Krzysztof Pysz

Krzysztof Pysz doradca podatkowy,
Podkarpackie Biuro
Analiz Podatkowych
...

Temat: Umowa leasingu podpisana w 2010, a pierwsza faktura 2011

Proszę o ustosunkowanie się do następującej kwestii:
Czy uważacie, iż dają prawo do pełnego odliczenia VAT faktury leasingowe na pojazd samochodowy związane z umową podpisaną w grudniu 2010 r., gdy pojazd został wydany w 2011, a leasingobiorca nie zapłacił jeszcze żadnej opłaty z tytułu leasingu (nie powstał obowiązek podatkowy z tytułu leasingu w 2010 r. ani prawo do odliczenia)?
Oczywiście pod warunkiem, iż samochód spełniał kryteria obowiązujące w 2010 r.

Według mnie art. 6 ust. 1 ustawy zmieniającej ust. o VAT i o transporcie drogowym umożliwia pełne odliczenie w takiej sytuacji. Przepis ten każe jedynie ocenić, czy dany pojazd - bardzo precyzyjnie opisany w umowie leasingu - spełnia wymogi, które przepisy podatkowe (biorąc pod uwagę również konsekwencje wyroku ws. Magoora) uznawały do końca 2010 r. za wystarczające dla pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych. Jeżeli pojazd spełnia te wymogi będzie mógł korzystać z praw nabytych. Jedynym zatem warunkiem korzystania z praw nabytych jest podpisanie umowy leasingu w 2010 r.
Bez znaczenia zaś jest - w mojej ocenie - to czy ów samochód został wydany dopiero w 2011, lub fakt, że prawo do odliczenia z tytułu pierwszej raty powstało w 2011 r. (np.: otrzymana faktura VAT w 2011). Prawa nabyte odnoszą się bowiem do umowy cywilnoprawnej, której realizacja rozpoczęła się w 2010 r., zaś jej przedmiotem jest pojazd samochodowy, który na moment jej podpisania był traktowany jako samochód dający pełne prawo do odliczenia (np. homologacja).

Pozdrawiam
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Umowa leasingu podpisana w 2010, a pierwsza faktura 2011

Problem jest taki, że przepisu przejściowego wynika wyraźnie, że dotyczy on tylko takich sytuacjach, w których podatnik miał prawo do odliczenia od czynszu, raty lub innej płatności przed 1 stycznia.
Krzysztof Pysz

Krzysztof Pysz doradca podatkowy,
Podkarpackie Biuro
Analiz Podatkowych
...

Temat: Umowa leasingu podpisana w 2010, a pierwsza faktura 2011

Według mnie przepis nie jest tak oczywisty.

Wydaje mi się, iż zgodnie z polską ustawą o VAT należy rozróżnić:
a)"przysługiwanie prawa do obniżenia VAT" (o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy nowelizującej oraz w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT) od
b) "możliwości faktycznej realizacji prawa do odliczenia" (o której mowa w art. 86 ust. 10, 12 i 12a ustawy o VAT).

Jak stanowi art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia. Oceny w zakresie przysługiwania dokonuje się na moment podjęcia decyzji o nabyciu towaru lub usługi. W tym momencie ocenia się związek między nabywaną usługą (np. leasingiem) a działalnością gospodarczą podatnika. Jeśli zatem usługa leasingu zostanie nabyta na podstawie umowy i realizowana już od 2010 r.,zaś ma służyć działalności gospodarczej podatnika, to można uznać, iż od momentu jej nabycia (umowa) przysługuje do odliczenia VAT w wysokości kwot wynikających z tej umowy (przyszłych rat leasingowych, innych płatności).

"Przysługiwać" to "należeć się komuś z tytułu ustawy, prawa, przywileju itp." (słownik PWN; np.: przysługuje mi prawo do urlopu, ale jeszcze go nie mogę odebrać z uwagi na pewne okoliczności). Prawo do odliczenia należy się podatnikowi z tytułu zawarcia umowy i korzystania z niej, choć nie można powiedzieć, iż jest to równoznaczne z tym, iż podatnik na ten moment może zrealizować to prawo (nie otrzymał faktury, nie upłynął termin płatności, nie dokonał płatności). Będzie mógł zrealizować to prawo dopiero po spełnieniu innych warunków. Innymi słowy podatnikowi w chwili zawarcia umowy przysługuje - co do zasady - prawo do odliczenia, ale zrealizuje je dopiero w 2011 r., po dokonaniu płatności, określonych w umowie.

