Temat: Świadczenie usług ubezpieczeniowych dla pracowników
Zbigniew M.:
Zacznę od przykładu: Zakład pracy (podatnik VAT czynny, zarejestrowany) zakupił polisy ubezpieczeniowe dla swoich pracowników. Zakład pracy nie obciążą pracowników za te polisy licząc się z konsekwencjami że to nie jest KUP jak też z PIT-4 i ZUS.
Czy dochodzi w VAT do czynności - należałoby stwierdzić, że tak 8.2a w związku z 8.2.2.
Należałoby się jednak - w mojej opinii - przyjrzeć relacjom pomiędzy ubezpieczycielem, ubezpieczonymi, a zakładem pracy.
Jeśli zakład pracy występuje w tych relacjach - przykładowo - jako ubezpieczający, to bliżej byłoby do uznania, że bierze udział w świadczeniu tych usług.
Jeśli natomiast zakład pracy li tylko finansuje polisy, to bliżej byłoby do uznania, że nie bierze udziału w świadczeniu usług.
Kiedy zakład pracy - podatnik VAT ma ją wykazać w deklaracji -inaczej kiedy powstaje obowiązek podatkowy?
Problem - obowiązek podatkowy w 19a nie został określony odmiennie dla czynności nieodpłatnych jak to miało miejsce w uchylonym 19.16. Czyli dla czynności nieodpłatnych stosujemy ogólne zasady chyba, że mamy szczególne zasady. Do tych szczególnych zasad zaliczyć należy 19a.5.1.e. mówiący o (między innymi) o usługach z 43.1.37.
Jeśli z art.5 ust.1, art.7ust.2 lub art. 8 ust.2 wynika jednoznacznie, że dana czynność podlega opodatkowaniu, to nie należy - moim zdaniem - interpretować przepisów o momencie powstania obowiązku podatkowego w sposób prowadzący do uznania, że obowiązek podatkowy od tych czynności nigdy nie powstaje (de facto - do uznania, że dana czynność nie podlega opodatkowaniu).
Wydaje mi się, że odczytując przepisy o momencie powstania obowiązku podatkowego, właściwym zabiegiem jest uzupełnienie brzmienia językowego o kontekst. Szczególnie, że kontekst sam się narzuca. Racjonalny ustawodawca nie będzie uzależniał momentu powstania obowiązku podatkowego czynności nieodpłatnej od otrzymania zapłaty. Tak więc obowiązek podatkowy od czynności faktycznie odpłatnych będzie powstawał zgodnie z przepisem, natomiast obowiązek podatkowy od czynności nieodpłatnych będzie powstawał wg zasady ogólnej.
BTW - podobnie uważam w temacie zgłoszonym przez Tomka.
Jest to o tyle istotne, że czynności te nie mogą wylatywać ze struktury z 90 gdyż wylatują tylko pomocnicze ale z 43.1.38-41 ale jak ich nigdy nie jestem w obowiązku wykazać to też nie wejdą do struktury.
Przepisy art.90 dotyczące wskaźnika proporcji posługują się terminem "obrót".
Uchylony nie tak dawno art.29 definiował to pojęcie na gruncie ustawy vat w sposób nie pozostawiający większych wątpliwości, że czynności nieodpłatne nie powinny być uwzględniane przy obliczaniu wskaźnika proporcji.
Obecnie "obrót" pozbawiony jest definicji ustawowej, ale rozumiałbym go jednak historycznie.
Definicje słownikowe również wskazują, że "obrót" należy raczej łączyć z transakcjami faktycznie odpłatnymi (kupna, sprzedaży, wymiany).
Ten post został edytowany przez Autora dnia 25.09.15 o godzinie 09:49