Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

Dzisiaj NSA zadał pytania do ETS w sprawie rozliczania VAT przez komorników w kontekście art. 18 u.p.t.u.

Nie znam dokładnie tych pytań, ale z relacji ustnej wywnioskowałem, że sąd krajowy liczy na wskazówki, które pozwolą rozstrzygnąć dwa główne problemy:

1. po pierwsze, czy w przypadku sprzedaży komorniczej dłużnik występuje w ogóle w charakterze podatnika VAT,

2. po drugie, czy przepis ustanawiający komornika płatnikiem jest zgodny z Dyrektywą.

Ale ponoć kolejność pytań (nie jestem do końca pewny czy wystarczająco precyzyjnie oddałem ich sens), była odwrotna. Na wypadek pozytywnej odpowiedzi na pytanie drugie, sąd chce poznać odpowiedź na pytanie pierwsze (pierwsze i drugie spośród wyżej wymienionych, nie spośród zadanych przez NSA).Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 21.02.13 o godzinie 16:48
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

O, mam już dokładniejsze dane:

Sygnatura: I FSK 221/12

1) Czy w świetle systemu podatku od wartości dodanej wynikającego z Dyrektywy 112, w szczególności art. 9, art. 193 w związku z art. 199 ust. 1 lit. g, jest dopuszczalny przepis prawa krajowego, taki jak art. 18 u.p.t.u., który wprowadza odstępstwa od zasad ogólnych tego podatku, przede wszystkim dotyczące podmiotów zobowiązanych do jego obliczenia i poboru podatku, poprzez ustanowienie instytucji płatnika, czyli podmiotu, który jest zobowiązany za podatnika obliczyć wysokość podatku, pobrać go od podatnika i wpłacić go we właściwym terminie organowi podatkowemu?
2) W przypadku pozytywnej odpowiedzi na pytanie pierwsze:
a) Czy w świetle zasady proporcjonalności, będącej ogólną zasadą prawa unijnego, dopuszczalny jest przepis prawa krajowego taki jak art. 18 u.p.t.u., z którego wynika m.in., że podatek od dostawy nieruchomości, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów, oblicza, pobiera i wpłaca komornik sądowy wykonujący czynności egzekucyjne, który jako płatnik ponosi odpowiedzialność za niewykonanie tego obowiązku?
b) Czy w świetle art. 206, art. 250 i art. 252 Dyrektywy 112 oraz wynikającej z niej zasady neutralności, dopuszczalny jest przepis prawa krajowego, taki jak art. 18 u.p.t.u., który powoduje, że wskazany w tym przepisie płatnik ma obowiązek obliczyć, pobrać i wpłacić kwotę podatku od towarów i usług z tytułu dostawy towarów będących własnością tego podatnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów, dokonanej w trybie egzekucji, w trakcie trwania okresu rozliczeniowego podatnika w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn przychodu osiągniętego ze sprzedaży towaru, pomniejszonego o podatek od towarów i usług oraz odpowiedniej stawki tego podatku, bez pomniejszenia tej kwoty o kwotę podatku naliczonego od początku okresu rozliczeniowego do daty pobrania podatku od podatnika?


Czyli moje pierwsze informacje nie były zbyt precyzyjne (ale być może lepiej oddają sens uzasadnienia pytań).Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 21.02.13 o godzinie 17:09
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

W końcu, po 9 latach, doczekaliśmy się.
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

Tomasz Siennicki:
W końcu, po 9 latach, doczekaliśmy się.

Ja bym te lata liczył od momentu pojawienia się w sądzie pierwszej tego typu sprawy :)
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

taaa...

a może mi jeszcze powiecie, że wreszcie ktoś przeczyta orzecznictwo ETS i zapyta, czy komornicy są podatnikami w zakresie wykonywanych czynności...
Grzegorz Pelc

Grzegorz Pelc radca prawny

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

Adam Bartosiewicz:
taaa...

a może mi jeszcze powiecie, że wreszcie ktoś przeczyta orzecznictwo ETS i zapyta, czy komornicy są podatnikami w zakresie wykonywanych czynności...

Najpierw ktoś musiałby chcieć wymierzyć VAT od opłaty stosunkowej.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

Tak trochę w nawiązaniu przytoczę pewną historię (z morałem).

