Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Refakturowanie pakietów medycznych

Wygląda na to, że zgodnie z literalnym brzmieniem ustawy po nowelizacji, pracodawca będzie dokonywał zakupu pakietu medycznego ze zwolnieniem, natomiast w przypadku refakturowania tego pakietu np. na pracownika, będzie musiał doliczyć VAT, gdyż nie jest ani ZOZ-em, ani osobą wykonującą zawód medyczny, ani psychologiem:

Art. 43 ust. 1 pkt: (Zwalnia się od podatku):
18) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu,
ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów
i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane
przez zakłady opieki zdrowotnej;
19) usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu,
ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez:
a) lekarzy i lekarzy dentystów,
b) pielęgniarki i położne,
c) osoby wykonujące inne zawody medyczne, o których mowa w
art. 18d ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach
opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn.
zm.2)),
d) psychologów;


Problem analogiczny do tego związanego z refakturowaniem usług Poczty Polskiej.Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 18.11.10 o godzinie 12:06
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Refakturowanie pakietów medycznych

poniekąd będzie to problem związany z refakturowaniem znacznej części usług zwolnionych;
one teraz mają w większości charakter przedmiotowo-podmiotowy

w kontekście usług związanych z medycyną polecam lekturę wyroku Dental Laboratory
Tam ETS uznał, że zwolnienie w analizowanym artykule, podobnie jak większość zwolnień przewidzianych w artykule 13(A) VI Dyrektywy, ma charakter przedmiotowo-podmiotowy. Z tego względu oprócz przedmiotu transakcji istotny jest również status podmiotu świadczącego daną usługę. Tym samym przepis ten nie ma zastosowania do dostaw protez dentystycznych dokonywanych przez pośrednika, który nie jest dentystą lub technikiem dentystycznym, lecz który jedynie nabył te protezy od technika dentystycznego.

W kontekście abonamentów medycznych i ich refakturowania - należałoby się zastanowić, czy w każdym przypadku to jest usługa w zakresie opieki medycznej. Czy jednak w niektórych przypadkach nie jest to usługa bardziej o charakterze ubezpieczeniowym
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Refakturowanie pakietów medycznych

Ma Ktoś już jakiś pomysł na to refakturowanie?

Już kilka osób o to pytało. A ja wciąż nie jestem przekonany, ani do jednego ani do drugiego stanowiska...
Inna sprawa, czy refakturowanie pakietu medycznego może być traktowane jako "usługa opieki medycznej"
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Refakturowanie pakietów medycznych

Wygląda na to, że zwolnienia już nie będzie, ale można będzie przy ich nieodpłatnym świadczeniu zastosować wyłączenie.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Refakturowanie pakietów medycznych

Mówiąc ściśle, to zgodnie z literalnym brzmienie pkt 18 - go , to nie byłoby problemu. Bo mówi on o usługach "wykonywanych" przez ZOZy. A niewątpliwie usługa jest wykonywana przez ZOZ a nie pracodawcę :-).
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Refakturowanie pakietów medycznych

a czy niektóre przynajmniej abonamenty medyczne nie są usługami polegającymi na konkretnych świadczeniach opieki medycznej, lecz raczej bardziej usługami o charakterze ubezpieczeniowym – na mocy której osoba objęta abonamentem medycznym będzie mogła skorzystać z usług medycznych, za które zapłaci kto inny.
?
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Refakturowanie pakietów medycznych

Większość pakietów medycznych opiera się na założeniu, że ryzyko w postaci zachorowania nie wystąpi albo wystąpi w ograniczonym zakresie.
W tym zakresie proponuję lekturę orzeczenia w sprawie C-13/06 i powołane tam wyroki.

Problemem jak dla mnie pozostają tylko niektóre badania dobrowolne, nie będące skutkiem ryzyka zachorowania. Chyba żeby za ryzyko uznać samo pojawienie się pracownika - pacjenta w ZOZ :-)

Można też byłoby zrobić dopłatę do ceny, albo kupić przez ubezpieczyciela (co jednak wychodziłoby moim zdaniem na opcję pierwszą, tylko z zaangażowaniem podmiotu pośredniczącego).Tomasz Siennicki edytował(a) ten post dnia 29.11.10 o godzinie 20:17
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Refakturowanie pakietów medycznych

Całkiem przemawiają do mnie pomysły Adama żeby to potraktować w opisanej sytuacji nie jako usługę medyczną, ale ubezpieczeniową. Oczywiście wówczas może pojawić się problem niektórych świadczeń, które trudno uznać za świadczenia związane z pojawieniem się ryzyka, ale wtedy z kolei można by próbować powołać się na koncepcję świadczeń kompleksowych i całość potraktować mimo wszystko jako usługę ubezpieczeniową.Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 01.12.10 o godzinie 12:25
Tomasz Czech