Myślę, iż o takim przysługiwaniu mowa w art. 6 ust. 1

Jeśliby ustawodawca chciał uzależnić możliwość utrzymania praw nabytych od możliwości faktycznej realizacji prawa do odliczenia, to z pewnością art. 6 ust. 1 brzmiałby: ".....w stosunku do których podatnik miał prawo, zgodnie z art. 86 ust. 10...., do obniżenia..."

Oczywiście waham się między tą interpretacją, a przeciwną, ale myślę, iż ta ma pewne ręce i nogi.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Umowa leasingu podpisana w 2010, a pierwsza faktura 2011

Krzysztof Pysz:
Według mnie przepis nie jest tak oczywisty.

Wydaje mi się, iż zgodnie z polską ustawą o VAT należy rozróżnić:
a)"przysługiwanie prawa do obniżenia VAT" (o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy nowelizującej oraz w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT) od
b) "możliwości faktycznej realizacji prawa do odliczenia" (o której mowa w art. 86 ust. 10, 12 i 12a ustawy o VAT).

Zgadzam się, że art. 86 ust. 10 reguluję kwestię korzystania z prawa do odliczenia, czy też jak to nazywasz - mozliwości faktycznej realizacji prawa do odliczenia (choć jestem chyba w mniejszości jeżeli chodzi o to).

Zgadzam się również, że art. 6 nowelizacji wprowadza warunek w postaci "istnienia prawa do odliczenia", czyli faktyczego nabycia tego prawa. Powstaje w związku z tym pytanie, kiedy takie prawo do odliczenia powstało?

Moim zdaniem w sytuacji, gdy przed 1 stycznia nie dokonano zapłaty albo nie upłynął termin płatności raty leasingu, to - w kontekście Dyrektywy - trudno tutaj mówić o powstaniu prawa do odliczenia. Dyrektywa nas w tym zakresie trochę ogranicza.

A tak na marginesie, to kiedyś, jeszcze pod rządmai starej ustawy, nawet póbowałem forsować podobną tezę (dotycząca momentu powstania prawa do odliczenia i jego sukcesji przy przekształceniu spółki osobowej w kapitałową).

http://www.monitorpodatkowy.pl/index.php?mod=m_artykul...
Krzysztof Pysz

Krzysztof Pysz doradca podatkowy,
Podkarpackie Biuro
Analiz Podatkowych
...

Temat: Umowa leasingu podpisana w 2010, a pierwsza faktura 2011

Oczywiście art. 167 dyrektywy być może trochę przeszkadza. Jednak dalej uważam (!!nie bez wahania!! - dlatego poddaję to na forum), iż moja interpretacja nie narusza celów dyrektywy. Interpretacja, iż prawo do odliczenia przysługuje już w momencie podjęcia decyzji o nabyciu danej usługi (w sensie ekonomicznym), nie wpływa na to kiedy podatnik będzie mógł z tego prawa faktycznie skorzystać, ujmując podatek naliczony we własnej ewidencji. A będzie mógł tego dokonać dopiero po tym jak powstanie obowiązek podatkowy (art 167 dyr) i spełni warunki formalne (art. 86 ust. 10 i 12 oraz art. 178 dyr.), tj. posiadanie faktury VAT i rejestracja jako podatnik. Nie narusza też zasady neutralności.

Art. 168 dyr. reguluje uprawnienie (na nasze może to być przysługiwanie); art. 167 dyr. moment powstania prawa do odliczenia.

Istnienie uprawnienia ocenia się na podstawie celu poniesienia wydatku w chwili zakupu towaru lub usługi. Jeżeli nabywcą był podmiot gospodarczy, a zakup dokonywany dla celów działalności opodatkowanej to - w mojej ocenie - uprawnienie przysługuje na moment zakupu. Jednak podatnik nie będzie mógł z niego skorzystać wcześniej niż moment powstania obowiązku podatkowego. W orzeczeniu C-10/94 INZO ETS zwraca uwagę na deklarowaną intencję przedsiębiorcy zaangażowania się w działalność. Logiczne jest, iż taka deklaracja następuje w chwili zawarcia kontraktu, a nie w chwili nie mającej nic wspólnego z taką deklaracją (np. 30 dni od wykonania usługi, zapłata należności, wystawienie faktury, otrzymanie faktury).