W czerwcu 2004 r. (a więc jakieś 1,5 miesiąca po wejściu w życie ustawy o VAT) jedne z naczelników US w naszym pięknym kraju wykonał – jako organ egzekucyjny – postanowienie prokuratora o sprzedaży towarów prawdopodobnie pochodzących z przemytu.
Istotne są dwie kwestie:

a) do towarów nikt się nie przyznawał; zostały znalezione w jakimś magazynie; faktycznie nie było na ten dzień wiadomym, czyją są własnością;

b) zgodnie z zastosowanym trybem z KPK nie nastąpił ich wcześniejszy przepadek na rzecz skarbu państwa (zastosowano art. 232 kpk, zgodnie z którym przedmioty ulegające szybkiemu zniszczeniu lub takie, których przechowywanie byłoby połączone z niewspółmiernymi kosztami lub nadmiernymi trudnościami albo powodowałoby znaczne obniżenie wartości rzeczy, można sprzedać bez przetargu za pośrednictwem odpowiedniej jednostki handlowej, z zachowaniem przepisów o sprzedaży w drodze egzekucji z ruchomości. Uzyskaną kwotę pieniężną przekazuje się do depozytu sądowego”.

Człowiek który to nabył, po jakimś czasie stwierdził, że zapłacił cenę brutto i powinien był otrzymać fakturę z naliczonym VAT w tej cenie. Z uwagi na odliczenie, miałby towar tańszy o 1,03%, co łącznie wynosiło około 200 tys.

U Naczelnika US powstał dylemat, czy:
a) taka fakturę powinien był w ogóle wystawić;
b) jeżeli tak, to czy jako organ egzekucyjny (płatnik podatku), czy jako podatnik.

Działanie jako płatnik było tutaj bardziej pasującym, jako że dokonywał zbycia towaru, który nie był własnością skarbu państwa (pamiętajcie, że był to czerwiec 2004 r.).

Ale jak wówczas spełnić obowiązek wystawienia faktury, skoro właściciel nie jest znany?

Działanie jako podatnik (organ władzy) może i było sensowne (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), ale znowu przypominam że to był czerwiec 2004 r. Zreszta nawet dzisiaj moim zdaniem co do tego jest poważny dylemat.

Oczywiście naczelnik US zapytał swojego przełożonego, czyli dyrektora IS.

Dyrektor IS nie miał pojęcia, więc zapytał swojego przełożonego, czyli MF.

MF też nie miał pojęcia i „zlał” sprawę wydając (po wielu miesiącach) pismo, z którego nic sensownego nie wynikało.

W międzyczasie sprawa nabrała rozpędu, bo człowiek złożył pozew do sądu cywilnego oraz doniesienie do prokuratury.

Sprawę cywilną rozstrzygnął SN gdzieś w 2008 lub w 2009 r. Na niekorzyść skarbu państwa (szczegółów i podstawy pozwu nie znam).

Natomiast w sprawie karnej toczył się proces jeszcze chyba w 2009 r. Oskarżonym z kks-u był oczywiście naczelnik US. Jak się zakończył to też szczegółów nie znam.

Z tego morał taki, że nawet Agent Smith może w pełnej rozciągłości doświadczyć „Matrixa”.Tomasz Siennicki edytował(a) ten post dnia 18.03.13 o godzinie 22:37
Dawid Milczarek

Dawid Milczarek AkademiaVAT.pl

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

Tomasz Siennicki:
Z tego morał taki, że nawet Agent Smith może w pełnej rozciągłości doświadczyć „Matrixa”.

Hahaha :).

Świetna historia, świetnie opisana, doskonała puenta. Tomku - pisz kryminały! A może ostatnia książka Twojego współautorstwa o naczelnych zasadach VAT też jest w tym stylu? Muszę ją w końcu przeczytać, teraz mam dodatkową porcję potężnej motywacji (nie żeby wcześniej mi jej brakowało ;)).

Naprawdę nieźle nam wyszło to forum. Właśnie m.in. dla takich kwiatków uwielbiam tu zaglądać :D.

***

Kilka lat temu miałem do czynienia z bardzo podobną sprawą. Też chodziło o towary pochodzące z przemytu, sprzedawane przez organy celne.Dawid Milczarek edytował(a) ten post dnia 22.02.13 o godzinie 18:08
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

No tak...

