konto usunięte
konto usunięte
Temat: Materialy , ksiazki dotyczace asertywnosci
Asertywność – to umiejętność pełnego wyrażania siebie w kontakcie z inną osobą czy osobami. Zachowanie asertywne oznacza bezpośrednie, uczciwe i stanowcze wyrażenie wobec innych osób swoich uczuć, postaw, opinii lub pragnień, w sposób respektujący uczucia, postawy, opinie, prawa i pragnienia tej drugiej osoby.W sytuacjach konfliktowych umiejętności asertywne pozwalają osiągnąć kompromis bez poświęcania własnej godności i rezygnacji z uznawanych wartości. Zachowania asertywne są cechą nabytą, można je kształtować i doskonalić przez cały czas bez względu na wiek. Asertywność wynika z nauczenia się w różnych sytuacjach określonego sposobu przeżywania i reagowania.
Bronimy własnych praw, uznając jednocześnie prawa innych
Wyrażamy swoje potrzeby, poglądy i odczucia
Nasze stosunki z innymi ludźmi cechuje wiara w siebie
umiejętność pełnego wyrażania siebie
bezpośrednie, uczciwe i stanowcze wyrażanie swoich uczuć, emocji, postaw, opinii w sposób respektujący uczucia, emocje, postawy, opinie drugiej osoby
korzystanie z osobistych praw bez naruszania praw innych
stanowcza obrona własnych praw
stanowczość, która nie rani
Twój wybór
wyuczona a nie wrodzona forma zachowania
Prawa osobiste:
Najważniejszym indywidualnym prawem człowiek jest jego prawo do bycia sobą. Oznacza to, że mogę dysponować moim czasem, energią i dobrami materialnymi oraz układać sprawy osobiste według własnej woli i zgodnie z własnym interesem – tak jak ja go pojmuję. Mam prawo wyrażać siebie – swoje uczucia, opinie, postawy i potrzeby, o ile czynię to w sposób nie naruszający praw innych osób. Najczęstszym powodem, dla którego ludzie – poczuciem przymusu – robią coś, na co nie mają ochoty, są kłopoty z odmawianiem. Niektórzy wola nie odmawiać, aby nie narażać się na gniew lub utratę sympatii. Są także osoby, dla których słowo „NIE” skojarzone jest z takim niepokojem i poczuciem winy, że unikają go niezależnie od sytuacji.
Np.: ja mam prawo jadać śniadanie o 9 rano, ktoś inny o 11.
Ja życzę sobie aby telefonować do mnie między 7 a 20 , zaś ktoś inny pozwala na to od południa do północy.
Prawa asertywności
• Masz prawo do wyrażania siebie, swoich opinii, potrzeb, uczuć – tak długo, dopóki nie ranisz innych.
• Masz prawo do zachowania swojej godności poprzez asertywne zachowanie – nawet jeśli rani to kogoś innego –dopóty, dopóki Twoje intencje nie są agresywne, lecz asertywne.
• Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb – dopóki uznajesz, że oni mają prawo odmówić.
• Istnieją takie sytuacje między ludźmi, w których prawa nie są oczywiste; zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania tej sprawy z drugą osobą i wyjaśnienia jej.
• Masz prawo do korzystania ze swoich praw.
Zachowania agresywne
W przypadku zachowań agresywnych sytuacje są spostrzegane w kategoriach „ Ja wygram Ty przegrasz”. Ton głosu w zachowaniu agresywnym różni się do tonu głosu w zachowaniu asertywnym – często bywa hałaśliwy, można w nim wyczuć pogróżkę lub sarkazm. Towarzyszy mu odpowiednie zachowanie niewerbalne: mierzenie rozmówcy wrogim wzrokiem, grożenie palcem, naruszenie przestrzeni granicy prywatnej.
• Bronimy własnych praw lekceważąc prawa innych
• Dominujemy nad innymi czasami ich upokarzając
• Nie słuchamy innych
• Podejmujemy decyzję nie uwzględniając praw innych
• Przyjmujemy postawy wrogie lub obronne
Gdy kierujemy się ZASADAMI AGRESYWNYMI przekaz brzmi :
Ja tak uważam – a ty jesteś głupi skoro myślisz inaczej
Taki są moje odczucia – twoje się nie liczą
Tak oto wygląda ta sytuacja. Nie obchodzi mnie, jak ty ją widzisz
W moim stwierdzeniu zachowanie asertywno - agresywne oznacza, że jesteśmy asertywni w stosunku do innych jednocześnie będąc agresywni dla nich. Dlatego tak łatwo asertywność jest mylona z zachowaniami agresywnymi. W typowo zachowaniu asertywnosci nie ma mowy o celowym ranienie uczuć drugiej strony - w tym celu naszego rozmówcy.
