Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Usługi w zakresie leasingu

Krzysztof Pysz:
Zazwyczaj musi (!) fakturować odrębnie.

Myślę, że jednak należałoby się w części opierać na umowie.

Kiedyś mieliśmy taką np. sytuację:
Podwójne opodatkowanie pojawia się, gdy dostawca mediów obciąża fakturą VAT wspólnotę mieszkaniową, która jest stroną zawartej umowy o dostawę mediów. Gdy wspólnota nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie ma prawa wystawiania faktur VAT i w związku z tym w celu rozliczenia kosztów zakupu mediów posługuje się jedynie notami księgowymi (w wysokości ceny brutto zakupu] . Wspólnota mieszkaniowa dokonuje rozliczenia kosztów na poszczególnych właścicieli. Za obsługę części gminnej budynku wspólnota obciąża gminę – administrację nieruchomościami notą obciążeniową, która jest dla administracji podstawą do rozliczenia kosztów na najemców lokali komunalnych. Administracja, jako „vatowiec”, zobowiązana jest do obciążenia sprzedaży podatkiem VAT (mimo że przy zakupie z racji udokumentowania go jedynie „notą obciążeniową” a nie fakturą VAT nie miała prawa do odliczenia tego podatku). W konsekwencji ustalona przez gminę wysokość opłat za dostarczone media powoduje, że najemcy mieszkań komunalnych ponoszą opłaty za media zawierające dwukrotnie naliczony podatek VAT.

Sugerowaliśmy tak:
W sytuacji opisanej w pytaniu istotnie pojawia się problem. Występuje on z tego powodu, że w ramach łańcucha pośredników – dostarczających media do finalnego odbiorcy – pojawia się podmiot odprzedający media bez podatku VAT. Odprzedaje on te media po cenie brutto, jednakże bez formalnie wyodrębnionego podatku (można tutaj mówić o tzw. podatku rezydualnym, tzn. formalnie niewyodrębnionym, ale jednak zawartym w cenie świadczeń). W konsekwencji następny „pośrednik”, tj. gmina (czy też odpowiednia gminna jednostka) nabywa media po cenie brutto, jednakże bez podatku. Gmina odprzedając media – działa jako podatnik VAT – stąd też musi doliczyć do ich ceny podatek VAT. Tak, aby gmina nie dopłacała do odprzedaży mediów, musi ona odprzedać media po cenie zakupu + VAT. Tymczasem ta cena zakupu jest ceną z rezydualnym podatku. W istocie mamy zatem efekt kaskady podatkowej i płacenia podatku od podatku.
Czy można jakoś temu przeciwdziałać? Gmina tak, czy inaczej – w sytuacji przedstawionej w pytaniu - kupuje media bez VAT (formalnie wyodrębnionego). Z punktu widzenia gminy nie ma zatem znaczenia, czy jej odprzedaż mediów będzie opodatkowana, czy też zwolniona. Tak, czy tak - nie będzie czego odliczyć.
W związku z tym rozwiązaniem najbardziej praktycznym – w przypadku dostarczania mediów do lokalu mieszkalnego - wydaje się zawarcie takiej umowy najmu, w ramach której wynajmujący (gmina, czy też gminna jednostka) oddawałby do używania najemcy lokal wraz z mediami. Wtedy cała należność (czynsz + opłaty za media) mogłaby zostać potraktowana jako kwota należna z tytułu świadczenia usług najmu. Byłaby więc w całości obrotem z tytułu świadczenia usług zwolnionych. Nie podlegałaby więc faktycznemu opodatkowaniu.

i później analiza, która już jest w części tego wątku.