Adam Wojciechowski jest
Temat: Doświadczenia płynące z praktyki
Tomasz Nowakowski:
Ruch z talii i ruch z tan tien to, to samo i jednocześnie nie to samo.
Wszystko w przyrodzie jest Yin Yang :).
To znaczy nie ma możliwości prowadzenia ruchu z tan tien bez prowadzenia go z talii. Ale jednocześnie ruch prowadzony z tan tien czyli z centrum talii jest bardziej precyzyjny. Energia takiego ruchu jest bardziej ześrodkowana.
Skąd pomysł, że ruch z talii a ruch z tan tien to nie to samo?
Sugestia, ślepa wiara czy realne doświadczenie?
Cóż za trudność, stworzyć styl ta ki kulano i mówić, że uczę skutecznego kopania z kolana. Dla pikanterii dodamy, że w tym stylu nie uczy się zwykłego kopania lecz precyzyjnego kopania z tan tienlano oraz że nie ma możliwości prowadzenia ruchu z tan tienlano bez prowadzenia go z kolana.
Itd. itd.
Lepiej mobilizuje na przykład głębokie wewnętrzne warstwy mięśni brzucha, dna miednicy, pleców i przepony. Te głębokie warstwy mięśni są szczególnie odpowiedzialne za jakość oddechu. To oznacza, że i pozostałe zewnętrzne mięśnie talii są lepiej „odżywione" czyli zdolne do wyzwolenia jeszcze większej siły.
Oczywiście wszystko to zadziała jedynie w momencie kiedy ruch z centrum jest bardzo dobrze skoordynowany a talia rozluźniona. Rozluźniona na sposób Tai Chi myślę, nie pasywnie pozbawiona siły.
W przypadku braku takiego rozluźnienia energia ruchu prowadzonego z tan tien „ugrzęźnie" w nadmiernych napięciach zewnętrznych warstw mięśni talii i efektywność ruchu się zmniejszy.
Trochę to skomplikowany opis chociaż bardzo skrótowo traktuje cały proces ruchu z tan tien. Dlatego może podam jeszcze taki ilustrujący go przykład.
Wyobraź sobie, że masz rozrąbać na pół drewniany klocek. Ale nie masz do dyspozycji siekiery tylko duży młotek i metalowy zaostrzony klin.
Jeżeli uderzysz w klocek tylko młotkiem to siła uderzenia rozłoży się na całą powierzchnię młotka. Jeśli będzie wystarczająco duża, to klocek pęknie na pół. To jest ruch z talii.
Jeśli użyjesz klina i uderzysz młotkiem w klocek przez klin do energia tego uderzenia będzie bardziej ześrodkowana i inwestując mniej enegii uzyskasz lepszy efekt. To jest ruch z tan tien.
Zawsze się inwestuje mniej energii po latach praktyki.
Czy wniosek, że to wynika z tan tien a nie z doświadczenia i poznanych technik jest uzasadniony?