Grzegorz Patla doradca podatkowy
Temat: WDT - wątplwości
Podatnik polski (VAT-UE) produkuje testery do turbosprężarek i sprzedaje je kontrahentom z UE zarejestrowanym do transakcji wewnątrzwspólnotowych. Na tester składa się obudowa, wyświetlacz lcd, płytka z układem scalonym, oprogramowanie oraz kable i wtyczki do podpięcia do danego modelu samochodu. Tester w chwili sprzedaży umożliwia podpięcie się do turbosprężarek 9 producentów. W cenie dostawy zawarta jest wartość testera oraz roczna aktualizacji oprogramowania. W przypadku, gdy w okresie roku od sprzedaży tester zostałby wzbogacony o możliwość obsługi turbosprężarki innych producentów, wówczas dodatkowo klient dostaje za darmo wtyki i kable do podpięcia do turbosprężarki.Po okresie roku, jeśli klient życzy sobie aktualizację oprogramowania oraz chce mieć możliwość dostania wtyków i kabli do turbosprężarek nowych producentów, płaci za tzw. update.
Co do dostawy testera rozliczane jest WDT. W cenie testera jest również roczna aktualizacje oprogramowania oraz dodatkowe kable i wtyki. Wydaje się więc, że ewentualna wysyłka oprogramowania i kabli w okresie roku nie powoduje żadnych skutków podatkowych w podatku VAT.
Jak traktować jednak te updaty. Czy traktować je, jako usługi wewnątrzwspólnotowe opodatkowane wg art. 28b czy jako WDT? Czy jeśli jako usługi to, co należy zrobić kablami i wtykami wysyłanymi w ramach updatów?