Łukasz
P.
Psycholog Społeczny
w branży
telekomunikacyjnej
Temat: Włocławek - miasto zacofane technologicznie i pomysł jak...
Moi Drodzy,Rozmawiałem o tym już z prezydentem miasta, ostatnio z wiceprezydentem i już mi się trochę odechciało bo mam wrażenie, że nie jestem słyszany. Postanowiłem swój pomysł wkleić tutaj. Idee które poniżej przedstawiam UPUBLICZNIAM bo wynikają one z moich wewnętrznych trosk o miasto z którym się urodziłem i wiedzy którą zdobyłem dzięki doświadczeniu w branży teleinformatycznej. Może któryś z czytelników (bez względu na barwy polityczne) kiedy zrealizuje moje pomysły.
Otóż mogę udowodnić, że Włocławek jest zacofany technologicznie. Miasto płaci za usługi telekomunikacyjne więcej niż inne miasta (np. za telefony w ratuszu). Co więcej statystyki pokazują, że miasto nie tylko nie dostało wielu środków unijnych na rozwój technologii ale nawet o nie nie występowało !
Idea powołania informatycznej spółki zależnej od miasta WLOCMAN Sp. z o.o. (os słów Włocławek i "MAN" - sieć MANowska) Mała, kilkuosobowa spółka (pensje pracowników uzależnione od wyników finansowych firmy - kontrakty menadżerskie) z niewielkim kapitałem założycielskim 300 tys pln - kapitał potrzebny na inwestycje w infrastrukturę.
POWODY POWOŁANIA SPÓŁKI WLOCMAN :
- Miasto z "petenta" branży telekomunikacyjnej staje się aktywnym graczem na lokalnym rynku telekomunikacyjnym wartym miliony złotych dzięki budowie własnej sieci MAN.
- Spółka miejska mając zaplecze logistyczne miasta może budować infrastrukturę telekomunikacyjną (światłowody oraz sieć radiową) ok 5-6 krotnie taniej niż operatorzy telekomunikacyjni w danym terenie (współpraca jest korzystna dla obu stron: miasta i operatorów)
- WLOCMAN może pomagać w koordynowaniu polityki miasta w zakresie unijnych projektów eliminowania wykluczenia cyfrowego oraz kreować politykę w zakresie współpracy z podmiotami lokalnymi (operatorzy ISP – Internet service provider).
CELE SPÓŁKI:
1. Rozbudowa miejskiej sieci światłowodowej na potrzeby usług dla miasta oraz jako podstawa działalności spółki
2. Usługi teleinformatyczne dla miasta: dostęp do internetu, transmisja danych min pod monitoring miejski, internet dla szkół, hurtowy zakup minut połączeń telefonicznych, bezpłatna telefonia w ramach miasta między urzędami, bezpłatne połączenia telefoniczne mieszkańców Włocławka do urzędów.
3. Zarządzanie infrastrukturą telekomunikacyjną w mieście: zarządzanie siecią światłowodową oraz urządzeniami pasywnymi i aktywnymi, sprzedaż usług transmisji danych na terenie miasta innym operatorom telekomunikacyjnym. Rozbudowa miejskiej sieci światłowodowej w oparciu o potrzeby miasta i spółek zależnych oraz podmiotów z branży teleinformatycznej (zarówno już obecnych w mieście jak i tych które są potencjalnie zainteresowane inwestowaniem w lokalny rynek telekomunikacyjny).
4. Sprzedaż usług telekomunikacyjnych innym podmiotom
5. Realizacja projektów unijnych w zakresie pomocy "wykluczonym cyfrowo". Jest nawet fundusz na kupowanie i rozdawanie gratis całych komputerów z internetem.
6. Projekt bezpłatnego dostępu do internetu oraz (co równie ważne) obsługa tych użytkowników (jeśli tego nie będzie to klienci z awariami zadzwonią do ratusza i skutecznie uprzykrzą życie tamtejszym informatykom, część z nich się sama zwolni - tak mówią doświadczenia innych miast).
7. Pobudzanie rozwoju technologicznego miasta. Przygotowanie zaplecza technologicznego dla nowych podmiotów chcących inwestować w mieście a aktualnie zwyczajnie NIE OPŁACA im się to bo budowa infrastrutkruy byłaby zbyt droga. Dzięki firmie w mieście pojawią się nowi gracze w branży teleinformatycznej a to spowoduje większą walkę konurencyjną - a więc spadek cen za usługi telefonicznie i dostępu do internetu, jednocześnie nowe podmioty oznaczają większy rynek zbytu dla usług WLOCMAN.
8. Budowa WLOC-X, węzła bezpłatnej wymiany ruchu IP między operatorami telekomunikacyjnymi w mieście. Internet w ramach miasta gratis (dla operatorów).
9. Usługi dodatkowe (w zależności od potrzeb władz miasta)
SKUTKI DZIAŁALNOŚCI WLOCMAN:
1. Skok technologiczny w mieście który wpływa na atrakcyjność prowadzenia biznesu we Włocławku. (pojawią się oddziały firm które nigdy nawet nie podejrzewały, że będą chciały tu inwestować).
2. Wypracowanie majątku spółki miejskiej, z początkowych 300 tys pln po roku działalności majątek spółki będzie warty ok 3 miliony złotych, po 5 latach majątek spółki wyceniany na ok 40 milionów
3. Zwiększenie konkurencyjności w branży teleinformatycznej co spowoduje spadek cen usług dla mieszkańców.
4. Ciągłe zwiększanie ZYSKÓW spółki które nie tylko będą znacznie wyższe niż wszystkie wydatki miasta na usługi telekomunikacyje. Szkoły oczywiście dostaną szerokopasmowy internet gratis.
5. Zbudowanie zaplecza techonologicznego które pozwoli zmniejszyć dotychczasowe koszty miasta ( wejście technologii voip w miejsce tradycyjnej, zakup minut telefonicznych i numeracji dostępowej w ramach osobnych zapytań przetargowych - aktualnie miasto nie jest na to gotowe a pozwoli to wystartować w przetargu podmiotom innym niż tylko netia i tp s.a.)