Niestety, jest jeszcze ciemna strona tej historii...

I również z morałem...

Gdzieś w połowie 2004 r., w IS w W., w wąskim długim pokoju budynku na ul. Felińskiego 2B znajdującym się na 4 piętrze (bez klimatyzacji !) siedział młody urzędnik skarbowy S., niedawno (i nie widzieć czemu ?!) awansowany na kierownika referatu VAT.

Przeglądając codzienną, dekretowaną na niego korespondencję, przeczytał z ciekawością pismo naczelnika US w (...),w którym to piśmie naczelnik US w (...) pytał uprzejmie, czy ma obowiązek rozliczyć VAT od transakcji realizowanej na podstawie art. 232 kpk, ewentualnie czy ma obowiązek wystawienia faktury VAT jako płatnik.

Jako że tenże urzędnik S. nie był wiedział (powiedzmy sobie szczerze), czy takowy VAT rozliczyć i ewentualnie jak, poszedł ze sprawą do swojego bezpośredniego przełożonego, naczelnika wydziału S. (zbieżność inicjałów). Ponieważ tenże naczelnik wydziału S. również nie wiedział co ze sprawą począć i jak ją rozwiązać, zabrał urzędnika do wyższego urzędnika (choć pracującego w gabinecie o piętro niżej), dyrektora A. (wówczas w randze wice) .

Wspólnie, przy udziale jeszcze kilku innych wyższych urzędników na kierowniczych stanowiskach, zdecydowali, że taki Węzeł Gordyjski to może rozwiązać tylko ten, kto go namotał, czyli urzędnik w tych sprawach najwyższy (dyrektor M.).

Pismo zatem (można nawet powiedzieć, że niezwłocznie), zostało przesłane do gmachu na ul. Świętokrzyską 12.

Gmach na ul. Świętokrzyskiej 12 jest rozmiarów znacznych, wiec pismo tam wpłynęło i nie mogło tam najpewniej znaleźć odpowiedniej drogi do odpowiedniej osoby, ani też drogi powrotnej.

***
4 YEARS LATER

***

Rok 2008. Tenże sam młody urzędnik (teraz już nie taki młody, starszy o jakieś 10 kg, i już nie urzędnik), siedząc w wąskim długim pokoju znajdującym się na 9 piętrze budynku przy ul. Marszałkowskiej 99A w W., dostał od swojego pryncypała O., zlecenie zajęcia się sprawą i m.in. przygotowania opinii podatkowej dotyczącej obowiązku fakturowania i rozliczenia VAT w sytuacji realizacji przez organ egzekucji administracyjnej postanowienia prokuratora wydanego na podstawie art. 232 kpk, w szczególności obowiązku wystawienia faktury VAT.

Zleceniodawcą opinii był nikt inny jak - osobiście - naczelnik US w (...), a opinia miała być przedstawiona w postępowaniu karnym przed sądem w W., w którym tenże naczelnik US występował w roli oskarżonego. Doradca (już nie urzędnik), przygotował opinię opierająca się na zasadzie "impossibilium nulla obligatio est" i uznał, że naczelnik US w (...) nie był zobowiązany do wystawienia faktury VAT.

Rok później, tenże sam doradca , przypadkiem przeglądając orzecznictwo w Lex, trafił na orzeczenie SN w sprawie cywilnej, która idealnie pasowała (również ze skrótami) do znanej mu sprawy.

A morał???

Morał z tego taki: NIE STOSUJ W ROBOCIE SPYCHOLOGII BO ONA I TAK DO CIEBIE WRÓCI !!!Tomasz Siennicki edytował(a) ten post dnia 22.02.13 o godzinie 21:18
Stella Brzeszczyńska

Stella Brzeszczyńska Doradca podatkowy,
Kancelaria Doradztwa
Prawnego i Podatk...

