Tomasz
N.
Praktyk i nauczyciel
Tai Chi Chuan,
Visual artist, autor
...
Temat: Doświadczenie pracy z energią Chi w Tai Chi, w TCM i np....
Jarosław J.:
Nie bardzo rozumiem o czym panowie piszecie. Co tu ma do rzeczy jakis small biznes, etyka i zachownie twarzy.
Robert wrzucił jakis spot z ilustracji zastosowan z formy chen. Taka schematyczna pokazowka dla ilustracji technik i ruchow z formy. Pewnie było to na prosbe Zwiazku Wushu. Oni czesto firmuja i nalegaja na taki wydawnictwa i ilustracje sztuk walki. Czego tu sie czepiacie, co to ma wspolnego z powołaniem, uczeniem. Ma ktos zastrzezenia do ruchu, postaw, trzymania struktury itp?
Jak dla kogo Jarosławie. Dla mnie i dla wielu osób, które zajmują się businessem robionym fair play w stosunku do ludzi, dla których się pracuje i z którymi się pracuje, to, jak się to robi i w jaki sposób się reklamuje swoją pracę, jak najbardziej ma znaczenie.
Dla Ciebie może nie ma, ale pamiętaj, że wtedy „podcinasz gałąź na której siedzisz". Przecież jesteś „klijentem" takiego businessu. Nie zależy Ci na tym, żeby ktoś kto Ci oferuje „usługę" był wobec Ciebie fair play w swojej pracy?
Jeśli chodzi o uczenie czegokolwiek nie tylko Tai Chi jest tak samo.
We mnie nigdy nie budzili zaufania ludzie, którzy zamiast porządnie wykonywać swój zawód robili przedstawienia.
W moim pojęciu dobry nauczyciel ma dobrze i efektywnie uczyć. A reszta już w rękach ucznia:)
Robert załozył jakas swoje teze wynikła z rozczarowania czy uprzedzenia do taiji jako takiego i cos niby tym spotem ilustruje. Nie bardzo wiem co. Chodzi o jakas "biologię, biomechanikę, fizykę i psychologię". Zaczeło sie od braku rownowagi yin/yang.Chłopie, to okreslony, schematyczny spot ilustrujacy jakies najprostsze elementy dla osob chcacych kupic i poogladac cos ze sztuk walki.
W takim razie twierdzisz, że nie chodzi o jakość tylko o to żeby sprzedać. Czy tak?
Po za tym nie chodzi Jarosławie o „jakas "biologię, biomechanikę, fizykę i psychologię", tylko o najnormalniejszą w świecie ruchu biomechanikę na przykład.
Czy chcesz, czy nie, to forma Tai Chi jakiegokolwiek stylu lub jej zastosowania z biomechaniką ma bardzo dużo wspólnego.
Poproszono CXW o udział w nagraniu typowych technik i tyle miał z tym wspolnego.
Nie traktuj tego jako sztandarowy element prezentujacy taijiquan w całym jego aspekcie i zawartosci.
To zaraz, czegoś tu nie rozumiem. W jednym zdaniu piszesz, że „poproszono CXW o udział w nagraniu typowych technik i tyle miał z tym wspolnego."
A w drugim zdaniu, zaraz potem piszesz:
„Nie traktuj tego jako standarowy element prezentujacy taijiquan w całym jego aspekcie i zawartosci."
Nie widzisz w tym sprzeczności? To jak to w końcu jest, są to typowe techniki czy nie są standardowe?
I jeszcze dodam Jarosławie, żeby nie było nieporozumień. Nie polemizuję z Twoim nauczycielem, polemizuję z Twoimi poglądami na temat uczenia i sposobów promocji stylu.Ten post został edytowany przez Autora dnia 12.03.14 o godzinie 14:00