Temat: Ratiunku!! Wyjący kot:-(
No skoro kotka nie została wykastrowana i miała już pierwszą ruję w marcu ,to rzeczywiście zmiany hormonalne wynikające z cyklu rujowego jakie zachodzą w organizmie kotki mogą być przyczyną tego zachowania.
Kotki ,to zwierzęta poliestralne z zaznaczoną sezonowością. Sezon aktywności płciowej trwa od połowy stycznia do połowy sierpnia ,a związane jest to z wydłużaniem się dnia i ekspozycji na światło. Średnio w okresie sezonu występuje ok 3 rui ,ale oczywiście są odchylenia i może ich być o wiele więcej. Nie będę opisywał całego przebiegu cyklu o kotki ( dzisiaj miałem akurat kolokwium z Rozrodu i Położnictwa) ,ale charakterystycznym zjawiskiem o kotek w cykliczności jest tzw. ciągła ruja (rujka), określana mianem marcowania. Związane jest to z działaniem estrogenów, których stężenie pomiędzy kolejnymi rujkami nie spada do wartości podstawowych (poniżej 20pg/ml) ,po czym obserwuje się kolejny wzrost.Jeśli st, estrogenów po osiągnięciu szczytu nie spada poniżej tej wartości ,to nie występuje faza interestrus i utrzymują się objawy behawioralne typowe dla rui.- to tak w skrócie.
Czy Pani kotka nie przejawia czasem np.takiego zachowania jak: "rolowanie" po podłodze, eksponowanie tylnych partii ciała (miednicy), bo że często oddaje głos to wiemy.
Aby przerwać takie objawy, które są dla właścicieli dość uciążliwe niezbędna jest wizyta u lek. wet. ,bo oczywiście sposoby na to istnieją :)