Edmund Saunders Patrz bio
Temat: Polecenie pracy zdalnej – co w nim zapisać i na co...
Z jakim wyprzedzeniem polecamy pracę zdalną?Wprawdzie nie jest to wymogiem, ale do celów dowodowych warto, aby polecenie pracy zdalnej zostało pracownikowi przekazane na piśmie (albo np. w formie maila czy przynajmniej sms-a – czyli by było udokumentowane). Polecenie może być wydane z dowolnym wyprzedzeniem, nawet „z dnia na dzień”.
Polecenie indywidualne czy zbiorowe?
Pracodawca może określić zasady pracy zdalnej np. w zarządzeniu lub w regulaminie pracy, jednak polecenia powinny być wydawane indywidualnie poszczególnym pracownikom. Choć w praktyce spotyka się też zbiorowe polecenia, tyle, że wysyłane indywidualnie (np. w oddzielnych mailach) – i raczej nie słychać, by było to podważane.
Czy pracownik może nie wykonać polecenia podjęcia pracy zdalnej?
Praca zdalna może być polecona na mocy jednostronnej decyzji pracodawcy (czyli na podstawie polecenia pracy zdalnej). Aby polecić pracę zdalną nie trzeba więc zmieniać umowy o pracę, czyli np. podpisywać z pracownikiem aneksu w tej sprawie. Pracy zdalnej nie wprowadza się też na mocy wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Jedynie w przypadku, gdy oprócz polecenia pracy zdalnej pracodawca ma zamiar (stale lub czasowo) zmienić pracownikowi inne warunki zatrudnienia wskazane w umowie np. rodzaj pracy lub wynagrodzenie – wówczas potrzebne będzie porozumienie zmieniające lub wypowiedzenie zmieniające.
Mimo, że polecenie pracy zdalnej jest jednostronną decyzją pracodawcy, to w praktyce pracownik może ją zablokować. Może bowiem oświadczyć (przed podjęciem pracy zdalnej lub w trakcie jej wykonywania), że nie ma warunków do jej wykonywania. Pracodawca zasadniczo nie ma możliwości, aby to zweryfikować. W takim przypadku nie można polecić pracownikowi pracy zdalnej.
Pracownikowi nie przysługuje roszczenie o pracę zdalną, nawet jeśli dana praca mogłaby być bez problemu wykonywana w domu. To pracodawca sam decyduje, czy przy zachowaniu ustawowych przesłanek pracę zdalną wprowadzi, czy też nie. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca dobrowolnie ustalił, że pracę zdalną będzie polecał (lub np. przedłużał) na wniosek pracownika (pisemny, mailowy lub w jeszcze innej formie – to zależy od pracodawcy). Wówczas pracownicy zainteresowani pracą zdalną mogą złożyć wniosek, a od pracodawcy zależy, czy go uwzględni, czy nie.
Czy polecenie dotyczące pracy zdalnej musi zawierać uzasadnienie?
Ustawa nie przewiduje obowiązku uzasadniania polecenia pracy zdalnej. Stanowi natomiast, że pracodawca może polecić pracownikowi pracę zdalną tylko w celu przeciwdziałania COVID-19. Polecając pracownikowi pracę zdalną, pracodawca powinien więc działać w ww. celu.
Wzór polecenia pracy zdalnej oraz dalszy opis wzoru można znaleźć w marcowym numerze „Doradcy kadrowego”. Zamów BEZPŁATNIE
Katarzyna Wrońska-Zblewska
Szymon Sokolik