Zachowania uległe
Uległość - polega na respektowaniu praw innych przy jednoczesnym lekceważeniu własnych. Zachowania uległe cechuje to, że interesy innych osób stawiamy ponad własnymi, często rezygnując z własnych dążeń, pragnień i potrzeb.
Lekceważymy własne prawa i pozwalamy innym je naruszać. Zachowujemy się w sposób nieuczciwy, deklarujemy coś ulegle, a co innego robimy. Rezygnujemy z przedstawiania własnych potrzeb, odczuć i poglądów. Kumulujemy w sobie wiele spraw, co powoduje nagromadzenie się złości i wewnętrznych urazów. W naszym głosie i postawie można zauważyć podporządkowanie się innym osobom, brak zdecydowania, bierność, oczekiwanie na zdarzenia. Uległe potakiwanie ze spuszczoną głową i wzrokiem utkwionym w czubkach butów to w pewnych sytuacjach wyraz uległości.
• Lekceważymy własne prawa, pozwalając innym je naruszać
• Nie przedstawiamy własnych potrzeb, poglądów i odczuć
• Zachowujemy się nieuczciwie – nasze działania nie pokrywają się ze słowami, co powoduje nagromadzenie się złości i urazów
Gdy kierujemy się ZASADAMI ULEGŁYMI przekaz brzmi:
Liczy się to co ty myślisz, nie to co ja myślę
Liczą się twoje odczucia a nie moje
Ważne jest jak ty widzisz tą sytuacje
Zachowania asertywne:
Asertywność - to respektowanie własnych praw przy jednoczesnym respektowaniu praw innych osób. Oznacza to obronę własnych przekonań przy uznaniu przekonań innych, wyrażanie swoich potrzeb, poglądów i odczuć. Gdy zachowujemy się asertywnie nasze stosunki z innymi ludźmi cechuje wiara w siebie.
Gdy jesteśmy ASERTYWNI - przekaz brzmi:
Takie jest moje zdanie
Tak to odczuwam
Tak oto widzę tę sytuację
Chciałbym usłyszeć, jak się z tym czujesz
Może uda się nam znaleźć rozwiązanie, które zadowoli nas oboje.
Wyrażanie gniewu i złości również może odbyć się w sposób asertywny:
Wyraź jasno i wprost swoje życzenie, prośbę.
Daj informację zwrotną: być może twój partner nie zdaje sobie sprawy, z tego jakie są konsekwencje jego zachowania dla ciebie.
Jeżeli poprzednie działania nie odniosły skutku, stanowczo określ swoje granice.
Wyraź żądanie lub sprzeciw.
Dochodź swych praw.
Zarówno w przypadku uległości (zachow.asertywno-ulegle) jak i agresji ( zach.asertywno-asertywne) można mówić o braku szacunku:
w uległości dla samego siebie - rezygnując ze swoich praw przekładając prawa innych nad swoje
w agresji - i dla innych osób, i dla samego siebie.
*******************************************************************
Zarówno sama "czysta" asertywność jak i zachowania, które mieszczą się z jej modelu - są stosowane w różnych sytuacjach, z różnym nasileniem w życiu codziennym. Problem polega nie na braku takich zachowań w naszym życiu - ale na trudności w prawidłowej interpretacji, klasyfikacji, spostrzeganiu i odbieraniu - "czytaniu" zachowań ludzi przez inne osoby.
Prowadząc warsztaty z tego zakresu - śmiało stwierdzam,że ludzie "znają" kilkanaście "definicji" asertywności - za każdym razem dodając nowe elementy. Nie twierdze,że wszystkie sa złe.
Ja rozróżniam zachowania asertywne i zachowania ktore sa ściśle powiązane z asertywnością. Stosuje taki model i podział asertywności co pozwala lepiej zrozumieć ( nie mi ) samą asertywność.
Podobne tematy
-
Szkolenia » trening asertywnosci-szkolenie otwarte -
-
Oddam gratis » oddam ksiazki -
-
Oddam gratis » Oddam ksiazki i film-tylko Warszawa -
-
Poszukuję książki » szukam ksiazki -
-
ASTRUM WYDAWNICTWO LECH... » http://www.astrum.wroc.pl/listy/ksiazki_nowosci.pdf -
-
POEZJA ŚPIEWANA LECHA TKACZYKA » http://www.dobre-ksiazki.com.pl/szukaj/lech+tkaczyk.html?... -
-
Pisarzem być jest trudno » Wspomoc wydanie ksiazki Zony alkoholika -
-
po francusku » Ksiazki francuskie do oddania -
-
Pisarzem być jest trudno » Wydanie ksiazki za granica -
-
Kupię Sprzedam książkę » Sprzedam ksiazki o coachingu -
Następna dyskusja: