Zbigniew Miernik

Zbigniew Miernik Kierownik, Rejestr

Temat: Termin realizacji prawa do naliczonego

Przeczytałem dyskusję poprzednią co do terminu odliczenia i pragnę pociągnąć może ten temat ale w innym ujęciu. Swoje uwagi zamieściłem w wątku co do skierowania do ETS sprawy dotyczącej zgodności naszej 19 z 66 Dyrektywy ale jakoś nikt nie zareagował.

Może najlepiej będzie na przykładzie : usługa transportowa wykonana w dniu 20 lutego (pomijam temat określenia daty wykonania usługi transportowej zgodnie z prawem przewozowym). Faktura wystawiona w dniu 21 lutym i skutecznie dostarczona do usługobiorcy. Zapłata w marcu (nieistotna data szczególowa).
Określając termin obowiązku podatkowego u usługodawcy możemy stwierdzić, że nie powstaje on w lutym (pomijam oczywiście rozważania co do treści zapytania i rozważania czy nie powstaje on w dacie faktury).
Przechodzimy do usługobiorcy przyjmując za pewnik, że u usługodawcy nie powstał obowiązek podatkowy w lutym. O tym, że nie powstał obowiązek podatkowy (wymagalność) w lutym usługobiorca jest pewny bo to jego czynność (zapłata) powoduje powstanie obowiązku u usługodawcy. Określamy możliwą najwcześniejszą datę odliczenia podatku naliczonego na podstawie Dyrektywy i zgodnie z art. 167 nie jest to luty ale marzec. Ale o ile ustawa VAT jest łagodniejsza (daje nam możliwość odliczenia w lutym) to możemy z niej skorzystać.

Realizacją zasady odliczenie w chwili wymagalności jest odliczenie z mediów - usługodawca w teminie płatności ma należny a biorca też w tym terminie ma naliczony. Ale transport to nie media i czytamy art. 86 ust. 10 - i ok bo w lutym biorca ma fakturę. To może art. 86 ust 12 - no też nie biorca ma usługę. Czyli niby wszystko dobrze. Ale niestety mamy jeszcze art. 86 ust 12a pkt 1, który określa, że ust 12 nie stosuje się w przypadkach gdy faktura dokumentuje czynności od których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust 13 pkt 1,2,4,7,9-11.

Co do zasady po co przepis jeżeli biorca ma usługę. Może chodzi o przypadek, że faktura jest wypisana przed usługą (bo można ją wypisać tak, jak to zostało udowodnione w porzedniej dyskusji). Ale jeżeli można ją wypisać np w styczniu (usługa trawała od tego misiąca, żeby nie był zarzutu pustej faktury) to obowiązek powstanie w marcu a odliczenie w styczniu. No to raczej już paranoja.

Specjalnie dwa akapity wcześniej nieprawidłowo przytoczyłem przepis art. 86 ust. 12 a pkt 1 "ust 12 nie stosuje się w przypadkach gdy faktura dokumentuje czynności od których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust 13 pkt 1,2,4,7,9-11.". Dotyczy to jednego słowa a mianowicie POWSTAJE. Logicznym byłoby użycie słowa powstaje ale ustawodawca użył słowa POWSTAŁ. Powstał czyli tryb przeszły. No i mamy problem. Czy w ten sposób ustawodawca nie dał wyrazu że jednak odliczam podatek naliczony jak obowiązek u dawcy powstał czyli że najwcześniejszym terminem nie marzec.
W wyroku Rzeszowskim (mówiący o prawie do odliczenia) zwrócono sie do działania art. 167 Dyrektywy. Orzekano wprawdzie o terminie odliczenia za usługi wsparcia technicznego przy fakturze wystawionej z góry ale wspomniano też np o odliczeniu z faktury za gazety, które są objęte szczególnym obowiązkiem.