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

Do tej pory nie zabierałam głosu, bo strach mnie oblatywał z powodu autorytetów szanownych kolegów. jednak teraz bardzo się wzruszyłam opowieścią o młodym urzędniku S. i jego perypetiach ze sprawą, po upływie 10 kg.
Podatki w ogóle są dość wzruszające, ja w każdym razie często śmieję się do łez, kiedy czytam rozstrzygnięcia. Jak znajdę odpowiedni wątek to dodam pismo w sprawie pierwszego zasiedlenia szlabanu :))
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

Stella Brzeszczyńska:
Do tej pory nie zabierałam głosu, bo strach mnie oblatywał z powodu autorytetów szanownych kolegów. jednak teraz bardzo się wzruszyłam opowieścią o młodym urzędniku S. i jego perypetiach ze sprawą, po upływie 10 kg.

10 kg to było 10 kg temu :-)
Podatki w ogóle są dość wzruszające, ja w każdym razie często śmieję się do łez, kiedy czytam rozstrzygnięcia. Jak znajdę odpowiedni wątek to dodam pismo w sprawie pierwszego zasiedlenia szlabanu :))
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

Stella Brzeszczyńska:
Do tej pory nie zabierałam głosu, bo strach mnie oblatywał z powodu autorytetów szanownych kolegów. jednak teraz bardzo się wzruszyłam opowieścią o młodym urzędniku S. i jego perypetiach ze sprawą, po upływie 10 kg.
Podatki w ogóle są dość wzruszające, ja w każdym razie często śmieję się do łez, kiedy czytam rozstrzygnięcia. Jak znajdę odpowiedni wątek to dodam pismo w sprawie pierwszego zasiedlenia szlabanu :))

A ja się wybieram na najbliższe Pani szkolenie :-)

To już drugie na którym przez ostatnie 8 lat będę, jeżeli chodzi o szkolenia organizowane przez nasza Izbę.

Na pierwszym byłem tylko dlatego, że byłem prowadzącym. Głupio było nie przyjść.
Stella Brzeszczyńska

Stella Brzeszczyńska Doradca podatkowy,
Kancelaria Doradztwa
Prawnego i Podatk...

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

Hehe strasznie chciałam przyjść, bo uwielbiam Pana czytać na Goldenline, ale nie mogłam, bo sama coś prowadziłam.:))
Ale wysłałam na nie wszystkich których mogłam:))
Moje szkolenie dla Pana będzie zbyt banalne, obawiam się.
A może przejdziemy na TY, bo widzę, że tu wszyscy tak familiarnie?
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

To ktoś to czyta poza 5 osobami i tymi co piszą?
No to jestem zaskoczony.
Tu mam na myśli oczywiście swoje wypowiedzi.
Ale też nie wiem czy zostało zauważone, to że formu zostało uznane niedawno przez Rzepe za "jedno z popularnych forów internetowych poświęconych vat", czy jakos tak. Ale to akurat było centralnie sterowane przez Ojca Założyciela.
I chwała muszą to i dużo zdrowia.
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

A oczywiście przejście na Ty nie wymaga tu bruderszafta.

Chyba?
Bo jak się poczuł ktoś obrażony to sorry.
Stella Brzeszczyńska

Stella Brzeszczyńska Doradca podatkowy,
Kancelaria Doradztwa
Prawnego i Podatk...

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

No tak bo trudno pić przez Internet :)
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

Tomasz Siennicki:
Ale też nie wiem czy zostało zauważone, to że formu zostało
uznane niedawno przez Rzepe za "jedno z popularnych forów
internetowych poświęconych vat", czy jakos tak. Ale to akurat
było centralnie sterowane przez Ojca Założyciela.

:-DAdam Bartosiewicz edytował(a) ten post dnia 19.03.13 o godzinie 09:13
Grzegorz S.

Grzegorz S. Poznań; "TAX"
Podatki, Finanse,
Księgowość

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

Tomek, a punkciki jak zdobywasz? :)
Tomasz Siennicki

Tomasz Siennicki Doradca podatkowy

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

Od tych 5-ciu.
Adam Bartosiewicz

Adam Bartosiewicz Tax Adviser ;
Solicitor

Temat: Pytanie do ETS w sprawie komorników

Hmm...
szukam losów tego postanowienia
i nie mogę znaleźć
ani na stronie NSA (http://www.nsa.gov.pl/index.php/pol/NSA/Prawo-Europejs...
ani na stronie TS UE

wycofali je?
czy co?

Następna dyskusja:

Pytanie NSA do ETS w sprawi...




Wyślij zaproszenie do