Temat: Zaliczka w imporcie usług / odpowiednie stosowanie
Nie wnikając szczególnie w Pana intencje zwraca uwagę styl wypowiedzi ("różnie uważaliśmy" oraz "argumenty inne niż "inaczej nas uczono"), jak również fakt, że teza do której Pan się odnosił była wcześniej prezentowana przez inną osobę (chyba Pana Dawida, co daje podstawy do powątpiewania w szczerość deklarowanych intencji.
Po drugie (czego Pan zapewne jest świadom) stwierdzenie, że "różnie nas uczyli" nie miało być argumentem.
Po trzecie nie twierdziłem, że kwestia wystawienia faktury bądź paragonu wpływa na obowiązek podatkowy - pisałem o obowiązkach wynikających z ustawy, w odpowiedzi na Pana stwierdzenie, że nie zna Pan przypadków by praktyczne problemy w stosowaniu przepisów wpływały na interpretację przepisów (znowuż nie ma słowa o obowiązku podatkowym).
Po czwarte - argument o KKS nie jest adekwatny. Dyskusja nie dotyczyła tego czy komuś coś grozi bądź nie, tylko tego czy praktyczne problemy w stosowaniu przepisów mogą wpływać na interpretację przepisów (nie było słowa o obowiązku podatkowym).
Po piąte - nie wykazał Pan jaka to jest istotna różnica między przepisami dotyczącymi obowiązku podatkowego a innymi przepisami, które raz pozwalają uwzględniać praktyczne trudności w interpretacji przepisów, a raz nie.
Innym przykładem, gdy okoliczności praktyczne wpływają na interpretację przepisów jest brak obowiązku wystawiania sobie samemu potwierdzenia otrzymania korekty w przypadku korygowania faktur wewnętrznych.
Po szóste - nic takiego jak sugeruje Pan w swoim przykładzie, nie twierdziłem.
To tak ad vocem - odniosę się do Pana wypowiedzi bardziej merytorycznie.
Edycja 28.09:
"Odpowiednie stosowanie przepisów ma miejsce wówczas, gdy z
uwagi na specyfikę sytuacji, do której mają być aplikowane, to zastrzeżenie jest konieczne lub może się okazać potrzebne. Odpowiednie stosowanie może polegać na zastosowaniu przepisu (lub jego części) wprost, z modyfikacją lub nawet na odmowie zastosowania." z uchwały SN z dnia 18 grudnia 2001 r., III ZP 25/01.
"Czym jest zatem owo odpowiednie stosowanie przepisów prawa? W głębszym spojrzeniu na to zagadnienie należy stwierdzić, że nie jest to czynność o jednolitym charakterze. Sam zwrot „odpowiednie stosowanie" jest niejednoznaczny. Istnieje pogląd, że obejmuje on trzy grupy sytuacji (różne ze względu na uzyskiwany efekt), gdy jakieś przepisy prawa są stosowane „odpowiednio". Pierwsza grupa obejmuje wszystkie przypadki, gdy określone przepisy prawa bądź grupy przepisów są stosowane bez żadnych zmian. Zachodzi tu zwykłe przeniesienie przepisów prawa do danego zakresu odniesienia (zakresem tym są okoliczności, w jakich ma dojść do zastosowania przepisów odesłania). W drugiej grupie wyodrębnimy te sytuacje, gdy odnośne przepisy prawa będą stosowane ze zmianami, zatem gdy zostaną poddane tzw. modyfikacji. Modyfikacja jest potrzebna wtedy, kiedy ustawodawca w sposób ogólny odwołuje się do przepisów, które mają być odpowiednio zastosowane. Trudność modyfikacji polega na tym, że stosujący prawo musi dokonać oceny, czy treść danego przepisu prawa w danym układzie odniesienia może ulec zmianie i jak daleka może być to zmiana. Jeżeli ustawodawca w przepisach odsyłających odwołuje się do konkretnego artykułu względnie paragrafu lub ustępu przepisu odesłania (jednostki klasyfikacyjnej aktu normatywnego), modyfikacja będzie wykluczona². W trzeciej grupie przepisów „odpowiednio" stosowanych znajdziemy te przepisy, których nie da się w ogóle zastosować w danym zakresie odniesienia. Dzieje się tak dlatego, że przepisy te są albo bezprzedmiotowe względem tego zakresu, albo sprzeczne z jego przepisami. Bezprzedmiotowość będzie oznaczała zupełną nieprzystosowalność danych przepisów w określonych okolicznościach ze względu na ich wyrazistą odrębność. Sprzeczność natomiast zachodzi wówczas, gdy przepisy układu odniesienia normują określoną sytuację w sposób wyczerpujący i odmienny (bez potrzeby uciekania się do innych przepisów prawa), a przepisy odpowiednio stosowane są im przeciwne."
2. J. Nowacki, „Odpowiednie" stosowanie przepisów prawa, PiP 1964 r., z. 3, s. 371. 3. tenże, s. 372.
Fragment z Nowe Zeszyty Samorządowe, NR 2/2008, s. 9-18, Jan Dytko, Odesłania w tekstach prawnych.
Swoją drogą powołując fragmenty orzecznictwa SN wypadałoby podać sygnaturę - jak sądzę przypadkowo natknąłem się na orzeczenie powołane przez Pana i jego treść wcale nie przemawia jednoznacznie za Pana wnioskami.
Dodatkowo zwracam uwagę, że powoływana przez Pana zasada racjonalnego ustawodawcy nie pozwala też przyjąć, że to samo słowo oznacza różne instytucje, a tak Pan twierdzi w odniesieniu do słowa "odpowiednio" - to samo słowo miałoby oznaczać możliwość zastosowania wprost, z modyfikacjami lub wcale oraz jedynie z modyfikacjami.
Abstrahując od tego przepis art. 19 ust. 11 może zostać poddany innej modyfikacji niż zamiana słowa "otrzymano" na "zlecono przelew" czy podobne.
Przepis literalnie wskazuje, że "Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności[...]" Słowo "otrzymano" wskazuje na podmiot do którego jest adresowany przepis - czyli do podmiotu, który otrzymał część należności. Nabywca usługi w żadnym momencie nie może stwierdzić "otrzymano część należności" czego wymaga ten przepis, więc już w tym zakresie musi dokonać modyfikacji na "gdy sprzedawca usługi otrzymał część należności".
W pozostałym zakresie Pan Tomasz napisał już to co miałem napisać.
Jan Leuenberger edytował(a) ten post dnia 28.09.10 o godzinie 12:48