mnie sprawa umowna jeśli na czarne powiem yang to wiem że białe jest yin. Jeśli odwrotnie to odwrotnie (widzicie że zgodny jestem). Zatem nie wiem co odpowiedzieć. Coś co ma yin dla jakiegoś yang moze byc jednoczesnia yang dla jakiegos yin
4. Przy pracy z oddechem w kontekscie struktury, jak to jest koordynowane ?
Ogólnie oddech nie może zaburzać struktury. Oddech jest napędzany przez Dan Tien. Bo w formie oddychamy odwrotnie brzusznie (wdech brzuch do środka wydek na zewnątrz) dzięki strukturze siłę tą generowaną w Dan Tien "przesyłamy" do rąk i nóg. NIe ma struktury nie ma manifestacji. Czy to było na temat???
5. Czy w pozycji nieruchomej sa te same zasady ddychania jak w czasie ruchu ?
W czasie pozycji Wi Chi (czyli na tą krótką chwilę przed rozpoczęciem formy) oddech jest taki sam jak w czasie ćwiczenia formy. Tylko jakby tu powiedzieć Dan Tien jak silnik pracuje wtedy na "wolnych obrotach". Czasie ćwiczenia Zhang Zhuangów najczęściej nie zwracamy uwagi na oddech.
6. Chodzi o to zeby, świadomie pogłebiac/wydłuzac oddech rozluznieniem ciała ?
Tak!!! Mamy masę praktyk które mają nam w tym pomóc. A że od dzieciństwa choruje na astme (jestem za tym świetnym materiałem na mistrza :) ) musiałem nad tym dużo pracować. W sktócie chodzi o to żeby pogłębić, uspokoić "wyszlachetnić" oddech przez regulacje/ rozluźnienie ciała oraz umysłu.
Ale w formie nie bardzo jest na to miejsce. Forma uczy łączenie różnych aspektów Taiji. Wykorzystywanie jej do regulacji (wydłużania) oddechu to dla mnie marnotrawienie czasu.
7. CZy to sie tylko obserwuje, czy jakos na ten oddech wpływa?
Jak wyżej. W formie się tylko obserwuje. Ogólnie w czasie praktyki która oczywiście nie składa się tylko i wyłącznie z formy czasami się na ten oddech wpływa. I to niekiedy dość mocno (ja w każdym razie kontroluje swoje ciśnienie).
Nie chce mi sie juz odnosic do kazdego punktu oddzielnie.
Z tych wypowiedzi wynika ogolny chaos. Niby tak, a jednak nie tak.
Dopasowuje sie czasem oddech, a czasem ruch, ale dokładnie jak, to nie wiadomo. Czasem do takiego ruchu wdech, a czasem wydech.
Nie ma w tym zadnej idei, zadnej wiedzy, tylko ogolne poplatanie z pomieszaniem.
Na szczescie na zajeciach, jesli sa instrukcje, dotyczace dopasowywania oddechu, po kilku probach, kazdy przestaje zawracac sobie tym głowe.
Powtórze za Konradem, i takie sa tez instrukcje mistrza Chen Xiaowanga;
oddech jest zbyt wazna sprawa, zeby sie nim zajmowac w czasie praktyki.
To nad czym mozemy pracowac, to równowaga i rozluznienie ciała (struktura) to prowadzi do naturalnego poczucia centrum i oddech naturalnie sie pogłebia.
Ew. w statycznych pozycjach 'wuji' czy innych, gdy ustawiamy strukture, mozna 'obserwowac' oddech, co słuzy raczej do skupienia i wyciszenia umysłu, a nie ingerencji w oddychanie.
Oddech jest naturalną funkcja ciała. Problemy z oddechem sa zwiazane zawsze z napieciem ciała.
Jakies zawiłe teorie scisle łaczace ruchy w taijiquan z oddechem to wszystko 'madrzenie sie' i udawanie, że ma sie jakas wiedze.
Sa praktyki oddechowe w qi gong w jodze przy bardzo prostych ruchach lub statycztych postawach. Nie w taijiquan.Jarosław Jodzis edytował(a) ten post dnia 14.06.10 o godzinie 19:47