Tomasz
Nierobisz
Radca prawny,
doradca podatkowy
Temat: Zaliczka, brak dostawy, korekta odliczenia
Realizowana jest inwestycja. Nabywca płaci zaliczki na poczet dostaw towarów. W związku z wpłaconymi zaliczkami otrzymuje faktury VAT z których podatek odlicza. Zrezygnowano z kontynuacji inwestycji (pomijam ewentualne przyczyny zaniechania i ich wpływ na odliczenie) , więc nie będzie dostaw towarów, na poczet, których dokonano wpłat zaliczek.Nie będzie korekt faktur zaliczkowych.
Czy 88.3a pkt 2 jest podstawą do tego, żeby twierdzić, że nabywca traci prawo do odliczenia? Skoro do dostawy towarów nigdy nie dojdzie, a zaliczka podlega opodatkowaniu, o ile da się ją powiązać z potencjalnie możliwą do zrealizowania w przyszłości dostawą , to z chwilą, gdy tego związku nie ma - zaliczka "przestaje być" transakcją opodatkowaną?
Kiedy dokonać ewentualnej korekty? Można stosować 91.7d i dokonać korekty w chwili, gdy stało się pewne, ze do dostawy nie dojdzie?
Oczywiście najlepiej by było by korekty w ogóle nie trzeba było dokonywać, chyba, że wystawi się fakturę korygującą. Tylko ma wątpliwości czy to chwyci, choć w słynnej uchwale dotyczącej premii i rabatów z dnia 25 czerwca 2012 roku, I FPS 2/12 znaleźć można taki oto ciekawy fragment" „ (…) Do czasu, kiedy udzielający rabatu (premii pieniężnej) nie dokona korekty faktury, podmiot, który otrzymał rabat (premię pieniężną) nie będzie zobowiązany do umniejszenia podatku naliczonego w związku z otrzymaniem premii pieniężnej"