Sylwester Krupa Ekspert ds. IT
Temat: Przepis na kugiel, rejbak, blaszak, babę ziemniaczaną
Jak widać w każdym zakątku Polski ma te danie inną nazwę, ale pewnie składniki i sposób przygotowania jest bardzo podobny. Dodam że nazwą KUGIEL i REJBAK jest spotykana z Kurpiowszczyzny z której się wywodzę ;)A oto przepis - wszystko oczywiście na oko, grunt aby zachować proporcje :)
Na gar 5 litrowy:
około kilograma boczku - u nas dostępna piękna słonina boczkowa (nic innego jak boczek tylko trochę bardziej tłusty)
około 200-300 gram słoniny (około 1/3 tej porcji używam do podsmażenia cebuli, resztę tnie się w paski które kładzie się na wierzch kugla aby w czasie pieczenia się też zapiekał w tłuszczyku z góry i nie obsychał.
3 cebule
5 jajek
po łyżce mąki ziemniaczanej i pszennej
około 1,5 łyżki soli, 1,5 łyżki pieprzu, 1 łyżka majeranku
około 5 kilo ziemniaków obranych i startych.
odrobina kwasku, cytryny
Przygotowanie:
Kroję w kostkę odrobinę słoniny (tą 1/3) topię ją na patelni i w trakcie wytapiania dodaję pokrojone w kostkę 3 cebule, smażę aż się zeszkli.
Na oddzielnej patelni przesmażam boczek.
Ziemniaki należy zetrzeć tuż przed wymieszaniem składników (inaczej zaczną czernieć).
Dla wszystkiego w trakcie tarcia dodaję odrobinę kwasku cytrynowego lub sok z cytryny do tartych ziemniaków - to powoduje że wolniej czernieją.
Do gara 5 litrowego wrzucam utarte ziemniaki, rozbełtane jajka (tak aby białko połączyło się z żółtkami), dodaję przesmażoną cebulę, boczek, sól, pieprz, majeranem obie mąki i wyrabiam aby wszystko się połączyło.
Sól należy dozować ostrożne - nigdy nie wiadomo jak słony był kupiony boczek.
U mnie testem na słoność ciasta jest usmażenie na patelni 1-2 placków ziemniaczanych i po prostu skosztowanie - jeśli jest ok no to ciasto ładujemy na wąskie długie blachy, na wierzch kładziemy paski słoniny i sru do piekarnika na około 1,5-2 godziny.
U nas podaje się to z surówką z poszatkowanej drobno białej kapusty, odrobiny startej na grubej tarce marchwi i jabłka którą doprawia się solą, cukrem, odrobiną oleju.
Proporcje - na miskę taką około 2 litrową kapusty daje się jedną marchewkę i jedno jabłko.:)
To wszystko - chcecie jeszcze przepis na golonki?
Jest banalnie prosty:)
Kupuję golonkę, oglądam czy jest dobrze oczyszczona z włosia (jak trzeba ją opalam), wrzucam ją do gara, zalewam wodą tak aby ją przykryła, dorzucam 1 pietruszkę, 1 marchewkę, kawałek selera, ze 2 liście laurowe, kilka ziarenek pieprzu ziarnistego i ziela angielskiego, dosalam i dodaję pieprzu tak aby było doprawione (każdy na swój smak) i gotuję około 2-3 godzin.
Następnie wyjmuję golonkę, przekładam na brytfankę (naczynie żaroodporne) i zalewam piwem zmieszanym z miodem i wyciśniętym czosnkiem (proporcje zależne od gustów smakowych - zarówno ilość i rodzaj piwa, ilość czosnku i miodu do indywidualnego wyboru). Zapiekać około 30-60 minut, od czasu do czasu podlewając sosem. Miód sprawia że skórka na golące staje się chrupka.;)
Ja gdy robię golonkę pod koniec gotowania dodaję do niej pora, brukselkę, kalafiora, brokuła -wtedy mam warzywa do podania razem z golonką.:)
Można też do golonki dodać 1-2 nóżki, lub jeszcze jedną golonkę i zrobić i golonkę z pieca i galaretkę z nóżek (z dodatkiem golonki) - wtedy wychodzi jak salceson.;)
Smacznego!!!Sylwester Krupa edytował(a) ten post dnia 22.02.12 o godzinie 09:48