Maciej Wasilak

Maciej Wasilak Programista Java

Temat: 6lowpan

6lowpan to grupa standardów opracowywanych przez organizację IETF. Jej kluczowym założeniem jest wykorzystanie specjalnie przystosowanego protokołu IPv6 do komunikacji wewnątrz sieci sensorycznych. Teoretyczne korzyści są ogromne - możliwość komunikacji pojedynczego mote'a z dowolnym innym urządzeniem na świecie podłączonym do Internetu. W praktyce technologia ta ma jeszcze wiele problemów do rozwiązania (chociażby fakt, że nadal Internet działa na IPv4). Mimo to, moim zdaniem 6lowpan ma największe szanse, aby stać się powszechnym standardem w WSN.

Zachęcam do obejrzenia wykładu opisanego w poniższym poście - 1h 20min czystej skondensowanej WSN-akcji :) .

http://zachshelby.org/2010/02/17/seminar-video-released/
Maciej Wasilak

Maciej Wasilak Programista Java

Temat: 6lowpan

Książka o 6LoWPAN przyszła mi jakiś czas temu z Amazona. Zdążyłem jak na razie się pobieżnie zapoznać, ale wygląda konkretnie - autorzy starają się żeby w rozumowaniu nie było dziur. Jak głębiej się zapoznam to zrecenzuję.
Maciej Wasilak

Maciej Wasilak Programista Java

Temat: 6lowpan

Nowa książka poświęcona bezprzewodowym sieciom sensorycznym opartym o IP -
"Interconnecting Smart Objects with IP: The Next Internet". Książka wyszła kilka dni temu, więc ciężko jeszcze o recenzje.
Maciej Wasilak

Maciej Wasilak Programista Java

Temat: 6lowpan

Jednodniowe szkolenie/prezentacja Tutorial on Interconnecting Smart Objects with the Internet odbędzie się 26 marca (w sobotę) w czeskiej Pradze. Szkolenie będzie się odbywać na dzień przed spotkaniem roboczym IETF. Wykłady będą wygłaszać czołowi specjaliści od Internet of Things: JP Vasseur z Cisco, Adam Dunkels z SICS (autor systemu operacyjnego Contiki) i Zach Schelby z Sensinode.

Zapisy do 11 lutego!!! Wstęp wolny, udział w spotkaniu IETF nie jest wymagany.

Ja się wybieram, prawdopodobnie pociągiem. Jeżeli zebrało by się 2-3 osoby chętne to można pomyśleć nad samochodem - co wy na to?
Karol Poczęsny

Karol Poczęsny inżynier systemów
embedded

Temat: 6lowpan

Cześć
Też niedawno zainteresowałem się 6LoWPAN. W sumie zaczęło się od ZigBee ale teraz prowadzę dokładne studia nad standardem IEEE 802.15.4. Ostatnio przetestowałem 6LoWPAN na zestawie AVR RAVEN z wykorzystaniem systemu Contiki i zaczęło mnie to wciągać. Na Twoim blogu przeczytałem o wystąpieniu Roberta Cragie z ZigBee Alliance na tym spotkaniu w Pradzę. Super standard ZigBee IP to brzmi ciekawie - podane były jakieś rany czasowe kiedy może być wprowadzony? Jestem też bardzo ciekaw ile mniej więcej pamięci Flash będzie niezbędne do implementacji ... Tzn. projektując dziś urządzenie z np. ATmega128rfa1 będzie można go w przyszłości wprowadzić?

Pozdrawiam
Karol
Maciej Wasilak

Maciej Wasilak Programista Java

Temat: 6lowpan

Wielkość kodu na razie nieznana, ale moim zdaniem powinno się zmieścić na RFA1 - Contiki na 64kb ma odpalone wszystkie potrzebne protokoły i działający serwer WWW. A Timeline wg prezentacji pana Cragie:
- 10 test events held so far in the US and the UK
- Gating test event in August 2010
- 10 implementers past gating event
- Aim to have specification ready for members to start certification at the end of May 2011
Biorąc pod uwagę, że ZigBee IP ma działać z użyciem standardów, które mają jeszcze status draft (tzn. cały czas ulegają zmianom), to jest to bardzo szybkie tempo.

Co mnie najbardziej dziwi w tym ZigBee IP to brak informacji o jakimkolwiek interfejsie z zewnątrz. Nie widzę sensu wprowadzać IP, jeżeli nie można tego podłączyć do Internetu (z WWW, bazami danych itp.). Tak jakby goście z ZigBee Alliance wprowadzali IP bo im nakazano, ale sami nie wiedzą po co.

Pozdrawiam
MaciekMaciej Wasilak edytował(a) ten post dnia 28.04.11 o godzinie 19:57
Maciej Wasilak

Maciej Wasilak Programista Java

Temat: 6lowpan

Trochę prywaty: skończyłem tutorial nt. uruchamiania dwóch interfejsów sieciowych w Contiki. Zapraszam do pobierania:

http://sixpinetrees.blogspot.com/2011/06/grinch-simple...
Maciej Wasilak

Maciej Wasilak Programista Java

Temat: 6lowpan

Zrobiłem ostatnio kilka testów jak łączyć się z komputerów domowych do sieci WSN opartych o IPv6. Generalnie samo łączenie się jest możliwe, ale wymaga sporo konfigurowania - DNS, statycznych tras itp. Do sieci "zero configuration" jeszcze daleka droga. Wyniki poniżej:

http://sixpinetrees.blogspot.com/2011/11/grinch-border...

konto usunięte

Temat: 6lowpan

Ostatnimi czasy coś sie ruszyło tzn coraz głosniej o tym standardzie
Stos 6loWPAN obsługują także inne systemy operacyjne TinyOS i FreeRTOS
Jest proba zrobienia Bridge'a na płytce Raspberry Pi, szukajcie w google

konto usunięte

Temat: 6lowpan

Witam
Mam nadzieję że temat nie umarł, gdyż będę potrzebował kilku informacji.
Posiada ktoś link do w miarę przystępnego wytłumaczenia zasady działania 6LowPAN ? Chodzi min. o to jak kompensuje nagłówki i przesyła je dalej.
Dziękuje i pozdrawiam.



Wyślij zaproszenie do