Krystyna Jakobsze

Krystyna Jakobsze Lwów jest wszędzie
bo mieszka w twym
sercu

Temat: wycieczka do Kamienca-Podolskiego

SZLAKIEM BOHATERÓW TRYLOGII

Lwów – Poczajów - Krzemieniec - Zbaraż - Kamieniec Podolski - Chocim – Brzeżany - Lwów - Żółkiew

Dzień 1

przyjazd na ukraine wlasny lub odebranie od granicy grupy
Przyjazd do hotelu w okolicy Lwowa w godzinach wieczornych, zakwaterowanie, nocleg.
Dzień 2

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu wyjazd ze Lwowa do Krzemieńca przez Olesko, miejsce urodzenia Jana Sobieskiego, późniejszego króla Jana III. Kościół z XVI w z nagrobkami Daniłowiczów, klasztor kapucynów z 1739 roku – obecnie magazyn oddziału Lwowskiej Galerii Obrazów, warowny zamek o który w XIV i XV wieku toczono ciężkie walki z Litwinami, obecnie mieści się w nim muzeum, Podhorce - siedziba kolejno Koniecpolskich, Rzewuskich i Sanguszków. Zamek, zbudowany w XVII w przez Stanisława Koniecpolskiego posiadał wielkie zbiory sztuki i pamiątek historycznych .Podczas I wojny światowej został poważnie uszkodzony, odbudowany w okresie międzywojennym przez ówczesnych właścicieli, książąt Sanguszków. Z zewnątrz nadal przedstawia imponujący widok (kręcono tu sceny z „Potopu”). Obecnie w trakcie restauracji. Przed wejściem na teren dawnych ogrodów – kościół z XVIII w., Poczajów - jeden z najważniejszych ośrodków kultu prawosławnego na Ukrainie (Ławra Poczajowska). Pieczary na wzgórzu już w XIV wieku zamieszkiwali zakonnicy prawosławni. Sława miejsca wzrosła, gdy, według legendy, pojawiła się na górze Matka Boska, pozostawiając ślad swej stopy na kamieniu (do dziś przechowywany w cerkwi). W czasach Unii tutejszy klasztor był jednym z filarów prawosławia. W 1770 roku klasztor objęli uniccy bazylianie. Stał się on wówczas rezydencją generała zakonu i przełożonego prowincji ruskiej. W tym okresie czasu klasztor poczajowski nabrał specjalnego znaczenia i odgrywał wielka rolę w dziejach kultury ukraińskiej.. W 1833 klasztor otrzymał oficjalnie tytuł ławry. W czasach sowieckich ławra działała nadal będąc duchową ostoją dla prawosławnych w najtrudniejszych czasach. Zwiedzanie Ławry Poczajowskiej, Krzemieniec - gród w księstwie halicko - wołyńskim wzmiankowany w dokumentach z 1226 r. W połowie XIV w. włączony do Wielkiego Księstwa Litewskiego, w 1569 do Korony. Godne zobaczenia są ruiny zamku XIII - XIV w., kościół i kolegium jezuickie (obecnie cerkiew i internat), kościół i klasztor franciszkanów (XVII w.), kościół i klasztor trynitarzy oraz kościół parafialny ze słynnym pomnikiem Słowackiego dłuta Szymanowskiego. Wejście na górę Bony, zwiedzanie budynków policealnych, kościoła parafialnego, dworku Słowackiego, ewentualnie cmentarza z grobem Salomei Słowackiej – Becu. . Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja. Nocleg

Dzień 3

Po śniadaniu i wykwaterowaniu przejazd do Kamieńca Podolskiego przez Zbaraż miasteczko w woj. tarnopolskim, wsławione przez Sienkiewicza opisem oblężenia w 1649 roku. Godny obejrzenia odrestaurowany pałac (obecnie muzeum etnograficzno-historyczne) i mocno zniszczony barokowy kościół, Trembowlę (gród obronny założony w XI w, w XII w związany z Rościsławiczami, potem z Haliczem. W 1631 ukończono budowę murowanej warowni, wsławionej obroną w 1675 roku, kiedy to dwustuosobowa załoga odpierała mężnie szturmy armii tureckiej. Bohaterką tej obrony była Anna Dorota Chrzanowska, żona komendanta twierdzy, dzielnie zagrzewająca obrońców do walki. Twierdza w XVIII w popadła w ruinę), Skałę Podolską - przedwojenną granicę polsko-sowiecką na Zbruczu (krótki postój przy ruinach zamku). Wieczorem przyjazd do Kamieńca Podolskiego. Spacer po Starym Mieście. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

