Maria S.

Maria S. Civis totius
mundi...

Temat: Nagroda im. Kazimierza Wyki dla prof. Piotra Śliwińskiego

Profesor Piotr Śliwiński z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu został w piątek laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki i historii literatury.

Wyróżnienie w wysokości 10 tys. zł ufundowali marszałek województwa małopolskiego i prezydent Krakowa.

Przewodniczący kapituły nagrody Jan Pieszczachowicz powiedział PAP, że laureat jest jednym z najlepszych krytyków zajmujących się współczesną polską poezją. "Do pisania o poezji trzeba mieć talent, który Śliwiński posiada. Jeśli się go nie ma, to pisze się płaskie twierdzenia lub bzdury. Śliwiński polską poezję zna, pilnie śledzi nowości i stara się być obiektywnym" - zauważył.

Według niego prof. Piotr Śliwiński wraz z prof. Przemysławem Czaplińskim (laureatem Nagrody im. Kazimierza Wyki w 2004 roku) utworzyli w Poznaniu zgrany duet zajmujący się polską literaturą współczesną. "To dwóch solidnych i kompetentnych badaczy, którzy mają cierpliwość zgłębiać tą tematykę i przybliżać ją innym" - dodał przewodniczący kapituły nagrody.

Profesor Piotr Śliwiński (ur. 1962 r.) pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu w Poznaniu. Jest autorem wielu artykułów i książek krytycznoliterackich, badaczem polskiej poezji współczesnej.

Nagroda im. Kazimierza Wyki przyznawana jest w dziedzinie krytyki literackiej, eseistyki, historii literatury i należy obecnie do nielicznych w tym zakresie nagród w Polsce. Jej idea zrodziła się w 1975 roku, po śmierci Kazimierza Wyki, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybitnego historyka literatury, krytyka
literackiego, eseisty.

Nagroda po raz pierwszy została przyznana w 1979 roku i otrzymał ją wtedy czołowy krytyk literacki prof. Jerzy Kwiatkowski - kontynuator osiągnięć Kazimierza Wyki i jego szkoły krytyki. W roku następnym nagrodę otrzymał również uczeń Wyki - prof. Jan Błoński. Laureatami wyróżnienia są też m.in. profesorowie Marian Stępień, Włodzimierz Maciąg, Franciszek Ziejka, Jerzy Jarzębski, Stanisław Balbus, Maria Janion, Przemysław Czapliński, Teresa Walas, Aleksander Fiut oraz Zbigniew Herbert (PAP)