Paweł Ziółkowski

Paweł Ziółkowski Wykładowca,
Publicysta,
Właściciel Biura
Doradztwa Gospod...

Temat: usługi edukacyjne

Tomasz Krywan:
Paweł Ziółkowski:
Co do art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b), to nie każdy wykładowca w szkole to artysta :).

skoro ja jestem "artystą", wykładowca w szkole tym bardziej;-))

Po ostatniej dwudniówce dostałem propozycję od uczestników prowadzenia imprez domowych :))))

pewnie, że wkurza...podobnie jak świadomość, że tylko w części przypadków uda mi zapewne wtrafić z interpretacją...a więc z reszty będę się później musiał wycofywać;-)

No tak - i weź tu teraz wygłoś coś lub napisz... Ale to działa w dwie strony - popatrz na interpretacje MF - np. że szkolenie BHP ma celu podniesienie kwalifikacji zawodowych pracownika! Zgodzę sie, że u BHP-owca, ale u innych, to bardziej intruktarz, jak przeżyć bez szwanku dzień w pracy, a nie podnoszenie kwalifikacji!
Iwona Wasikowska

Iwona Wasikowska asystent, finance SA

Temat: usługi edukacyjne

Grzegorz P.:
Nie sądzę, aby dostała tu Pani konkretną poradę, ponieważ:
1) mamy mało szczegółów dot. Pani działalności (to, że ma Pani zgłoszoną działalność nie musi automatycznie oznaczać, że jest to działalność wg ustawy o VAT, zależy to od waruknów umowy)
2) przepisy są świeże i nieprecyzyjne, nikt naprawdę nie wie, jak je stosować,
3) to forum nie jest poświęcone darmowym podradom prawnopodatkowym.
Nie chodziło mi o darmową poradę tylko o poradę kolezeńską bo myślałam że skoro jesteśmy społecznością spotykającą sie na tym portalu, i dysponujemy jakąś wiedzą to możemy sobie pomagać a nie tylko jak Pan popisywać się ogólnikową wiedzą. Po kiego wogóle się tu wypowiadasz, gdyby Cię interesował mój problem to zadał byś dodatkowe pytania, żeby cos podpowiedzieć .Jeżeli nie wiesz to poprostu to napisz a nie rzucaj hasłami o darmowych poradach ! ŻAL.PL.
Paweł Ziółkowski

Paweł Ziółkowski Wykładowca,
Publicysta,
Właściciel Biura
Doradztwa Gospod...

Temat: usługi edukacyjne

Iwonko, powiem tak. Na chwilę obecną trudno jest cokolwiek powiedzieć, bo rzeczywiście przepisy są nowe i napisane w taki sposób, że można je co najmniej dwojako rozumieć.
1) rozumienie pierwsze: ze zwolnienia korzysta szkoła (zwolnienie podmiotowe) - nie będąc szkołą płacisz VAT,
2) rozumienie drugie: skoro świadczysz usługi ściśle związane z usługami szkoły zwolnionymi od podatku, to zwolnienie rozciąga się również na Ciebie.

Problem jest w tym, że ustawodawca nie napisał, co to są usługi ściśle związane i czy musi je wykonywac szkoła. Tym samym masz do wyboru:
1) wybrać jedną z opcji - np. na podstwie rzutu monetą, bo argumenty się mniej więcej równoważą (to nie jest żadna złośliwość, tylko po prostu są dwie możliwości i nikt nie jest do końca pewien, co będzie obowiązywało, masz więc 50% szansy, że trafisz dobrze)
2) rozliczać usługi dla szkoły poza działalnością gospodarczą - zawrzyj z nimi umowę cywilnoprawną, tak żeby była wyłączona z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 VAT. Unikniesz kłopotów z VAT-em, a jakby zmienić ją na dzieło, to będzie bez ZUS i można pomyśleć o kosztach autorskich. I na dodatek ktoś Cię rozliczy, a jakbyś była np. na liniowym, to jeszcze odzyskasz kwotę wolną...
Iwona Wasikowska

Iwona Wasikowska asystent, finance SA

Temat: usługi edukacyjne

dziekuję serdecznie i pozdrawiam
Paweł Ziółkowski

Paweł Ziółkowski Wykładowca,
Publicysta,
Właściciel Biura
Doradztwa Gospod...

Temat: usługi edukacyjne

Kolejny argumant do dyskucji, czy "usługi ściśle związane" muszą być wykonywane przez szkołę...
Porównajcie art. 43 ust. 1 pkt 18 i art. 43 ust. 1 pkt 26. W pierwszym przypadku jest oczywiste, że "usługi ściśle związane" muszą być wykonane przez ZOZ. W drugim nie ma takiego zastrzeżenia... Oczywiście nie jest to żaden dowód (co najwyżej poszlaka), ale porównując oba przepisy i opierając się na założeniu racjonalności ustawodawcy można dojść do wniosku, że skoro nie ma zastrzeżenia, to możliwe jest stosowanie ZW przez nauczyciela, który świadczy usługi edukacyjne na rzecz szkoły, która korzysta z ZW.
Grzegorz Krukowski

Grzegorz Krukowski Urząd Skarbowy

Temat: usługi edukacyjne

Grzegorz P.:
Prawom autorskim podlega utwór, a coś co nie jest utrwalone, nie może być utworem.
Art. 1 ustawy o prawie aotorskim i prawach pokrewnych:
"Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór)."
Przepis stanowi "ustalony w jakiejkolwiek", nie natomiast "utrwalony w....". A to jest różnica, więc w mojej opinii z tym utrwaleniem to nie koniecznie...



Wyślij zaproszenie do