Katarzyna
Wójcik
Koordynator ds.
Fundraisingu, PKN
UNICEF
- 1
- 2
Michał
Cieślak
Senior Konsultant
SAP PP/PM,
SI-Consulting S.A.
Temat: Gdzie kupić?
Ja kupuję na Allegro. Obecnie piję Pajarito (według mnie i jeszcze kilku starych Mateistów, z którymi utrzymuję kontakt najlepsza). Na Allegro możesz kupić yerbę w cenie ok. 29 - 40 zł/kg plus koszt wysyłki (dlatego z reguły kupuję 2 kg). Z moich obserwacji wynika, że cena sklepowa (w centrach handlowych jest znacznie wyższa).A tutaj kilka sklepów internetowych:
http://www.yerbamate.com.pl
http://www.yervita.home.pl
To tylko dwa adresy, ale na google po wpisaniu hasła Yerba Mate wyskoczy Ci kilka sklepów internetowych.
Teraz ja mam pytanie:
Jak pijasz yerbę (w jaki sposób) i od kiedy?
Pzdr.
Michał
Michał Cieślak edytował(a) ten post dnia 01.03.07 o godzinie 15:17
Michał
Pukacz
Apple Evangelist,
Specjalista ds.
Sprzedaży i
Marketingu,...
Temat: Gdzie kupić?
Witam,polecam yerbamatestore.pl, http://yerbamate.com.pl lub allegro.pl. zapraszam również na forum poświęcone Yerba Mate http://yerbe.lej.pl .
Pozdrawiam,
Michał
konto usunięte
Temat: Gdzie kupić?
Teraz ja mam pytanie:Jak pijasz yerbę (w jaki sposób) i od kiedy?
Pzdr.
Michał
Michał Cieślak edytował(a) ten post dnia 01.03.07 o godzinie 15:17
Michał - poleć jakiś dobry sposób parzenia i picia.
pozdrawiam,
Czarek
Michał
Cieślak
Senior Konsultant
SAP PP/PM,
SI-Consulting S.A.
Temat: Gdzie kupić?
Hej Czarek,Wybacz, że dopiero teraz odpisuję.
Piję yerbę od ok. 3 lat. Mam to szczęście, że jeden z moich kuzynów jest misjonarzem
i w tamtym czasie wrócił z Paragwaju, gdzie przez kilka lat mieszkał wśród Indian Guarani. To właśnie on po raz pierwszy zachęcił mnie do spróbowania tego napoju. Jak dzisiaj pamiętam, że po pierwszym łyku miałem mieszane odczucia – smakowało jak pety zamoczone w wodzie – cytat ze strony internetowej jednego z polskich podróżników, pijących regularnie yerbę (a i tego pana mam przyjemność znać). Pamiętam, że pomyślałem sobie – będę twardy i przesączę cały termos z kuzynem do spółki. Tak też się stało:). Dodam jeszcze, że zaczęliśmy pić yerbę ok. godziny 17, a skończyliśmy ok. 19 (w sumie wypiliśmy razem jakieś dwa litry). Na koniec spotkania mój kuzyn wręczył mi 2 książki – na moje stwierdzenie, że nie zamierzam dzisiaj nic czytać tylko iść grzecznie o 22.00 spać, kuzyn uśmiechnął się wyrozumiale i zasugerował abym nie odmawiał i przyjął te książeczki. Dzisiaj z perspektywy czasu myślę o tym z uśmiechem na ustach – uwierzcie mi, że tamtej nocy nie zmrużyłem oka – ok. 24.00 poddałem się, odpaliłem światło w pokoju i do rana czytałem. Właśnie w taki sposób przekonałem się o właściwościach pobudzających yerba mate.
A jak ją przyrządzam?