Nie mogę sobie teraz przypomnieć ale chyba od roku 2008 miał być zmieniony zapis art. 86 i miano wprowadzić do ustawy wprost zapis z art. 167 Dyrektywy. Nieśmiało pojawiły się artykuły w prasie, że biorca będzie musiał śledzić powstanie obowiązku podatkowego u dawcy. Wg mnie jest to akurat proste bo czynności dokonane przez biorcę (w przypadku art. 19 ust 13) determinują datę powstanie obowiązku podatkowego u dawcy.

Szkoda, że nie ma dostępu do postanowienia o skierowaniu, bo pytanie jest bardzo frapujące.

Może ktoś ma pomysł jak czytać art. 86 ust 12a z użytym słowem powstał a nie powstaje
Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Termin realizacji prawa do naliczonego

Skoro faktura dokumentuje wykonaną usługę - art.86.12a nie analizujesz; zauważ, że przepis ten jest skrzętnie pominięty w wyliczance art.86.10.1... :-)

Jeśli chodzi o pomysł na czytanie "powstał" jako "powstaje " w art. 86.12a, to obserwuję u siebie zmęczenie materiału w tym temacie (podejrzewam też podobny "zespół zmęczeniowy" u innych forumowiczów).

BTW - gdy około roku temu postanowiłem przejrzeć interpretacje w interesującym Cię obecnie (a mnie wówczas) temacie, okazało się, że wśród wielu interpretacji znalazłem tylko jedną (sic!), w której przedstawiciel fiskusa (NUS lub DIS - nie pamiętam) czytał "powstał" jako... "powstał"... ;-)
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Termin realizacji prawa do naliczonego

Ja czytam POWSTAŁ jako POWSTAŁ, a nie jako POWSTAJE. W związku z tym uznaję, że żeby skorzystać z prawa do odliczenia, to - w przypadkach wymienionych w art. 86 ust. 12a pkt 1 - należy spełnić którąś z par warunków:
- faktura + usługa,
- faktura + obowiązek podatkowy u sprzedawcy.

Jeżeli zatem usługa transportowa jest wykonana powiedzmy 20 lutego, a nabywca jeszcze w lutym dostaje fakturę, to nabywca może odliczyć podatek jeszcze w lutym, choćby zapłacił dopiero w marcu (już w lutym spełniony jest warunek faktura + usługa).

Jeżeli natomiast usługa transportowa jest wykonana powiedzmy dopiero 5 marca, ale nabywca już w lutym otrzymał fakturę i już w lutym zapłacił za nią, to nabywca może odliczyć VAT już w lutym (już w lutym spełniony jest warunek faktura + obowiązek podatkowy u sprzedawcy).

Inaczej mówiąc - co pierwsze: faktura + usługa czy faktura + obowiązek podatkowy u sprzedawcy?

Możemy oczywiście wymyślić przypadek graniczny: faktura otrzymana przez nabywcę powiedzmy 20 lutego, zapłata dokonana przez nabywcę 29 lutego, zapłata otrzymana przez sprzedawcę 1 marca, a usługa wykonana 5 marca. Gdyby nabywca miał pewność, że sprzedawca otrzymał zapłatę dopiero w marcu, to sam odliczyć mógłby VAT również dopiero w marcu (w marcu bowiem jest spełniony zarówno warunek faktura + usługa, jak i warunek faktura + obowiązek podatkowy u sprzedawcy). Ale skąd nabywca ma wiedzieć, kiedy do sprzedawcy dojdzie przelew? Czy może założyć, że doszedł już w lutym i że prawo do odliczenia powstało już w lutym (zgodnie z zasadą, że już w lutym spełniony został warunek faktura + obowiązek podatkowy u sprzedawcy)? Oczywiście dla bezpieczeństwa nabywca może zapytać, kiedy sprzedawca otrzymał zapłatę, ale to już dodatkowa komplikacja. Dobra rada praktyczna: w tego typu przypadkach nie należy dokonywać przelewów pod koniec miesiąca, względnie należy - dla bezpieczeństwa - skorzystać z prawa do odliczenia w jednym z dwóch kolejnych miesięcy.Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 14.03.12 o godzinie 13:05



Wyślij zaproszenie do