Temat: Inflacja pełzająca – co to takiego?

Inflacja pełzająca należy do normalnych zjawisk gospodarczych, ponieważ poziom cen podnosi się niezbyt szybko, co nie jest w żaden sposób groźne dla stabilności gospodarczej kraju. Nieznaczny wzrost przeciętnego poziomu cen w gospodarce nie przekracza 5 proc. rocznie ani 1 proc. w skali miesiąca

Inflacja konsumencka w Polsce przyspieszyła

Inflacja w eurostrefie spadła.
Inflacja jest zjawiskiem ekonomicznym, polegającym na długotrwałym procesie obniżania się wartości pieniądza w gospodarce danego kraju lub też mówiąc inaczej, jest to długotrwały wzrost średniego poziomu cen. Wzrost ten opisuje się za pomocą stopy wzrostu, czyli procentowej zmianie wskaźnika CPI, którą określa się w ujęciu miesięcznym, kwartalnym lub rocznym. Jednak co to jest inflacja pełzająca? Czy może być niebezpieczna dla sytuacji gospodarczej kraju i czy można mieć na nią wpływ?

Inflacja może wzrastać w różnym tempie, przy czym przyjmuje się, że umiarkowany jej wzrost jest zjawiskiem uważanym za korzystne z punktu makroekonomicznego, gdyż świadczy o rozwoju konkurencyjności gospodarki. Granice inflacji często wyznacza bank centralny z perspektywy możliwości jej kontrolowania. Nie każdy rodzaj inflacji jest więc czymś niebezpiecznym. Zdarzają się i takie, które okazują się być nieodzowne w przypadku krajów wysokorozwiniętych.

Inflacja pełzająca – definicja
Co to inflacja pełzająca i czy jest groźna dla gospodarki państwa? Zjawisko to występuje w większości krajów wysokorozwiniętych i oznacza stały, niski poziom inflacji. Nie ma ona niekorzystnego wpływu na procesy gospodarcze i nie zakłóca ich. Podlega kontroli poprzez narzędzia polityki monetarnej. Celem inflacyjnym większości banków centralnych, jest właśnie inflacja pełzająca, oscylująca w okolicach 1–3 proc.

Inflacja pełzająca należy do normalnych zjawisk gospodarczych, ponieważ poziom cen podnosi się niezbyt szybko, co nie jest w żaden sposób groźne dla stabilności gospodarczej kraju. Nieznaczny wzrost przeciętnego poziomu cen w gospodarce nie przekracza 5 proc. rocznie ani 1 proc. w skali miesiąca. Nie pojawia się tu również problem ochrony wartości pieniądza, ponieważ oferowane oprocentowanie nawet bezpiecznych produktów finansowych (lokaty, obligacje) pozwala utrzymać siłę nabywczą zgromadzonych oszczędności.
...
Inflacja bilonowa w Polsce ...
W 1925 kurs złotego nieznacznie się załamał, co określa się jako drugą inflację (inna nazwa to inflacja bilonowa). Została ona zażegnana jednak już w 1926 roku poprzez stabilizację waluty, którą ustawowo przeprowadzono w 1927 roku.

Inflacja po okresie II wojny światowej ...
Kontrola inflacji – czy na inflację można mieć wpływ? ....

Należy pamiętać, że prawidłowy rozwój gospodarczy kraju i stały nadzór banku centralnego jest niezbędnym warunkiem, by mogły zaistnieć pozytywne skutki inflacji, zwane inaczej ożywieniem gospodarczym.
...
https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/infla...