Marek Gorzycki

Marek Gorzycki przedsiębiorca

Temat: Rozliczenie VAT przy zbyciu przedsiębiorstwa

Piotr W.:
Nawiasem mówiąc, to wprost, czy nie wprost, ale sukcesja podatkowa w VAT w przypadku zbycia przedsiębiorstwa jest sprawą powszechnie uznaną

Skoro mówimy o powszechności - może jakieś przykłady rozumienia przez fiskusa, sądy (może być też literatura podatkowa) sukcesji podatkowej i jej zakresu przy zbyciu (aporcie) przedsiębiorstwa?
- m.in. własnie ze względu na wspomnianą wyżej wykładnię prowspólnotową.

Jak brzmi ta wykładnia (wspomniałem na początku dyskusji, że mam kłopoty z jej rozumieniem)?
Przypomnę też, że po akcesji do UE, Ordynacja podatkowa była nowelizowana kilka razy, że rozdział 14 Op jest zatytułowany: "Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych"... :-)Marek G. edytował(a) ten post dnia 12.12.11 o godzinie 15:16

konto usunięte

Temat: Rozliczenie VAT przy zbyciu przedsiębiorstwa

może jakieś przykłady
Link do stanowiska "fiskusa" był podawany wyżej, a z oczecznictwa, to np. pierwszy z brzegu I FSK 1660/10.
Pierwsze pytanie dotyczy jednak zakresu tej sukcesji - zwrot
nadwyżki tez obejmuje? Aż tak daleko to moim zdaniem ta sukcesja nie sięga.
Może bym się o to nie zakładał (zwłaszcza, że są przeciwne stanowiska administracji podatkowej), ale też nie odrzucałbym jednoznacznie tej koncepcji.
Natomiast skoro ustawodawca nie uregulował tej kwestii odpowiednio
i implementował ja zaledwie szczątkowo w zakresie korekty podatku
naliczonego, to podatnik przyjąć może, że jej w pozostałym
zakresie nie ma.
Z różnych przyczyn może mu to pasować.

Moim zdaniem oddzielanie skurtków podatkowoprawnych od cywilnoprawnych jest dosyć ryzykowne w tym przypadku.Piotr W. edytował(a) ten post dnia 13.12.11 o godzinie 09:13
Sylwia Krajewska

Sylwia Krajewska Podatki, Księgowość,
Audyt - SENTE

Temat: Rozliczenie VAT przy zbyciu przedsiębiorstwa

Zastanawiam się, na czym polega wydzielenie finansowe zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Case jest taki:
spółka cywilna osób fizycznych prowadzi dwa rodzaje działalności:
- działalność usługową, generującą większość obrotu (zakupów, sprzedaży)
- działalność produkcyjną - marginalną
Działalności te są rozłączne, tj. zupełnie różne, każda wykorzystuje inne składniki majątku, są zlokalizowane w różnych miejscach, nie zazębiają się ze sobą. Brak jest składników majątku, które służyłyby obu działalnościom, poza kasą fiskalną, która jest jedna i jest na niej ewidencjonowana sprzedaż z obu rodzajów działalności.
Działalność usługowa ma zostać sprzedana - cała, bez wyjątku. A więc cesja umowy najmu lokalu, cesja leasingu urządzenia w niej wykorzystywanego, sprzedaż wyposażenia lokalu, materiałów, przekazanie bazy klientów, nazwy itp.
Spółka rozlicza się wg kpir.
I teraz o ile wyodrębnienie organizacyjne nie budzi wg mnie wątpliwości, o tyle finansowe już tak.
Znalazłam interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi IPTPP2/443-30/11-3/BM z maja ub.r. - a więc już po nowelizacji uoptu dot. zorganizowanej części przedsiębiorstwa:
"o wyodrębnieniu finansowym może świadczyć nie tylko samodzielne sporządzanie bilansu przez oddział, ale każde wyodrębnienie, na podstawie którego możemy poznać sytuację finansową części przedsiębiorstwa, które będzie przedmiotem zbycia".
Ponieważ spółka prowadzi kpir łącznie dla całej swojej działalności, brak jest w tej ewidencji wyodrębnienia, o którym mowa w interpretacji. Z drugiej strony, takie wyodrębnienie nietrudno wykonać (wiadomo, które zakupy dotyczą której działalności, przychody też są do ustalenia, należności nie występują, zobowiązania łatwe do zidentyfikowania).

Tak więc jest to zorganizowana część przedsiębiorstwa - a więc w konsekwencji nie podlega VAT i wchodzi PCC, czy też nie i trzeba wystawić fakturę na sprzedaż poszczególnych składników majątku?

Następna dyskusja:

Rozliczenie VAT przy handlu...




Wyślij zaproszenie do