Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Vesna Goldsworthy w Polsce

Wydawnictwo Czarne i British Council w ramach programu Faces & Places – New British Writing zapraszają na spotkania z Vesną Goldsworthy, autorką bestselleru "Czarnobylskie truskawki", w dn. 29 listopada – 4 grudnia:

Warszawa
29 listopada (czwartek), godz. 17:30
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy, ul. Koszykowa 26, wejście III
Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś

Poznań
30 listopada (piątek), godz. 17:30
Biblioteka Brytyjska, ul. Ratajczaka 39
Spotkanie poprowadzi Joanna Roszak

Wrocław
1 grudnia (sobota), godz. 17:30
Biblioteka Brytyjska, ul. Kuźnicza 22
Spotkanie poprowadzi Marta Mizuro

2 grudnia (niedziela), godz. 12:00
Wrocławskie Promocje Dobrych Książek
Autorka podpisuje książkę na stoisku Wyd. Czarne nr. 16

Katowice
3 grudnia (poniedziałek), godz. 17:30
Biblioteka Brytyjska, Pl. Sejmu Śląskiego 1
Spotkanie poprowadzi Lech Miodyński

Kraków
4 grudnia (wtorek), godz. 18:00
Księgarnia Pod Globusem, ul. Długa 1
Spotkanie poprowadzi Małgorzata Nocuń i Andrzej Brzeziecki

Vesna Goldsworthy urodziła się w 1961 roku w Belgradzie. Ukończyła studia filologiczne na wydziale literatury jugosławiańskiej. Doktorat obroniła na uniwersytecie w Londynie, gdzie od 2000 roku wykłada literaturę angielską i dramat. Autorka książek "Inventing Ruritania" (2000) i "Chernobyl strawberries" (2005).

W pewnym momencie swojego życia Vesna Goldsworthy - dziennikarka, pisarka, eseistka - dowiedziała się, że jest chora na raka. I że w razie śmierci jej dwuletni, wychowywany w Anglii syn, straci ostatnie ogniwo łączące go z bałkańską historią jego rodziny, ze swymi bałkańskimi korzeniami. Taka jest genealogia "Czarnobylskich truskawek" - "książki dla Alexandra". Ale "książka dla Alexandra" szybko okazała się być pasjonującą lekturą dla całej rzeszy czytelników - zarówno z zachodniej, jak i z południowej Europy. Autorka przeplata w swojej opowieści wspomnienia z dzieciństwa i młodości w titowskiej Jugosławii z burzliwymi losami Bałkanów (m. in. historia prababki, która nie ruszając się z domu, mieszkała w pięciu różnych państwach). Okres dojrzały to emigracja do Anglii i przejmująco, lecz bez sentymentalizmu ukazana choroba, z którą zmaga się pisarka: mamy tutaj refleksje na temat życia na wyspie, z brytyjskim mężem, mamy znakomicie opisaną specyficzną interakcję z brytyjskością i kulturą brytyjską, a także wnikliwe rozważania o tożsamości narodowej (w tym przypadku: nieskrywana jugonostalgia połączona z lojalnością wobec Zjednoczonego Królestwa) i o istocie języka.

"Przeczytałem `Truskawki` jednym tchem. Co za znakomita książka! Inteligentna, ironiczna i autoironiczna, autobiograficzna bez ekshibicjonizmu i dramatyczna bez patosu. Obraz zmierzchu Jugo i rozkwitu Vesny świetny: i publicystyka najwyższego lotu, i wnikliwy Bildungsroman. Dzieje rodzinne autorki to wgląd w historię Bałkanów przez kuchenny lufcik, a historia jej osobistej tragedii medycznej opisana jest przejmująco, lecz bez sentymentalizmu. A w tle, jak filigrana, cały czas wojna - ta, która była, i ta która będzie, obecna, lecz nie nachalna" - Konstanty Gebert


Dalsze informacje o autorce i książce: http://chernobylstrawberries.com i o programie Faces & Places: http://www.britishcouncil.org/poland-literature-faces-...