Kamieniec Podolski – miasto naturalnie ufortyfikowane, położone na skale, otoczonej pętlą rzeki Smotrycz. Założony prawdopodobnie w X-XI w. Należący do Polski w latach 1430-1793 Kamieniec był największą warownią na granicy polsko-tureckiej. W 1672 roku oblężony i zdobyty przez armię turecką sułtana Machometa IV (opisane przez Henryka Sienkiewicza w Trylogii). Mimo zniszczeń w okresie wojen tureckich i późniejszym pozostała imponująca twierdza i unikalny kompleks miejski z zabytkami kultury polskiej, ormiańskiej i ruskiej.

Dzień 4

Po śniadaniu zwiedzanie Kamieńca Podolskiego (Katedry, Polskiej Bramy, Baszty Batorego, kościoła dominikanów, Ruskiej Bramy, Zamku Starego i Nowego). Czas wolny. Dalej przejazd do Okopów św. Trójcy (twierdza powstała na wąskim przesmyku między Dniestrem i Zbruczem w roku 1692). Głównym jej zadaniem było nękanie załóg tureckich, stacjonujących w Kamieńcu i Chocimiu. W czasie konfederacji barskiej w twierdzy bronił się przed wojskami carskimi Kazimierz Pułaski. Nazwa pochodzi od niewielkiego kościółka, ufundowanego dla obrońców przez króla Jana III Sobieskiego. W okopach św. Trójcy Zygmunt Krasiński umieścił akcję Nie-Boskiej Komedii) i Chocimia (pierwszy zamek zbudowano na Rusi Kijowskiej, później twierdza mołdawska, następnie turecka. Miejsce dwóch wielkich bitew z Turkami w 1621 i 1672 roku. Zamek twierdza nad Dniestrem, forteca XVIII w zbudowana przez francuskich inżynierów dla Turków.). Powrót do Kamieńca. Czas wolny. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5

Po śniadaniu wyjazd z Kamieńca. Przejazd przez Borszczów, Tłuste, do Jazłowca (ruiny twierdzy z XIV wieku i pałac Poniatowskich, należący w latach 1863-1946 do sióstr niepokalanek – słynna szkoła z internatem. Spacer do krypty bł. Marceliny Darowskiej, założycielki zgromadzenia). Przyjazd do Buczacza – Ratusz XVIIw i kościół parafialny p.w. Wniebowzięcia NMP, fundacji Mikołaja Bazylego Potockiego, oba zbudowane wg najwybitniejszych wówczas na Rusi artystów: architekta Bernarda Meretyna i rzeźbiarza Jana Jerzego Pinsla. Przejazd przez Brzeżany – niewielkie miasteczko nad ZłotąLipą,, niegdyś własność Sieniawskich, Czartoryskich, a w końcu Lubomirskich. Godne uwagi są ruiny zamku I poł. XVI w., kościół św. Trójcy, klasztor bernardynów i kościół pw. św. Mikołaja, cerkiew św. Mikołaja, kościół ormiański. Przyjazd do Lwowa/okolic Lwowa w godzinach wieczornych. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6

Po śniadaniu zwiedzanie Lwowa :objazd miasta autokarem z przewodnikiem, krótki spacer po Stryjskim Parku lub Wysokim Zamku, zwiedzanie starego centrum, katedry rzymskokatolickiej, greckokatolickiej (św. Jura) i ormiańskiej, Cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich, Teatru Opery. Czas wolny. Powrót do hotelu. Obiadokolacja, nocleg.
dokladniej w pvKrystyna Kryminska edytował(a) ten post dnia 17.08.09 o godzinie 21:10
Marta T.

Marta T. Wszystko się kiedyś
skończy:
cierpliwość, nerwy,
amunicja...

Temat: wycieczka do Kamienca-Podolskiego

Wszystko ładnie pięknie, ale pomimo swojej krótkowzroczności nie widzę konkretnego terminu i ceny.Marta Agnieszka F. edytował(a) ten post dnia 17.08.09 o godzinie 14:01
Krystyna Jakobsze

Krystyna Jakobsze Lwów jest wszędzie
bo mieszka w twym
sercu

Temat: wycieczka do Kamienca-Podolskiego

termin w kazdej chwili :) koszty zaleza od ilosci grupy

Następna dyskusja:

wycieczka na Ukraine trasa ...




Wyślij zaproszenie do