Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl
Temat: Usługi najmu - moment powstania prawa do odliczenia
Na podstawie art. 86 ust. 10 pkt 1 w zw. z art. 86 ust. 12 i art. 86 ust. 12a pkt 1 dochodzę do wniosku, że w przypadku usług transportowych, budowlanych, najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej prawo do odliczenia powstaje wtedy, gdy łącznie spełniona zostanie jako pierwsza jedna z następujących par warunków:A. otrzymanie faktury + wykonanie usługi,
B. otrzymanie faktury + obowiązek podatkowy u sprzedawcy.
Inaczej mówiąc, jeżeli wystąpi A, to prawo do odliczenia powstanie w momencie zaistnienia późniejszego z dwóch warunków wymienionych w A. Ale jeżeli najpierw wystąpi B, to prawo do odliczenia powstanie w momencie zaistnienia późniejszego z dwóch warunków wymienionych w B.
Przykład 1:
Usługa najmu za miesiąc XII 2011. Umowny termin płatności 10 stycznia 2011, faktyczna zapłata 9 stycznia 2011. Jeżeli nabywca otrzyma fakturę już w grudniu, prawo do odliczenia powstanie u niego już w grudniu (A - faktura + usługa)
Przykład 2:
Usługa transportowa trwa od 1 do 3 grudnia 2011. Nabywca otrzymał fakturę za usługę już 20 listopada i tego dnia zapłacił 100 % należności. Prawo do odliczenia powstanie u niego już w listopadzie (B - faktura plus obowiązek podatkowy u sprzedawcy).
Przykład 1 oczywiście może budzić wątpliwości z uwagi na to, że u nabywcy prawo do odliczenia powstanie wcześniej niż obowiązek podatkowy u sprzedawcy, ale to już chyba problem prawodawcy, a nie podatników.
Jakieś komentarze, dodatkowe zastrzeżenia, polemika?