Dla przykładu:

1. W czerwcu 2010 r. jako podatnik nabyłem dostęp do serwisu internetowego na 12 miesięcy (nie są to prawa autorskie), płatne z dołu. Obowiązek podatkowy w takim wypadku powstaje z końcem maja 2011 r. Jednak - w mojej ocenie - w momencie nabycia wiem, że przysługuje (!) mi odliczenie, z którego jeszcze nie mogę skorzystać, aż do otrzymania faktury po wykonaniu usługi w 2011 r...

... po 10 miesiącach zdecydowałem, iż ów serwis będę wykorzystywał sobie prywatnie. W tej sytuacji uważam, iż nie wpłynie to na przysługujące mi prawo do odliczenia. Z końcem maja 2011 będę mógł odliczyć 100% VAT, ale za te dwa miesiące powinienem wystawić fakturę wewnętrzną. Bowiem oceny, czy prawo mi przysługuje czy nie przysługuje dokonuję na początku podjęcia decyzji o korzystaniu z serwisu, a nie na końcu.

2. W 1 lutego 2011 r. podejmując decyzję o rozpoczęciu dział. gosp. nabyłem usługę budowl - montażową; za usługę zapłaciłem dopiero 10 marca; jednak pewne warunki obiektywne przesądziły o tym, że inwestycję uznałem za nieopłacalną i "zamknąłem" dnia 28 lutego 2011; obowiązek podatkowy u zbywcy powstał 10 marca, tego dnia też otrzymałem fakturę; moim zdaniem przysługiwało mi - jako podatnikowi w momencie nabycia - prawo do odliczenia, inwestycji, która później okazała się zaniechana. Odebranie mi prawa do odliczenia, tylko z tego tytułu, że fakturę otrzymałem po rezygnacji z inwestycji i działalności (czyli gdy już nie działałem jako podatnik) oznaczałoby (!) de facto odebranie mi statusu podatnika z mocą wsteczną - co ETS np. w orzeczeniu w sprawie C-400/98 Breitsohl uznaje za niedopuszczalne.

2a. W tym samym momencie kupiłem usługę bud-mont i koparkę, choć decyzję w obydwu przypadkach podjąłem w tym samym momencie, to gdyby uznać że przysługuje mi prawo do odliczenia od momentu otrzymania faktury, powsta. obow. pod,itd., to tylko w jednym przypadku bym je miał. Wydaje mi się to nieuprawnione.

Nota bene Słowo "przysługiwać" z art. 86 ust.1 jest według mnie różne niż słowo "powstać". Wg mnie coś może przysługiwać zanim jeszcze powstanie. Jak już powstanie to już może nie przysługuje, bo się zmaterializowało :)

Według mnie o takie przysługiwanie również chodzi w art. 6 ust. 1 ustawy nowelizującej. W innym wypadku ust. 2 pkt 1 część pierwsza byłby pozbawiony sensu. Nie może powstać przecież obowiązek podatkowy przed zawarciem porozumienia w sprawie leasingu.
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Umowa leasingu podpisana w 2010, a pierwsza faktura 2011

jedna uwaga (na szybko) nie analizowałem jeszcze tematu

czy znaczenia nie powinno mieć to, że umowa leasingu jest konsensualna a nie realna (czyli nie wymaga wydania przedmiotu)?

fakt, że to cywilne, ale czy nie ma to pomocniczego znaczenia w kontekście oceny "wykonalności" usługi?
Krzysztof Pysz

Krzysztof Pysz doradca podatkowy,
Podkarpackie Biuro
Analiz Podatkowych
...

Temat: Umowa leasingu podpisana w 2010, a pierwsza faktura 2011

Według mnie ma znaczenie w zakresie oceny kiedy rozpoczęto wykonywanie usługi. Dlatego dla skutków związanych z art. 6 nie ma znaczenia moment wydania pojazdu (2010, czy 2011).

Moment podpisania umowy (lub inny dzień wskazany w umowie) wyznacza dzień rozpoczęcia wykonywania usługi.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Umowa leasingu podpisana w 2010, a pierwsza faktura 2011

Generalnie moim zdaniem możliwe jest żeby skorzystać z dobrodziejstaw art. 6 a pojazd otrzymać już w nowym roku. Tu jednak rozbijamy się o kwestię przysługiwania prawa do odliczenia w starym roku jako warunku zastosowania przepisu przejściowego.

We łikend się nad tym pogłowię, bo teraz piję całkiem dobre wino z moją ukochaną żoną, którą ostatnio zaniedbywam...

Przynajmniej ona tak twierdzi...



Wyślij zaproszenie do