Lelio Michele
L.
Informatyk,
programista /
Administrator
systemów Unix-Lin...
Temat: Doświadczenia płynące z praktyki
Jarosław Jodzis:
Michał Lattari:
Jarosław Jodzis:
Tak, nie obraz sie, ale to co piszesz, dokładnie ilustruje to, co miałem na mysli piszac o mglistym rozumieniu ruchu z centrum. Skupiasz sie na dantien i czujesz jak wdech je unosi i za nim wedruja ramiona, a przy wydechu opadają. Jest przyjemne odczucie falowania, unoszenia z wdechem, opadania z wydechem. Ruch dantien w gore i w dol.Jeśli wolno spytać, jak wyglada u ciebie prowadzenie ruchu z centrum?
np poczatek formy, wzniesienie rak i nastepnie opuszczenie. Jesli chcesz poprowadzic ten ruch z centrum, uwage skupiasz na centrum, czy na dłoniach, czy centrum wykonuje jakis ruch? Jeśli tak, to jaki?
czy tylko skupiasz uwage na dantien, a ruch wykonuja ramiona?
Czy ruch z centrum jest świadomy, tzn. skupiasz tam uwage i decydujesz jak sie to centrum ma poruszac?
Czy tylko skupiasz tam uwage, a Dantien porusza sie samo?
Jak wowczas mozesz kontrolowac ten ruch z centrum?
Witaj!
Więc - jeżeli chodzi np. o początek formy - jest tak że uwagę skupiam głównie w Dantien i właśnie z Dantien wyprowadzam ruch. Przy wdechu Dantien unosi się w górę a ręcę wznoszą się w górę same jakby coś je tam wypychało :-) Są zupełnie lekkie. Podczas wydechu Dantien kieruje się w dół a ręcę same łagodnie opadają.
Czy to jest tak jak powinno być? Czy o czymś ważnym zapominam w swojej praktyce?
A co gdy jedna reka opada, a druga sie wznosi ?
ktora podaza za wdechem, a ktora za wydechem ?
To zupełne manowce ruchu z centrum, tak moze powiedziek kazdy laik gdy probuje skupiac sie na odczuciu obszaru podbrzusza i oddech to jedyne czego mozna sie uchwycić i faluje sie za nim ramionami, przyjemnie sie kołyszac.
Musisz i ty i inni, ktorzy podobnie to odczuwaja zrozumieć, że świadomy ruch z centrum nie jest prostą sprawą i wymaga treningu i rozumienia zasady chansi.
W tym konkretnym ruchu najpierw nastepuje lekkie obnizenie dantien i ruch w tył wg rotacji w poziomej osi, to ten ruch daje impuls do wznoszenia ramion, a nie unoszenie dantien. Potem jest mołe krazenie podczas przemiany yin/yang w dłoniach i w ruchu powrotnym, ponowne obnizenie dantien zgodne z jego rotacja w osi poziomej.
Nie bede juz pytał jak rozróżniasz w tym ruchu fazy yin/yang (nie jest to faza yang do góry, a faza yin na dół jak by się mogło wydawać)
Dla utrudnienia dodam, że nie sposob kontrolowac ruchu dantien umysłem (tj. umysłem w sensie, probujac myslec jak on (dantien) ma sie poruszac)
Ruch dantien prowadzony jest przez Dantien, ma ono swoja swiadomośc ruchu, ale ten ruch i ta swiadomosc musi byc wypracowana najpierw poprzez świadomy proces myslowy kierujacy, programujacy własciwy ruch i połaczenie z całym ciałem, a potem poprzez wielokrotne powtarzanie, zakodowanie tej zasady ruchu.
Wowczas to centrum ruchowe prowadzi ruch i podejmuje decyzje nieporownnaie szybciej niz centrum myslowo-intelektualne.
Centrum myslowe moze w zwolnieniu obserwowac ruch dantien i opisac go gdy chcemy, ale nie sposob prowadzic ruchu przez to centrum, jest za wolne, a zmian jest za duzo.
To jak z jazda samochodem, jadac szybko i podejmujac błyskawiczne decyzje nie masz czasu na myslenie, rece i nogi same robia to co powinne.
Rozbraja mnie takie naiwne podejscie, ze podchwytujac jakies nowe hasło
'ruch z centrum' probuje sie wyobrazic sobie co to moze byc i po swojemu to interpretując zakładac, że to jest to.
Wszedzie jest wyraźnie podkreslane, że taijiquan to trudna sztuka, wymaga wytezonej praktyki przez wiele lat, mistrzow o rzeczywistych umiejetnosciach jest w kazdym pokoleniu najwyzej kilku, a nam sie wydaje, że mozemy wymyslec cos sami.
Zejdzmy w koncu z tych obłoków na ziemie.
Jeżeli to co piszesz jest prawdą to zastanawiam się, czy to czego uczyłem się do tej pory jest niekompletne jeżeli chodzi np. o prawidłowe wyprowadzanie ruchu z Centrum...
Pozdrawiam
MichałMichał Lattari edytował(a) ten post dnia 07.06.10 o godzinie 20:53