Temat: Wewnątrzwspólnotowe przemieszczenie towarów własnych...
Skoro przepisy nie wskazują żadnego terminu pomiędzy dostawą a przemiszczeniem (przekorczeniem granicy), to wydaje się, że problem będzie tylko w zakresie dowodów - że nabycie nastąpiło w celu wywiezienia do innego państwa, a więc w zakresie powiązania dostawy z przemiszczeniem towarów (to co pisał Dawid).
To powiązanie powinno być tego rodzaju, że można mówić o swoistej "ciągłości" procesu przemieszczenia towaru poczynajac od odbioru towarów od dostawcy do ich dostarczenia do miejsca przeznaczenia, nawet jeżlei po drodze wystąpią czasowe przerwy w samym przemieszczeniu. Zatem takie przechowanie w państwie nabycia (zamierzone lub nie) powinno być elementem procesu przemieszczania.
Niewątpliwie, jeżelei towar będzie leżał w porcie i czekał na załadunek przez pół roku, to nie wpłynie to na kwalifikację transakjci. To tylko perturbacje związane z transportem. Podobnie, jeżlei zamiarem nabywcy było to, że towar po drodze wyląduje w obcym magazynie (np. celem jego przeładowania). Jeżlei w trakcie takiego procesu dojdzie do nieprzewidzianych okoliczości i towar sobie poleży dłużej, to też nie powinno się tutaj nic zmienić.
Ale gdyby taki podmiot kupił towar, co do którego miałby specyzowany cel jego wywozu do PL, ale nie wiedziałby jeszcze kiedy to nastąpi (np. kupił na zapas bo była okazaja, wiedząc, że kiedyś mu się przyda), to mimo wszystko należaoby to chyba uznać za WPT. Chyba nie dałoby się wówczas powiązać dostawy z transportem w rozumieniu WNT. Nawet gdyby potrzeba wywozu do PL pojawiła się w krótkim czasie.
Ale czy WPT musi być również wówczas, gdy ten sam podmiot prowadzi działalność w DE i PL (a więc jest w myśl naszej nomenklatury z pewnością podatnikiem podatku od wartości dodanej i podatnikiem z art. 15), kupuje towar w DE celem bezpośredniego wywozu do PL, a następnie towar ląduje w jego magazynie w DE (np. w centrum logistycznym) i tam czeka na "dalszy" wywóz. Ale od początu wiadomo, że wywóz nastąpi. Gydby koniecznie uznać to za WPT, to trzeba byłoby też uznać, że niegdy nie może on nabyć i samodzielnie przemieścić towaru w "zwykłym" WDT-WNT (towar musiałby mu dostarczać dostawca, bowiem po objęciu towaru we władanie miałby już towary nabyte w ramach swojego przedsiębiorstwa które przemiescza to innego państwa członkowskiego). Bo jak patrzę na definicję WPT to taki przypadek się tam mieści.
A powinno moim zdaniem decydować to, w jakiej roli taki podmiot występuje. Może występować jako podatnik innego państwa (podając odpowiedni numer identyfikacyjny), albo podatnik tego samego państwa. To jest moim zdaniem zgodne z "filozofią" WPT.
Tomasz Siennicki edytował(a) ten post dnia 09.10.10 o godzinie 18:06