Cóż ja pijam mate na sposób paragwajski – matero (naczynko) z drewna Palo Santo, uzbrojone blachą aluminiową. Do picia używam argentyńskiej, zakrzywionej bombilli z dużym zgrubieniem przy ustniku. W trakcie przyrządzania napełniam matero w 2/3 yerbą. Następnie zakrywam szczelnie matero od góry dłonią, przekręcam naczynko do góry nogami i kilka razy potrząsam – tak, aby drobne cząstki yerby osiadły na dłoni. W kolejny kroku powoli przekręcam cały czas zakryte dłonią matero do pozycji wyjściowej – podczas tej operacji pomiędzy ścianką matero, a ziółkiem tworzy się szczelina, w którą wsuwam bombillę. Następnie zalewam yerbę niewielką ilością zimnej wody (tak na wszelki wypadek, żeby w kolejnym kroku jej nie sparzyć). Ten kolejny krok to podgrzanie wody do temperatury ok. 70 – 80 stopni (najlepiej 75 stopni). Taką wodę wlewam do szklanego termosu (w trakcie wlewania woda obniża swoją temperaturę o ok. 5 stopni, tak więc jest akurat). Bardzo ważna jest temperatura wody – w trakcie mojej przygody z yerba mate zdarzyło mi się już wielokrotnie ją sparzyć. Taka sparzona niestety traci swój smak. Aby w przyszłości uniknąć takich sytuacji zakupiłem sobie nawet termometr laboratoryjny :). Dzisiaj po nabraniu pewnej praktyki potrafię już „na oko” ocenić, czy woda w czajniku jest akurat (pewną wskazówką jest mleczna barwa gotowanej wody). W trakcie picia yerby zalewam wielokrotnie matero z ziołem gorącą wodą i opróżniam przy użyciu bombilli.
W następnym odcinku postaram się napisać trochę o piciu yerby na zimno,
Pozdrawiam wszystkich członków grupy.
Michał
(Mateista:)
konto usunięte
Temat: Gdzie kupić?
Dziękuję:)Czekam na następny odcinek:)
p.s. ja poznałem yerba mate z książek Beaty Pawlikowskiej i opowiadań Wojtka Cejrowskiego
Mariusz
K.
Project Manager,
Peek Traffic Sp. z
o.o.
Temat: Gdzie kupić?
Mam prośbę o radę...Od "iks" czasu piję różne-różniste herbaty, od tradycyjnej Camelii przez Lapacho, Rooibos, białe i zielone... kończąć właśnie na Mate - przyznam suuper herbata...
Ale jak dotychczas piłem ją tradycyjnie - tj. zaparzaną tak jak zwykłą herbatę - w czajniku, filiżance...
Z pewnością uśmiechniecie się i powiecie "Co ty wiesz o Mate..." ;)
Ale ostanio naszło mnie właśnie na zakup prawdziwego zestawu do Yerby...
Co radzicie kupić - na początek jakiś prosty zestaw (ok 60-70zł w sklepach które już też wymienialiście) czy też od razu jakiś droższy (150-200zł)? Odczuwa się naprawdę wielką różnicę w zależności od materiału z którego jest wykonana bombila czy też tykwa?
Na co zwracać uwagę przy zakupie?
Z góry wielkie dzięki za rady...
Krzysztof
W.
Technical Project
Manager, Capgemini
Polska
Temat: Gdzie kupić?
Ostatnio kupuję w http://yerbamatestore.pl/ - asortyment stopniowo się powiększa i jest już dość pokaźny - coraz więcej marek.Pozdrawiam!
Michał
Cieślak
Senior Konsultant
SAP PP/PM,
SI-Consulting S.A.
Temat: Gdzie kupić?
Witaj Mariusz!Jeśli chodzi o akcesoria do picia Yerby to proponowałbym Ci na początek jakiś prosty zestaw do powiedzmy 100 zł. Piszę tak ponieważ może się okazać, że Twój początkowy entuzjazm w piciu yerby opadnie, a wtedy akcesoria staną na półce. Jeśli po jakim czasie okaże się, że odpowiada Ci bycie „Mateistą”, będziesz mógł zainwestować w zestaw do picia mate z wyższej półki (np. ze srebra). Srebrne akcesoria mają od strony czysto użytkowej tę zaletę, że nie zbiera się na nich osad, co jest wyraźnie widoczne w przypadku taniej bombilli pokrywanej galwanicznie (cena ok. 25 zł). Jeśli chodzi o naczynie to ja używam matera z palo santo, uzbrojonego aluminiową blachą (zestaw paragwajski). Bardzo ważny w zestawie jest również termos. Ja preferuję tradycyjne termosy ze szklanym wkładem.
Pozdr.
Michał
Mariusz
K.
Project Manager,
Peek Traffic Sp. z
o.o.
Temat: Gdzie kupić?
Dzięki Michale za rady...Tak też miałem zamiar zrobić... i tak też zrobiłem...
