Zbigniew Miernik Kierownik, Rejestr
Temat: Termin realizacji prawa do naliczonego
Przeczytałem dyskusję poprzednią co do terminu odliczenia i pragnę pociągnąć może ten temat ale w innym ujęciu. Swoje uwagi zamieściłem w wątku co do skierowania do ETS sprawy dotyczącej zgodności naszej 19 z 66 Dyrektywy ale jakoś nikt nie zareagował.Może najlepiej będzie na przykładzie : usługa transportowa wykonana w dniu 20 lutego (pomijam temat określenia daty wykonania usługi transportowej zgodnie z prawem przewozowym). Faktura wystawiona w dniu 21 lutym i skutecznie dostarczona do usługobiorcy. Zapłata w marcu (nieistotna data szczególowa).
Określając termin obowiązku podatkowego u usługodawcy możemy stwierdzić, że nie powstaje on w lutym (pomijam oczywiście rozważania co do treści zapytania i rozważania czy nie powstaje on w dacie faktury).
Przechodzimy do usługobiorcy przyjmując za pewnik, że u usługodawcy nie powstał obowiązek podatkowy w lutym. O tym, że nie powstał obowiązek podatkowy (wymagalność) w lutym usługobiorca jest pewny bo to jego czynność (zapłata) powoduje powstanie obowiązku u usługodawcy. Określamy możliwą najwcześniejszą datę odliczenia podatku naliczonego na podstawie Dyrektywy i zgodnie z art. 167 nie jest to luty ale marzec. Ale o ile ustawa VAT jest łagodniejsza (daje nam możliwość odliczenia w lutym) to możemy z niej skorzystać.
Realizacją zasady odliczenie w chwili wymagalności jest odliczenie z mediów - usługodawca w teminie płatności ma należny a biorca też w tym terminie ma naliczony. Ale transport to nie media i czytamy art. 86 ust. 10 - i ok bo w lutym biorca ma fakturę. To może art. 86 ust 12 - no też nie biorca ma usługę. Czyli niby wszystko dobrze. Ale niestety mamy jeszcze art. 86 ust 12a pkt 1, który określa, że ust 12 nie stosuje się w przypadkach gdy faktura dokumentuje czynności od których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust 13 pkt 1,2,4,7,9-11.
Co do zasady po co przepis jeżeli biorca ma usługę. Może chodzi o przypadek, że faktura jest wypisana przed usługą (bo można ją wypisać tak, jak to zostało udowodnione w porzedniej dyskusji). Ale jeżeli można ją wypisać np w styczniu (usługa trawała od tego misiąca, żeby nie był zarzutu pustej faktury) to obowiązek powstanie w marcu a odliczenie w styczniu. No to raczej już paranoja.
Specjalnie dwa akapity wcześniej nieprawidłowo przytoczyłem przepis art. 86 ust. 12 a pkt 1 "ust 12 nie stosuje się w przypadkach gdy faktura dokumentuje czynności od których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust 13 pkt 1,2,4,7,9-11.". Dotyczy to jednego słowa a mianowicie POWSTAJE. Logicznym byłoby użycie słowa powstaje ale ustawodawca użył słowa POWSTAŁ. Powstał czyli tryb przeszły. No i mamy problem. Czy w ten sposób ustawodawca nie dał wyrazu że jednak odliczam podatek naliczony jak obowiązek u dawcy powstał czyli że najwcześniejszym terminem nie marzec.
W wyroku Rzeszowskim (mówiący o prawie do odliczenia) zwrócono sie do działania art. 167 Dyrektywy. Orzekano wprawdzie o terminie odliczenia za usługi wsparcia technicznego przy fakturze wystawionej z góry ale wspomniano też np o odliczeniu z faktury za gazety, które są objęte szczególnym obowiązkiem.
Nie mogę sobie teraz przypomnieć ale chyba od roku 2008 miał być zmieniony zapis art. 86 i miano wprowadzić do ustawy wprost zapis z art. 167 Dyrektywy. Nieśmiało pojawiły się artykuły w prasie, że biorca będzie musiał śledzić powstanie obowiązku podatkowego u dawcy. Wg mnie jest to akurat proste bo czynności dokonane przez biorcę (w przypadku art. 19 ust 13) determinują datę powstanie obowiązku podatkowego u dawcy.
Szkoda, że nie ma dostępu do postanowienia o skierowaniu, bo pytanie jest bardzo frapujące.
Może ktoś ma pomysł jak czytać art. 86 ust 12a z użytym słowem powstał a nie powstaje