Jerzy R.

Jerzy R. Główny Księgowy

Temat: Zwonienie VAT - nieruchomości

Witam,

mam wątpliwości a propos stosowania art. 43 ust. 1 pkt 10a. Mianowicie spółka ma nieruchomość, wybudowana w latach 60tych, nabytą w formie aportu (komercjalizacja w 1999). W grudniu nieruchomość bedzie sprzedawana i jest wątpliwość jaką zastowoać stawkę. Była ona w ciągu 12 lat praktycznie co roku modernizowana/ulepszana. Jednorazowo tylko w jednym roku wartość ulepszenia była znacząca, tzn przekroczyła 30% wartości początkowej (2000). Jak liczyć wskaźnik na dzien dzisiejszy? Zsumować wszystkie ulepszenia, czy każdy rok indywidualnie? Jaką wartość przyjąć jako warotść początkową - przed ulepszeniem czy po?
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Zwonienie VAT - nieruchomości

Jeśli po aporcie (przyjmując, że aport był pierwszym zasiedleniem) doszło do jednorazowego ulepszenia na więcej niż 30% [a nastąpiło to w 2000 r.], to aktualna sprzedaż będzie pierwszym zasiedleniem.
Nie ma więc zwolnienia z pkt 10.
Skoro nie ma zwolnienia z pkt 10 - to otwarte jest zastosowanie zwolnienia z pkt 10a.
Biorąc pod uwagę, że będziecie sprzedawać w 2012 r. (zapewne), to należałoby ustalić, czy jakiejś ulepszenia miały miejsce począwszy od 2007 r (pięć lat karencji).
Jeśli takich ulepszeń nie było - to wtedy będzie zwolnienie z pkt 10a.
Jeśli były - to możemy myśleć dalej.
Jerzy R.

Jerzy R. Główny Księgowy

Temat: Zwonienie VAT - nieruchomości

Dziękuję za odpowiedź. W ciągu 5 ostatnich lat były znikome ulepszenia.

konto usunięte

Temat: Zwonienie VAT - nieruchomości

Warunku zwolnienia 43.1.10a.b (ulepszenia dające prawo do odliczenia vat do 30%) nie stosuje się, jeżeli nieruchomość była używana do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat. Ważne jest więc ustalenie czy nieruchomość była używana do czynności opodatkowanych i jak długo.
Krzysztof Matysiewicz

Krzysztof Matysiewicz prawnik, wykładowca,
doradca podatkowy
08309

Temat: Zwonienie VAT - nieruchomości

W art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca zwolnił z tego podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata;
Ponadto, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, z podatku tego została zwolniona także dostawa budynków, budowli lub ich części nieobjęta zwolnieniem, o którym mowa wyżej, pod warunkiem jednak że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów

Pierwszy z przytoczonych przepisów uzależnia prawo do skorzystania z odliczenia od pierwszego zasiedlenia danego budynku bądź budowli. Warto zatem zapoznać się z tą definicją. Została ona uregulowana w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.
Cytowany wyżej przepis mówi zatem, że co do zasady pierwsze zasiedlenie na potrzeby podatku VAT nie ma nic wspólnego z zakończeniem inwestycji i oddaniem jej do użytku. Aby była o nim mowa, musi nastąpić oddanie do użytkowania w wykonywaniu czynności podlegających opodatkowaniu pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi, tj. opodatkowana sprzedaż danej nieruchomości lub jej oddanie do używania innemu podmiotowi np. na podstawie umowy najmu czy dzierżawy.
Do pierwszego zasiedlenia nie dochodzi natomiast w przypadku używania danej nieruchomości (po jej wybudowaniu) na potrzeby podatnika związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem. W takiej sytuacji bowiem oddanie do użytkowania nie następuje w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.
Z przytoczonego wyżej art. 2 pkt 14 ustawy o VAT wynika ponadto, że z pierwsze zasiedlenie może występować wiele razy. Stanowi o tym art. 2 pkt 14 lit. b) ustawy o VAT.
Poniesienie nakładów na ulepszenie nieruchomości w wysokości przewyższającej 30% jej wartości początkowej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym powoduje, że cała procedura (odnośnie pierwszego zasiedlenia) nam się powtarza.
W zakresie określenia momentu pierwszego zasiedlenia rodzą się także inne wątpliwości. O ile bowiem sprawa jest prosta w przypadku zbycia lub wynajmu całej nieruchomości, tak wszystko komplikuje się w przypadku wynajmu jedynie jej części – czy tutaj także mamy do czynienia pierwszym zasiedleniem?
Niestety w kwestii tej nie ma zgody nawet pomiędzy sądami administracyjnymi. Przykładowo WSA w Warszawie wyroku z dnia 14 września 2010 r. sygn. akt III SA/Wa 1359/10 uznał, że wynajęcie jedynie części nieruchomości skutkuje pierwszym zasiedleniem. Innego zdania był jednak przykładowo WSA WSA w Gliwicach, który to w wyroku z 8 lutego 2010 r., sygn. akt III SA/Gl 1359/09 uznał, że skoro wynajmowana była jedynie część nieruchomości, to tylko w stosunku do tej części doszło do pierwszego zasiedlenia. Do tego stanowiska przychylają się także organy podatkowe.
Jest też możliwość skorzystania przez podatnika z rezygnacji ze zwolnienia od podatku o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków , budowli i ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
1) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni:
2) złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu nus, zgodne oświadczenie, ze wybierają opodatkowanie dostawy budynku , budowli lub ich części.

Następna dyskusja:

Zwolnienie dla VAT przy dos...




Wyślij zaproszenie do