Adam
Bartosiewicz
Tax Adviser ;
Solicitor
Temat: Przepadek przedmiotów a VAT
Orzeczony środek karny przepadku przedmiotów. Środkiem karnym dotknięty przedsiębiorca. Przedmiot "przepadnięty", to środek transportu, przy nabyciu którego odliczono VAT.Czy jest to zdarzenie podlegające VAT?
Mamy dostawę także pod przymusem (art. 7 ust. 1 pkt 1).
Przepadek jest nieodpłatny.
Czy taki przepadek można uznać za "przekazanie" ?
[Notabene gdyby nie podlegało opodatkowaniu, to można się zastanawiać, czy nie powinna być dokonana korekta podatku naliczonego (jeśli przepadek jest w okresie korekty)].
Teraz pytania dalsze:
art. 44 §8 KK stanowi, że objęte przepadkiem przedmioty przechodzą na własność Skarbu Państwa z chwilą uprawomocnienia się wyroku.
z drugiej strony - z przepisów KKW wynika, że
Art. 188. § 1. Wykonując środek karny przepadku, urząd skarbowy przejmuje w posiadanie składniki mienia wymienione w wyroku.
(...)
§ 5. Przejęte rzeczy ruchome, wierzytelności i inne prawa majątkowe urząd skarbowy spienięża według przepisów o egzekucji świadczeń pieniężnych w postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Więc jest tutaj pytanie:
- czy jest to nieodpłatna dostawa;
- czy jest to dostawa odpłatna z urzędem skarbowym jako płatnikiem;
Wydaje się, że chyba jednak należałoby uznać, że mamy dostawę (nieodpłatne przekazanie towarów pod przymusem) z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia. Zaś zapis o przejęciu posiadania z KKW należałoby rozumieć, że jest to niezależne od faktu, że prawo do rozporządzenia towarem jak właściciel przeszło na SP już z chwilą uprawomocnienia się.