Tomasz Siennicki Doradca podatkowy
Temat: Uchwała NSA a pytanie do TSUE
Zastanawia mnie jedna kwestia.Jedynym organem władnym dokonywać wykładni prawa wspólnotowego jest jak wiadomo TSUE.
Jak w tym kontekście ocenić postępowanie NSA, który:
a) Wydaje uchwałę w sprawie leasingu, w której dokonuje wykładni prawa krajowego w zgodzie z prawem wspólnotowym, przyjmując określoną jego wykładnię, której de facto sam dokonuje;
b) Następnie NSA w zwykłym składzie występuje z pytaniem prejudycjalnym do TSUE, aby dokonał wykładni dyrektywy w kontekście uznania leasingu i ubezpieczenia jego przedmiotu za świadczenie jednolite lub nie.
W tych okolicznościach oczywistym jest dla mnie, że NSA zamiast podejmować uchwałę, powinien był wystąpić z pytaniem prejudycjalnym, a dopiero orzekać (potwierdza to wystąpienie z pytaniem do TSUE przez zwykły skład).
Z drugiej jednak strony, czy NSA w zwykłym składzie – w sytuacji gdy istnieje już uchwała – nie powinien był najpierw wystąpić o podjecie uchwały o innej treści niż uchwała pierwsza, a dopiero skład siódemkowy powinien był skierować pytanie do TSUE? Oznacza to de facto, ze nie zgadza się z wykładnią naszej ustawy dokonanej przez skład poszerzony w uchwale. Jak to się ma do związania składów orzekających uchwałą?
To chyba jeden z dobrych przykładów, że sądy administracyjne zbyt rzadko kierują pytania do Trybunału.