W weekend zamówiłem swój zestaw startowy. Teraz tylko czekać na dostawę, odprawić curado... i zacząć moją mateistyczną-karierę ;)
W międzyczasie oczywiście nie próżnuję i przeszukuję różne strony i fora internetowe o tej tematyce. A tak propos... dlaczego to nasze forum jakoś tak zamarło?
Pozdrawiam
Mariusz
K.
Project Manager,
Peek Traffic Sp. z
o.o.
Temat: Gdzie kupić?
Mój zestaw startowy przyszedł dzisiaj :DI teraz zalałem susz na pierwszy dzień curado...
A właśnie.. czy ktoś mi odpowie na pytanie o curado... Szukając opisu tej procedury na necie spotkałem się z wersją zalewania zimną i gorącą wodą... Jak powinno być wreszcie?
Mariusz
K.
Project Manager,
Peek Traffic Sp. z
o.o.
Temat: Gdzie kupić?
Forum jak nie żyło tak nie żyje...No nic...
A ja w międzyczasie już doznałem smaku Yerby i to co mogę powiedzieć to jest to, że jednak wpadłem w mateizm na całego :)
Pozdrawiam...
Miłego siorbania...
... i do zobaczenia na innych Yerbowych-forach...
Darek
Grzymkiewicz
fotograf
www.grzymkiewicz.pl
Temat: Gdzie kupić?
Kurcze, i pomyśleć że w Argentynie 0,5 kg yerby kosztuje 3 zł! Byłem w marcu, nawiozłem sobie kilka kilo, ale już żeśmy z żoną wyrtąbili, przy okazji uzależniając kilku znajomych.Powinniśmy założyć chyba jakieś lobby, może ceny by spadły. A przy okazji możemy być pierwszymi importerami porto-termo (specjalne chlebaki z cielęcej skóry do noszenia termosu i matecity):DDD
Arkadiusz
K.
Programista Altkom
Software &
Consulting
Temat: Gdzie kupić?
Krzysztof W.:Tez polecam ten sklep, chyba najwiekszy asortyment w Polsce. Duza dynamika rozwoju:)
Ostatnio kupuję w http://yerbamatestore.pl/ - asortyment stopniowo się powiększa i jest już dość pokaźny - coraz więcej marek.
Pozdrawiam!
Krystian
Goliński
www.ekosklep.com.pl
www.swiatyerby.pl
Temat: Gdzie kupić?
Proponuje zobaczyć sklep http://materkowo.com i jego "partnera" http://ekosklep.com.plkonto usunięte
Temat: Gdzie kupić?
Najlepiej i najtaniej w internecie. Prosto z Argentyny!(albo innego Paragwaju).Adresy już ktoś podał.
Osobiście polecam markę CBSe, argentyńska, mało kto ją zna, a jest pycha.
Natalia
Bednarska
Advisor, Coach,
Trainer / MBA
Executive
Temat: Gdzie kupić?
Kupiłam ostatnio w yerbamatestore.pl Rosamonte - bardzo dobra, polecam :-)Bartosz Jakubik nad chmurami, MW
Temat: Gdzie kupić?
mnie najbardziej smakuje Colon z dotychczasowych gatunków przezemnie spożywanych. Ma bardzo ostry i wyrazisty smak pozostający długo w ustach jak po papierosach bez filtra ale nie polecam dla osób rozpoczynających przygodę dosłownie język drętwieje ale za to kop porządny. Zaopatruje się stale w wymienianym już yerbamatestore.pl do większych zamówień dodają dużo gratisowych próbek (w ilościach takich za jakie się sporo płaci w polskich herbaciarniach)Bartosz Jakubik nad chmurami, MW
Temat: Gdzie kupić?
...a w czym pić? zdarza mi się nawet z metalowego kubka, najważniejsz i tak jest "rura" żeby fusów nie zasysać.
Norbert
M.
Poszukiwacz
doświadczeń
Temat: Gdzie kupić?
Witam, jestem anonimowym mateholikiem, a raczej mateistą od roku.Zakupy obecnie robię w sklepie http://yerbaworld.pl. Mate pijam najczęściej w palo santo, w tykwie również, ale żadziej; niestety ostatnio przy ulepszaniu tykwy wypadła mi z ręki i pękła; trudno, mam więc pojemniczek na spinacze.
Moje ulubione marki to: rosamonte, zielona nobleza gaucha, cachamate.
- 1
- 2
Następna dyskusja: