Temat: Artyści tegorocznej edycji - najciekawsze koncerty


Obrazek

Jesse Cook

Jesse Cook to Kanadyjczyk urodzony w Paryżu w 1964 roku. Dzieciństwo spędził w południowej Francji, gdzie wychowywał się i poznał świat kultury i muzyki cygańskiej. Duży wpływ na rozwój jego wrażliwości muzycznej mieli tacy artyści, jak Nicolas Reyes z grupy Gypsy Kings czy gitarzysta Manitas de Plata.

Po latach artysta przeniósł się do rodzinnej Kanady, gdzie uczęszczał do Eli Kassner Guitar Academy w Toronto. Podczas dalszej edukacji pobierał lekcje gry na gitarze w wielu prestiżowych szkołach północnej Ameryki, gdzie poznał muzykę zarówno klasyczną, jak i jazzową. Połączenie tej wiedzy z jego cygańskimi „korzeniami” odzwierciedla się w jego indywidualnym stylu, będącym wynikiem ciągłych poszukiwań nowych brzmień i rozwiązań. W jego muzyce słyszalne są wpływy kultur muzycznych z całego świata - m.in. latynoska rumba i hiszpańskie flamenco, które poznał podczas licznych podróży.

Jesse Cook nagrał do tej pory osiem albumów, każdy z nich został entuzjastycznie przyjęty przez krytykę. W 2001 roku za album Free Fall otrzymał Juno - nagrodę kanadyjskiego przemysłu fonograficznego. Był do niej nominowany jeszcze trzykrotnie, m.in. za DVD koncertowe One Night at the Metropolis. Wystąpił na wielu festiwalach, grając przed takimi sławami jak B.B. King, Ray Charles czy Diana Krall. Wraz z sopranistką Charlotte Church wystąpił w znanym amerykańskim programie telewizyjnym Tonight Show.


Obrazek

Tommy Emmanuel

Tommy Emmanuel pochodzi z Australii, gdzie zarówno jako człowiek, jak i jako muzyk już za życia stał się legendą. Jego twórczość jest przesiąknięta atmosferą tego kontynentu.

Na gitarze zaczął grać w wieku 4 lat, grając „ze słuchu”, bez pomocy żadnego nauczyciela. I już wtedy rozpoczął swoją profesjonalną karierę występując razem z o 3 lata starszym bratem - Philem w zespołach: The Emmanuel Quartet, The Midget Safaries oraz The Trailblazers (razem z dwójką rodzeństwa - Chrisem na perkusji i Virginią na gitarze), które to przeszły do historii australijskiej muzyki. Koncertowali przez kilka lat na całym kontynencie, zarabiając w ten sposób na utrzymanie rodziny. Pierwszym dużym sukcesem było wygranie telewizyjnego konkursu talentów i nagranie, w nagrodę, profesjonalnego mini-albumu.

Zachęcony tym sukcesem Emmanuel, jako młody nastolatek, opuścił rodzinny dom i wyjechał w poszukiwaniu kariery do Sydney. Tam, grając początkowo w klubach, został szybko zauważony i doceniony. Stał się rozchwytywanym muzykiem sesyjnym. W latach 70. i wczesnych 80. był członkiem bardzo znanego wówczas w Australii zespołu Dragon oraz współpracował z dziesiątkami popularnych artystów, a wśród nich z Tiny Timem oraz Stevie Wonderem.

Karierę solową rozpoczął w 1970 roku, nagrywając i prezentując szerszej publiczności swoje utwory, z których kilka: Lost In Love, All Out Of Love, Every Woman In The World natychmiast stało się hitami.

W USA dostrzeżono go, kiedy album Midnight Drive pozostawał na liście 5 największych przebojów przez 16 tygodni, co dało mu miano najwyżej debiutującego artysty. Był to rok 1997. Rok później, Tommy otrzymał nominację do nagrody GRAMMY za płytę nagraną w duecie z Chetem Atkinsem - The Day Fingerpickers Took Over The World.

Unikalny styl gry Emmanuela - nazywany finger style - przypomina technicznie sposób grania na pianinie. Obecnie Tommy posiada wielu naśladowców, jednak trudno im zbliżyć się do maestrii jego gry.

Ukoronowaniem pracy i wytrwałości połączonej z rzadko spotykaną pasją było przyznanie w 1999 roku największego wyróżnienia w świecie gitary - tytułu cgp (Certified Guitar Player) za wkład w twórczość finger style.

W roku 2000 Tommy wystąpił na uroczystości Otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney oraz zadebiutował na Walnut Valley Festival in Winfield (Kansas, USA). Te spektakularne wydarzenia przyniosły niespodziewany wzrost popularności. Wszyscy chcieli poznać tego genialnego artystę. Nastąpiła kolejna seria koncertów, wystąpień, wywiadów, podróży przez całą Europę, Azję i Amerykę.

Jego kariera trwa już około 40 lat. Nazywany jest „muzykiem muzyków”. Przez największe autorytety w branży uznawany jest za jednego z najwybitniejszych żyjących gitarzystów.

Występował i pracował z takimi wybitnymi artystami, jak: Sir George Martin, Stevie Wonder, Eric Clapton, Michael Bolton, Chet Atkins, Jerry Reed, James Burton, John Denver, Albert Lee, Robben Ford, Larry Carlton, Dave Koz, Martin Taylor, L. Joe Walsh, Warren Hill, James Morrison, John Farnham, Roberta Flack, Randy Goodrum, David Hirshfelder, The Chieftains i inni.

Na wrocławskim koncercie Tommy wystąpi wraz ze swoimi przyjaciółmi, m.in. Martinem Taylorem, Joscho Stephanem, Johnnym Dickinsonem, Richardem Smithem oraz ze znanymi wrocławskimi gitarzystami: Markiem Napiórkowskim i Arturem Lesickim.


Obrazek

Louis Winsberg

Louis Winsberg urodził się w Marsylii w 1963 r. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 12 lat u zaprzyjaźnionych muzyków cygańskich. Już wcześniej komponował i improwizował dla zabawy na fortepianie. Rodzice chłopca zajmowali się malarstwem. Jak sam wspomina, zakochał się w gitarze, bo w rodzinnym domu spędził wiele „cygańskich nocy”. W wieku 14 lat jego zainteresowania zwróciły się jednak w stronę jazzu. Dwa lata później wyjechał do Paryża, aby uczyć się tam muzyki klasycznej oraz jazzu. Po studiach nad gitarą klasyczną wybrał ostatecznie jazz. Jako 21-letni młody muzyk rozpoczął działalność w grupie Sixun, która nagrała dziewięć albumów.

Dość późno, bo jako 30-latek, artysta zaczął studiować gitarę i muzykę flamenco. Flamenco to według niego fascynujący „triumwirat gitary, śpiewu i tańca”. Wiele trudu włożył w to, by zrozumieć i opanować rytmy flamenco oraz specyfikę tego muzycznego języka. Na stylu flamenco jednak nie poprzestał. Jego niespokojny „muzyczny duch”, otwartość na nowe poszukiwania i wrażliwość sprawiły, że pokochał również inne artystyczne światy: muzykę Afryki Północnej, Brazylii, muzykę indyjską i bałkańską.
http://louis.winsberg.com


Obrazek

Cañizares

Juan Manuel Cañizares jest jednym z najpopularniejszych na świecie hiszpańskich muzyków flamenco. Jego gra stanowi rzadką kombinację wirtuozerii oraz niezwykłej muzycznej ekspresji.

Niewątpliwie największy wpływ na dojrzałą twórczość artysty miała ponad dziesięcioletnia współpraca z legendą gitary - Paco de Lucią. Muzycy współtworzyli takie projekty jak Solo Duo Trio, a także Paco de Lucia Septet, występując wspólnie w Europie, Ameryce Północnej, Azji oraz Afryce. Cañizares towarzyszył również Paco w nagraniu Concierto de Aranjuez Joaquina Rodrigo.

Poza Paco, muzyk współpracował z takimi gwiazdami jak: Enrique Morente, Camaróan de la Isla, Serrat, Alejandro Sanz, Mauricio Sotelo, Rocío Jurado, El Último de la Fila, Leo Brower, Peter Gabriel, Michael Brecker, Mike Stern, Al Di Meola, Peter Erskine, The Chieftains, Don Alias, Hevia, Kepa Junquera Pastora Soler i wieloma innymi.

Cañizares nie tylko wykonuje, ale również tworzy. W jego dorobku kompozytorskim znajduje się m. in. muzyka do baletów: Felix El Loco (2004 r.) oraz Caprichos (2007 r.), który powstał na zamówienie Spanish National Balet Company. Jest również autorem muzyki do filmów zatytułowanych: La Lola se va a los puertos z Rocío Jurado oraz Paco Rabal, a także Flamenco Carlosa Saury.

Muzyk chętnie angażuje się w pracę pedagogiczną, nauczając flamenco. Od 2003 roku regularnie prowadzi lekcje mistrzowskie podczas Escuela Superior de Musica de cataluña (ESMUC). Najwięcej czasu poświęca jednak rozwijaniu swojej solowej kariery, intensywnie koncertując na całym świecie. Na swoim koncie ma koncerty w takich krajach jak: Stany Zjednoczone, Meksyk, Argentyna, Urugwaj, Chile, Kolumbia, Kuba, Puerto Rico, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Włochy, Portugalia, Holandia i wiele innych.

Cañizares nagrał cztery płyty zatytułowane kolejno: Noches de oman y luna, Original Transcription of Isaac Albeniz, Punto de Encuentro, Suite, Iberia, Albeniz by Cañizares. Każda z nich uzyskała pozytywne opinie krytyków oraz uznanie melomanów. Za album zatytułowany Original Transcription of Isaac Albeniz artysta otrzymał The Spain Academy Prize 2008 jako najlepszy wykonawca muzyki klasycznej. Ponadto współpracował przy nagraniu ponad 100 albumów z wieloma gwiazdami muzyki gitarowej i nie tylko.
http://jmcanizares.com

więcej: http://www.gitara.wroclaw.pl

Myspace.com

FACEBOOKAleksandr Evseyenko edytował(a) ten post dnia 05.08.10 o godzinie 17:09