Adam
Bartosiewicz
Tax Adviser ;
Solicitor
Temat: Rezygnacja ze zwolnienia podmiotowego a wady oświadczenia...
Przepis art. 113 ust. 4 u.p.t.u. stanowi, że podatnicy VAT mogą zrezygnować ze zwolnienia, o którym mowa, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.Powiedzmy, że ktoś zarejestrował się, gdyż był w błędzie, że np. i tak przekroczy limit obrotów, bo myślał, że liczą się także jego obroty zwolnione przedmiotowo.
Czy można tutaj uchylić się od skutków zawiadomienia o rezygnacji ze zwolnienia?
Czy mamy tutaj z oświadczeniem woli?
Wydaje się, że pisemne zawiadomienie o rezygnacji ze zwolnienia jest oświadczeniem woli. Na mocy bowiem swojego wyboru (aktem woli) – uzewnętrznianego treścią zawiadomienia – podatnik dokonuje czynności doniosłej prawnie. Wiążą się z nią określone skutki prawne. To chyba więc oświadczenie woli.
Zgodnie z art. 84 §1 k.c., w razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej. Można powoływać się tylko na błąd uzasadniający przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści (błąd istotny).
Mamy w tym przypadku problemy:
1) nie jest jasne, czy przepis prawa cywilnego dotyczący błędu możne znajdować zastosowanie do oświadczeń składanych organom podatkowym na podstawie przepisów podatkowych;
2) przepisy k.c. ograniczają możliwość powołania się na błąd.
Co do pierwszej kwestii - o ile pamiętam nigdy nie było wyraźnych za, bądź przeciw w orzecznictwie. Nawet jak był spór o podpisywanie deklaracji, to twierdzono, że deklaracja jest oświadczeniem wiedzy, ale nie kwestionowano wówczas możliwości odwołania się na gruncie podatkowym do przepisów odnoszących się do oświadczeń wiedzy.
Co do drugiej kwestii - czy czynność wyboru zwolnienia jest czynnością nieodpłatną? Chyba tak. Czyli ograniczenia nie miałyby wówczas zastosowania.
Pomijam tu oczywiście kwestie np. dowodowe związane z wykazaniem i udowodnieniem istotności błędu. Myślę o dopuszczalności samej konstrukcji.Adam Bartosiewicz edytował(a) ten post dnia 22.12.11 o godzinie 20:28