Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl
Temat: Rozumienie działalności gospodarczej a pojęcie świadczeń...
Problem trochę teoretyczny, ale może mieć również konsekwencje praktyczne. Trzy przykłady:1. Uczelnia prywatna przede wszystkim prowadzi zajęcia odpłatne dla studentów, a dodatkowo (marginalnie) prowadzi również zajęcia nieodpłatne dla prymusów (10 najlepszych studentów na roku). Wówczas zapewne uznalibyśmy, że uczelnia jest podatnikiem w odniesieniu do obu rodzajów działalności (odpłatnego i nieodpłatnego), usługi odpłatne są zwolnione przedmiotowo (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 u.p.t.u.), a usługi nieodpłatne - jako związane z działalnością gospodarczą - nie łapią się na art. 8 ust. 2 pkt 2 u.p.t.u. i w związku z tym są poza VAT.
2. Szkoła publiczna prowadzi wyłącznie zajęcia nieodpłatne dla uczniów. Czy jest w takim razie podatnikiem VAT (prowadzi działalność gospodarczą) w rozumieniu art. 15 ust. 2 u.p.t.u. w zakresie tych nieodpłatnych zajęć? W końcu prowadzi działalność usługową. A jeżeli jest podatnikiem, to czy jej usługi są związane z działalnością gospodarczą (i dzięki temu łapią się na art. 8 ust. 2 pkt 2), czy też nie są związane z działalnością, ale łapią się na zwolnienie przedmiotowe (art. 43 ust. 1 pkt 26 u.p.t.u.)?
3. Jakiś uniwersytet przede wszystkim prowadzi nieodpłatne zajęcia dla studentów, a dodatkowo (marginalnie) prowadzi również zajęcia odpłatne na studiach wieczorowych i zaocznych (abstrahuję od tego, jak te proporcje wyglądają w naszym kraju w rzeczywistości ;)). Czy w takim przypadku owe zajęcia nieodpłatne to jest w ogóle działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 u.p.t.u.? Jeżeli uznalibyśmy, że to jest działalność gospodarcza, to czy owe usługi edukacyjne łapią się na art. 8 ust. 2 pkt 2 u.p.t.u.? W skrócie - czy te usługi są związane z działalnością gospodarczą?