Temat: Podatek od zysków kapitałowych. Co musisz o nim wiedzieć?

Podatek od zysków kapitałowych, czyli popularnie zwany podatek Belki dotyczy osób fizycznych, które osiągnęły zyski poprzez inwestowanie swojego kapitału. Ile wynosi? Czy są wyjątki, kiedy podatnik nie musi zapłacić podatku od zysku kapitałowego?

Podatek od zysków kapitałowych to kolejna danina, jaką państwo pobiera od swoich obywateli, aby zasilić wpływy do budżetu. Na czym polega i kto musi zapłacić taki podatek?

Zyski kapitałowe: co to takiego?


Aby wyjaśnić, na czym polega taki podatek, przede wszystkim trzeba zastanowić się, czym są owe zyski kapitałowe. Otóż zyski kapitałowe to inaczej odsetki lub dywidendy, które klient otrzymuje z tytułu poniesionej inwestycji. Jeśli decydujesz się ulokować swoje oszczędności na koncie oszczędnościowym lub lokacie, albo zainwestować je w funduszu kapitałowym, wówczas wszelkie zyski jakie uzyskasz, podlegają podatkowi od zysków kapitałowych.

Podatek od dochodów kapitałowych, czyli podatek Belki
Podatek od dochodów kapitałowych zwany jest inaczej podatkiem Belki. Nazwa ta nawiązuje do nazwiska profesora Marka Belki, który będąc ministrem finansów wprowadził wspomniany podatek. Funkcjonuje on w Polsce już od 2002 roku. Przedmiotem opodatkowania są m.in.:
odsetki od papierów wartościowych,
odsetki od pożyczek,
odsetki od wkładów oszczędnościowych
odsetki od środków zgromadzonych na rachunkach bankowych,
dywidendy,
przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych
przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych.

Podatek od przychodów kapitałowych: jak się go odprowadza? ...
Ile wynosi podatek od zysków kapitałowych? ...
Podatek od zysku kapitałowego: wyjątki ...
Podatek dochodowy od zysków kapitałowych: jak uniknąć płacenia podatku? ...

Prawo podatkowe jest coraz bardziej szczelne, dlatego nie ma możliwości uniknięcia opłacania podatku Belki. Jeszcze do 2012 roku podatnicy korzystali z popularnego rozwiązania jakim były tzw. lokaty jednodniowe, czyli produkty finansowe, które przewidywały dzienną kapitalizację odsetek. Ówczesne przepisy umożliwiały pomijanie kwot podatku poniżej 50 groszy i tym samym pozwalały uniknąć podatku Belki.

https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-art...