Temat: zwolnienie usług świadczonych przez jednostki objęte...
Ha! Znalazłem. Jak to dobrze czasami nie kasować wysyłanej poczty :-)
Oto stosowny fragment:
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89) – dalej u.z.o.z., zakład opieki zdrowotnej jest wyodrębnionym organizacyjnie zespołem osób i środków majątkowych utworzonym i utrzymywanym w celu udzielania świadczeń zdrowotnych i promocji zdrowia.
Przepisy podkreślają zatem wyodrębnienie organizacyjne zakładu opieki zdrowotnej od podmiotu będącego założycielem tej jednostki. Wynika to także z przepisów art. 2 u.z.o.z., które stanowią, że zakład opieki zdrowotnej może być odrębną jednostką organizacyjną, częścią innej jednostki organizacyjnej lub jednostką organizacyjną podległą innej jednostce organizacyjnej. W ramach struktury organizacyjnej zakładu opieki zdrowotnej może zostać wydzielona jednostka organizacyjna, w celu udzielania świadczeń zdrowotnych mieszkańcom domów pomocy społecznej lub wychowankom placówek opiekuńczo-wychowawczych, zlokalizowana na terenie danej jednostki organizacyjnej pomocy społecznej. Zakładem opieki zdrowotnej jest również zespół zakładów opieki zdrowotnej działających w różnych formach. Zakład opieki zdrowotnej wchodzący w skład zespołu zakładów staje się jednostką organizacyjną zespołu.
Przepisy u.z.o.z. nie określają formy prawnej samego zakładu. W piśmiennictwie wskazuje się, że w u.z.o.z. pojęcie zakładu opieki zdrowotnej zdefiniowano w sposób przedmiotowy. Definicja ta nie tylko przypomina definicję przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[1] k.c., ale wręcz należy przyjąć, że jest - podobnie jak definicja zakładu leczniczego w rozumieniu przepisów o zakładach leczniczych - synonimem pojęcia przedsiębiorstwa w znaczeniu przedmiotowym1.
W związku z tym przyjmuje się, że – skoro formy prowadzenia niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej nie są przewidziane w u.z.o.z. - a zatem to właśnie podmiot prowadzący taki zakład określa formę jego prowadzenia (np. spółdzielnia, prywatna klinika, spółka cywilna)2.
Podmiotowość podatkowa
Podmiotowość podatkowa (podatkowoprawna) – nazywana także zdolnością podatkowoprawną - to możność bycia przez dany podmiot podatnikiem danego podatku.
W odniesieniu do podatków dochodowych stwierdzić należy, że:
- na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych podmiotowość prawnopodatkową mają osoby prawne, spółki kapitałowe w organizacji oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej z wyjątkiem spółek osobowych;
- na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych podmiotowość prawnopodatkową mają osoby fizyczne.
Spółki osobowe – zarówno handlowe (tj. jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna), jak i cywilna – nie mają podmiotowości podatkowoprawnej. Nie są one podatnikami podatku dochodowego. Podatnikami podatku dochodowego są wyłącznie ich wspólnicy.
Wskazywano już, że niepubliczny zakład opieki zdrowotnej (jak każdy zakład opieki zdrowotnej) jest jednostką organizacyjną o formie zasadniczo określonej przez swojego założyciela i jednocześnie jednostką organizacyjną od tego założyciela odrębną.
Niepubliczny zakład opieki zdrowotnej ma zasadniczo odrębną podmiotowość podatkowoprawną (a więc w konsekwencji zwykle jest odrębnym podatnikiem) od swojego założyciela. Jak trafnie wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 8 października 2008 r., sygn. II FSK 978/07, publ. LEX „Sąd I instancji trafnie przyjął, że niepubliczny zakład opieki zdrowotnej utworzony przez osobę prawną, posiadający zdolność prawną, odrębną strukturę organizacyjną, odrębny przedmiot działania, odrębną gospodarkę finansową, odrębny majątek jest jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z art. 1 ust. 2 ustawy CIT”.
O ile można zgodzić się z poglądem, że w przypadku założycieli niebędących osobami fizycznymi (spółdzielnia, spółka kapitałowa, inna osoba prawna, spółka osobowa) samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej może być odrębnym podatnikiem (od swego założyciela), o tyle wątpliwości co do odrębnej podmiotowości samodzielnego niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej powstają w przypadku założycieli będących osobami fizycznymi. Uznanie, że niepubliczny zakład opieki zdrowotnej jest – na gruncie podatkowym – odrębnym podmiotem prowadziłoby do sytuacji, w której zakład założony przez osobę fizyczną, któremu nie nadano innej formy prawnej, byłby podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej niebędąca spółką osobową). To byłoby zaś absurdalne.
Należy przy tym jeszcze zauważyć, że jeśli niepubliczny zakład opieki zdrowotnej działa w formie spółki osobowej (która nie jest w ogóle podatnikiem), to wówczas sam zakład nie jest odrębnym podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami są wspólnicy zakładu działającego w formie spółki osobowej.