Anna P.

Anna P. Specjalista działu
księgi głównej /
Senior RtR
Accountant

Temat: Usługa budowlana a VAT i kompensata

Witam,

jak to jest z momentem powstania obowiązku podatkowego w VAT firmy budowlanej, gdy faktura opłacana w formie kompensaty?

a) KIP - według zapisów dotyczących terminów dokonania kompensaty w umowie z kontrahentem - tu jej brak,
b) III US w Szczecinie - jeśli my wystawiamy fakturę w październiku i kompensujemy ją z fakturą dostawcy wystawioną w październiku bądź wcześniej to uznaje się ją za opłaconą - a co jeśli dostawca wystawi w listopadzie?
c) interpretacja (nie pamiętam teraz czyja) - w momencie wystawienia faktury.

Spotkaliście się z potwierdzeniem któregoś rozwiązania?
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Usługa budowlana a VAT i kompensata

W przypadku usługi budowlanej obowiązek podatkowy - co do zasady - powstaje 30 dnia od wykonania tej usługi. Jeżeli jednak wcześniej dokonano zapłaty całości lub części należności, to powstaje z chwilą zapłaty w tej części.

W przypadku, gdy strony umowy dokonują wzajemnego potrącenia należności, moment dokonania tego potrącenia jest jednocześnie momentem zapłaty.

Należy zatem ustalić, kiedy nastąpiło potrącenie. Jeżeli nastąpiło przed 30 dniem od wykonania usługi, to obowiązek podatkowy powstanie z momentem dokonania tego potrącenia. Jeżeli natomiast później - wówczas obowiązek podatkowy powstaje wtedy, kiedy to najpóźniej możliwe, czyli 30 dnia od wykonania.

Może oczywiście być problem z ustaleniem kiedy takie potrącenie następuje, w związku z tym trzeba szczegółowo przeanalizować umowę, przynajmniej w zakresie ustalenia tego, kiedy potrącane należności stały się wymagalne.Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 27.10.10 o godzinie 22:55
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Usługa budowlana a VAT i kompensata

Problemem jest w tym przypadku to - jak twierdzą niektóre organy, opierając się na kc - że zapłata w formie potrącenie jest dokonana z chwilą, gdy potrącenie stało się możliwe (czyli wstecznie).

W końcu, zgodnie z brzmieniem art. 499 k.c. potrącenia dokonuje się przez oświadczenie złożone drugiej stronie, które ma moc wsteczną od chwili, kiedy potrącenie stało się możliwe.

Wydaje się, że - mając na uwadze autonomię prawa podatkowego - należy odrzucić powyższą zasadę i uznać, że na gruncie prawa podatkowego skutki potrącenia (w szczególności w zakresie powstania obowiązku podatkowego) następują ex nunc, w momencie złożenia oświadczenia drugiej stronie.
Anna P.

Anna P. Specjalista działu
księgi głównej /
Senior RtR
Accountant

Temat: Usługa budowlana a VAT i kompensata

Oświadczeniem będzie wskazanie już w fakturze formy płatności kompensaty czy dopiero dodatkowo sporządzony dokument do faktury, że na mocy (...) dokonujemy kompensaty (...). W pracy znalazłam dziś kolejną interpretację, że w momencie wystawienia faktury uznaje się ją za rozliczoną/zapłaconą.

"Powyższe potwierdził także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 października 2000 r., sygn. akt I SA/Po 1844-1848/99. Sąd uznał, że w sytuacji gdy faktury za roboty budowlane nie są rozliczane w drodze przekazywania środków pieniężnych, lecz w drodze tzw. kompensat, to przy tym sposobie rozliczeń datą zapłaty jest data zaksięgowania faktury. Księgowanie jest bowiem jednocześnie datą dokonania rozliczenia w formie kompensaty."



Wyślij zaproszenie do