Tomasz Czech Doradca Podatkowy z
doświadczeniem w
bankowości

Temat: Refakturowanie pakietów medycznych

A nie rozważaliście powołania się na art. 79(c) Dyrektywy 112?
Oczywiście przy odpowiednich zapisach w umowie z dostawcą usług medycznych.
Podstawa opodatkowania nie obejmuje następujących elementów:
a) obniżek cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
b) opustów i obniżek cen udzielonych nabywcy lub usługobiorcy i uwzględnionych w momencie transakcji;
c) kwot otrzymanych przez podatnika od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcylub usługobiorcy, a zaksięgowanych przez podatnika na koncie przejściowym.
Podatnik musi przedstawić dowód na rzeczywistą kwotę kosztów, o których mowa w akapicie pierwszym lit. c), i nie może odliczyć VAT, który w danym przypadku mógł zostać naliczony.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Refakturowanie pakietów medycznych

Tak będzie.
Tylko przy nabyciu w imieniu i na rachunek, może pojawić się problem ewidencjonowania przez ZOZ na kasie fiskalnej. Przy kilku tysiącach takich pracowników może być to dosyć uciążliwe.Tomasz Siennicki edytował(a) ten post dnia 09.12.10 o godzinie 22:16
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Refakturowanie pakietów medycznych

Tomasz Siennicki:
Tak będzie.
Tylko przy nabyciu w imieniu i na rachunek, może pojawić się problem ewidencjonowania przez ZOZ na kasie fiskalnej. Przy kilku tysiącach takich pracowników może być to dosyć uciążliwe.

W takiej sytuacji zastosowanie czasami będzie mogło znaleźć zwolnienie przedmiotowe przewidziane w poz. 37 zał. do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących:

Świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.

Zapewne pracodawca będzie przekazywał te kwoty do ZOZ przelewem. Zwolnienie nie dotyczy jednak podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności przed dniem 1 stycznia 2011 r., a takich może być sporo.Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 10.12.10 o godzinie 11:57
Tomasz Czech

Tomasz Czech Doradca Podatkowy z
doświadczeniem w
bankowości

Temat: Refakturowanie pakietów medycznych

Zwróccie jeszcze uwagę na jedno. Problem nie będzie dotyczył tylko refaktur, ale również wszystkich sytuacji gdzie pracodawca opłaca za pracowników takie abonamenty. Projekt zmian do VAT z 27 listopada wprowadza zmianę w art. 8 ust 2 gdzie dla konieczności opodatkowania nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz pracowników nie jest konieczne zaistnienie prawa do odliczenia podatku naliczonego, tak jak to jest sformułowane dla nieodpłatnych użyć towarów.
Zatem pracodawca zakupi ze zwolnieniem, a przekazując nieoodpłatnie będzie musiał naliczyć VAT. Projekt jeszcze nie przeszedł ściezki legislacyjnej ale wydaje mi się że w obliczu tego że identyczny zapis jest w Dyrektywie, to szanse na zmiany są iluzoryczne.
Joanna Piętowska

Joanna Piętowska redaktor, korektor

Temat: Refakturowanie pakietów medycznych

Chciałabym odnowić ten wątek, ponieważ od poczatku miesiąca obowiązuje nowa ustawa o VAT, poruszająca problem opodatkowania i refakturowania pakietów medycznych. Oto, co znalazłam w Internecie:
http://wiedzaifinanse.pl/artykuly.php/88/432,vat,od,pa...

Dodatkowo nowelizacja wprowadza również nowy przepis art. 8 ust 2a precyzujący problem refakturowania. Wyjaśnia to wątpliwości interpretacyjne dotyczące sytuacji prawnej podmiotu pośredniczącego w sprzedaży usług.

Podatnik, który kupuje usługi na rzecz osoby trzeciej, jest traktowany jak świadczący te usługi. Tak naprawdę nowelizacja rozszerza zatem krąg podmiotów podlegających zwolnieniu o podatników dokonujących odsprzedaży usług medycznych w sytuacji, gdy sami zawarli umowę oświadczenie tych usług, ale na rzecz osób trzecich (pracowników). Podmioty te mogą, od 1 kwietnia, stosować stawkę zwolnioną na podstawie art. 43 ust 1 pkt. 19 a ustawy.

Następna dyskusja:

refakturowanie refakturowan...




Wyślij zaproszenie do