Temat: Kiedy umowę o dzieło zgłaszamy do ZUS, a kiedy nie –...

Nie zgłaszamy umów sprzed 2021 r. – także przedłużonych obecnie
Do ZUS-u trzeba zgłaszać tylko umowy zawarte od 1 stycznia 2021 r. Umów zawartych wcześniej – choćby nadal były wykonywane – nie należy zgłaszać


Przykład
Aneks przedłużający umowę
Umowa o dzieło została zawarta np. w 2020 r. i miała zakończyć się w marcu 2021 r. Jednak strony zawarły aneks przewidujący późniejszy termin wykonania dzieła. Należy uznać, że nie jest to nowa umowa i takiej umowy wciąż nie należy zgłaszać.

Czy przedmiot umowy ma znaczenie?
Obowiązek przekazania informacji dotyczy każdej zawartej umowy bez względu na jej przedmiot. Stosownie do art. 627 Kodeksu cywilnego przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Obowiązkiem wykonawcy jest wykonanie umówionego dzieła zgodnie z treścią zawartej umowy. Umowa o dzieło jako umowa rezultatu powinna więc zawierać kryteria, w oparciu o które będzie możliwa weryfikacja jej wykonania. Dzieło nie może być oznaczone w sposób zbyt ogólny. Rezultat powinien być określony z góry, dokładnie i według obiektywnie sprawdzalnych cech. Wykonanie dzieła najczęściej dotyczy wytworzenia rzeczy lub dokonania zmian w rzeczy już istniejącej (naprawienie, przerobienie, uzupełnienie).
Wykonanie określonej czynności lub powtarzających się czynności, bez względu na to, jaki rezultat czynność ta przyniesie, jest czynnością charakterystyczną dla umów o świadczenie usług a nie umów o dzieło.

W praktyce granica pomiędzy umową o dzieło a umową zlecenia (umową o świadczenie usług) nie jest ostra i często mogą powstać wątpliwości co do charakteru zawartej umowy.

1. Czy trzeba zgłaszać umowy o stworzenie utworu (powiedzmy plastycznego) i jak postąpić z umowami autorskimi?
Tak. W tym wypadku dochodzi do zawarcia pomiędzy stronami umowy o dzieło. To, że umowie tej towarzyszy umowa o przeniesienie praw do autorskich do utworu, nie ma znaczenia i nie zwalnia z obowiązku przekazania zgłoszenia do ZUS.
2. Czy trzeba zgłaszać do ZUS umowę o zakup licencji do praw autorskich? Przedmiotem jest zakup praw do wykonanego przez autora tekstu, który chcemy opublikować, wizerunku reklamy czy spotu reklamowego? Czy skorzystanie z publikacji takiego dzieła (tekstu czy baneru) trzeba zgłaszać do ZUS kilka razy?
Nie. W takiej sytuacji nie dochodzi do zawarcia umowy o dzieło. Pomiędzy stronami dochodzi do zawarcia samoistnej umowy o przeniesienie praw autorskich do stworzonego wcześniej dzieła, spotu reklamowego. Dlatego też taka umowa nie powinna być zgłaszana do ZUS.
3. Czy i jak zgłosić do ZUS umowę ramową? W umowie ramowej nie ma określonej kwoty. Czy należy każde dzieło powstałe w ramach tej umowy zgłosić do ZUS?

Umowa ramowa określająca zasady współpracy nie powinna być zgłaszana do ZUS. Obowiązek zgłoszenia dotyczy natomiast zawarcia każdej umowy o dzieło.

Więcej odpowiedzi i przypadków na ten temat można przeczytać w lutowo-marcowym numerze „Doradcy kadrowego”. Zamów BEZPŁATNIE
Andrzej Radzisław

bok-elettery-pl@news.wip.plTen post został edytowany przez Autora dnia 08.03.21 o godzinie 10:56