Temat: "Mądra równowaga" w kulturze

Jednym z priorytetów resortu kultury powinno być zachowanie "mądrej równowagi pomiędzy zainteresowaniem przeszłością, a tym, co dziedzictwem narodowym może stać się za kilkadziesiąt lat". Podkreślił to minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, który uczestniczył w dyskusji "Jaka polityka dla kultury", zorganizowanej w warszawskiej Fundacji Batorego.
Innym, wymienionym przez Bogdana Zdrojewskiego priorytetem jest - szeroko rozumiana - edukacja do uczestnictwa w kulturze: kształcenie w zakresie muzyki, plastyki, wiedzy o teatrze czy filmie.

Minister Zdrojewski zapewnił, że wprowadzenie do wszystkich szkół publicznych zajęć z plastyki czy muzyki nie powinno być dla uczniów dodatkowym obciążeniem, a raczej "najciekawszą długą przerwą w zajęciach w szkole". Szef resortu kultury podkreślił także, że podniesienie poziomu takich zajęć umożliwi zatrudnianie w szkołach, chociaż na pół etatu, wykwalifikowanych w tym zakresie pracowników. Zdaniem ministra Zdrojewskiego, obowiązek edukacji w tym zakresie spoczywa zarówno na instytucjach ministerialnych jak i samorządowych.

Szef resortu kultury podkreślił także, że bardzo zależy mu na tym, aby wybitni artyści chcieli pracować w Polsce. Wymienił również wiele innych, przygotowywanych przez ministerstwo programów, odnoszących się - między innymi - do "kompletnej zmiany filozofii" w dziedzinie ochrony praw autorskich, lepszej współpracy z samorządami i zapewnienia autonomii artystom w ich pracy. "Politycy powinni zapewnić swobodę artystom" - mówił Bogdan Zdrojewski.

Szef resortu kultury podkreślił jednocześnie, że chciałby, aby sprawami kultury zajmowali się fachowcy, a nie ludzie wytypowani z "klucza politycznego". Jako przykład podał pozostawienie w resorcie wiceministra poprzedniego rządu - Tomasz Merty czy powierzenie koordynacji Roku Chopinowskiego jednemu ze swych poprzedników - Waldemarowi Dąbrowskiemu.

Panelistami w dyskusji "Jaka polityka dla kultury" byli: Andrzej Celiński - minister kultury w latach 2001-2002 i Izabella Cywińska - reżyser i również minister kultury w latach 1989-1990. Dyskusję prowadził prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar.
Wśród kilkudziesięciu uczestników debaty byli przedstawiciele różnych środowisk i instytucji z całej Polski. Między innymi dyrektorzy: Muzeum Narodowego w Krakowie, Pałacu w Wilanowie czy Muzeum w Kozłówce oraz aktorzy, rzeźbiarze, architekci, bibliotekarze, wydawcy i historycy.

konto usunięte

Temat: "Mądra równowaga" w kulturze

przyczynkiem do swoistego pojmowania "równowagi" może być liczba banerków promujących różne cuda (krewni i znajomi Królika?) na serwisie ministerstwa kultury pod wezwaniem wspomnianego Zdrojewskiego

(mom przecieki z pierwszej ręki w temacie i niebawem się zdrowo po tym - znaczy po serwisie - przejadę)

Następna dyskusja:

"Wiedza o Kulturze XXI wiek...




Wyślij zaproszenie do