Temat: Usługi w zakresie leasingu
Co do ubezpieczeniu przy leasingu, to kompletnie się nie zgadzam z uchwałą.
Moim zdaniem uzasadnienie jest pobieżne i oparte na fałszywych przesłankach.
Pisałem zresztą już o tym kiedyś.
Co zaś do najmu - mimo wszystko uważam, że należałoby się tutaj odnosić do umowy zawieranej między stronami. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że
Co zaś do tego, czy ktoś zyska, czy straci.
Co do zasady (w 99% pozostanie bez zmian).
Jak jest lokal użytkowy, to sposób przenoszenia mediów nie ma znaczenia.
Jak jest lokal mieszkalny, to sposób przenoszenia też zasadniczo nie będzie miał znaczenia - jeśli wynajmujący wepchnie media do ZW najmu, to zapewne po kwocie brutto ją wepchnie, bo przecież nie odliczy kupując te media.
Stracą - ci co by brali w najem mieszkanie do celów działalności opodatkowanej (bo podatek od mediów zostanie rezydualnie ukryty w ZW czynszu najmu)
Zyskają Ci, co kupują media od refakturujących te media wcześniej zrefakturowane przez wspólnotę mieszkaniową (bo tam inaczej byłoby podwójne opodatkowane). Spotkałem się w tym problemem w gminach, które np. wynajmowały lokale od wspólnot mieszkaniowych i wynajmowały je dalej jako lokalne socjalne. Dostawały wtedy od wspólnot media poza VAT, ale w cenach brutto.
Wracając wszakże do kwestii refakturowania mediów:
Wydaje się, że można zawrzeć taką umowę najmu, w ramach której wynajmujący oddawałby do używania najemcy lokal wraz z mediami. Wtedy cała należność (czynsz + opłaty za media) mogłaby zostać potraktowana jako kwota należna z tytułu świadczenia usług najmu.
Czy jest możliwe? Zgodnie z przepisami art. 659 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - dalej k.c., przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Z kolei przepis art. 684 k.c. precyzuje, że najemca może założyć w najętym lokalu oświetlenie elektryczne, gaz, telefon, radio i inne podobne urządzenia, chyba że sposób ich założenia sprzeciwia się obowiązującym przepisom albo zagraża bezpieczeństwu nieruchomości. Jeżeli do założenia urządzeń potrzebne jest współdziałanie wynajmującego, najemca może domagać się tego współdziałania za zwrotem wynikłych stąd kosztów.
Przepisy k.c. nie wskazują zatem wprost na możliwość sprzedaży najemcy lokalu mediów przez wynajmującego w ramach umowy z najmu. Nie zabraniają tego również wszakże. Można twierdzić, że zgodnie z zasadą swobody umów można zawrzeć taką umowę, w ramach której wynajmujący odda najemcy do korzystania lokal „wyposażony” w media.
Wprawdzie przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz. 266, z późn. zm.) - dalej u.o.p.l., wprowadzają pewne ograniczenia, jeśli idzie o stawki czynszu, jednakże wydaje się, że nie ma przeszkód, aby na gruncie VAT uznać, że kwotą należną z tytułu świadczenia usług najmu jest czynsz + należność za media, o ile tylko umowa najmu przewiduje wynajmowanie lokalu wyposażonego w media.
Przepis art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u., odnoszący się do podstawy opodatkowania VAT, precyzuje, że kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Całością świadczenia należnego od najemcy będzie w tym przypadku kwota czynszu i kwoty za media.
Wydaje się, że można się tutaj odwołać jeszcze do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącego sposobu traktowania tzw. świadczeń kompleksowych.
W orzeczeniu z dnia 27 października 2005 r. w sprawie C-41/04 (Levob Verzekeringen BV & OV Bank NV vs Staatssecretaris van Financiën, publ.
http://www.curia.eu.int) ETS stwierdził m. in.: „Artykuł 2 ust. 1 szóstej dyrektywy należy interpretować w ten sposób, że jeżeli dwa lub więcej niż dwa świadczenia (lub czynności) dokonane przez podatnika na rzecz konsumenta (...) są tak ściśle związane, że obiektywnie tworzą one w aspekcie gospodarczym jedną całość, której rozdzielenie miałoby sztuczny charakter, to wszystkie te świadczenia lub czynności stanowią jednolite świadczenie do celów stosowania podatku VAT”.
Można twierdzić, że z punktu widzenia najemcy lokalu, istotne znaczenie ma uzyskanie prawa do używania lokalu wraz z mediami. W obecnym czasach używanie lokalu bez doprowadzonych do niego mediów jest praktycznie niemożliwy. Z punktu widzenia najemcy świadczenie wynajmującego polegające na zapewnieniu lokalu wraz z mediami może być potraktowane jako jedno świadczenie będące gospodarczą całością. Wówczas to można by zafakturować jedną kwotą czynsz + media do lokalu.